Založ si blog

Barbados

ÚTULNÝ OSTROV

Akurátny ostrov, aby sa na jeho príklade dal ilustrovať karibský tropický raj. Má všetko, čo by karibský tropický raj mal mať. Má úžasné plážové rezorty, má povšimnutiahodné historické pamiatky a má aj miestami dosť málo narušenú džungľovitú pôvodnú prírodu.

Barbados /názov je podľa tunajšej fúzatej odrody fíg/ má 432 km2 a zhruba 280 tisíc obyvateľov. Leží v srdci Karibiku, v náručí Karibského mora, čo sa primerane odzrkadľuje na jeho zástave – s trojzubcom boha mora – Poseidona. Obyvateľmi sú prevažne černosi /80%/ ale aj mulati, belosi a aziati. Krajina má prevažne charakter korálového ostrova, -hoci najvyšší bod ostrova /vyše 300 m.n.m./ sa z toho vymyká. Až na hurikánovú sez´´onu na Barbadose panuje príjemná klíma so sviežim vetríkom, typická pre tzv. náveterné karibské ostrovy. V hlavnom meste Bridgetown /pôvodne Indian Bridge/ žije viac ako tretina populácie. Stotisícová aglomerácia je na malý karibský ostrov celkom slušná metropola.

Na Barbados sme raz prileteli lietadlom, pomerne dosť neskoro večer. Rýchlo sme sa ubytovali a nedospatí a unavení hneď zaspali. Keď sme sa ráno zobudili v plážovom rezorte na PEBBLE BEACH v Carlisle Bay a pozreli z okna na more a bazénový komplex, boli sme očarení okolitou tropickou nádherou. Nevedeli sme sa dočkať dotyku s morom, špliechajúcim decentne o žltkastú pláž. Rýchlo sme sa naraňajkovali a napili pravého džúsu z tropického ovocia a už sme sa čľapotali vo vlnách Karibiku. Zážitky z tohto rána na Barbadose sú pre nás ikonické pre všetky spomienky na tento kút sveta. Keď sa povie „Karibik“ zjavia sa nám obrazy z tejto pláže na Barbadose.

Menšia príhoda, ktorá sa nám v ten deň v plážovom rezorte Acrra stala, pritom vôbec nebola príjemná. Plávajúc ponad umelý korálový útes v hotelovom vodnom bazénovom svete sme si trochu narazili koleno a istý čas dokonca z toho aj krívali. Ostatné zážitky s pláže, -plávanie a šnorcheľovanie, polihovanie na ležadle so slnečníkom pod palmami, pomerne málo turistov v našej blízkosti, kvalitné jedlo a promptná obsluha dovolili zabudnúť na buchnuté koleno.

Poobede sme sa vyšli prejsť do okolia rezortu. Žiadna vrátnica, žiadna ohrada okolo rezortu. Vyšli sme z recepcie hotela a hneď sme sa ocitli v strede obce. Vždy nás poteší, keď v krajine nie je príliš veľký rozdiel medzi úrovňou rezortu a úrovńou domov a ulíc v mestách, kde žije bežná populácia. Barbados je toho príkladom.

Solídne životné podmienky domorodcov sú zárukou bezpečnosti aj pre návštevníkov krajiny. Nemusíte čeliť obťažovaniu žobrajúcich detí či obskúrnych figúrok, trúsiacich sa v chudobných krajinách okolo hotelov pre bohatších turistov. Pozreli sme si interiér blízkeho kostola, zopár obchodov pre miestnych ľudí /radi to robíme, aby sme odhadli čo a za čo jedia domorodci/. Napokon sme vošli do lekárne a vypýtali si niečo na čerstvú odreninu. Konzultovali sme náš problém s príjemnou motivovanou kreolkou. To, čo nám ponúkla, nám pomerne rýchlo pomohlo.

Možno, že nám okrem maste pomohol aj rum z kvalitnej miestnej cukrovej trstiny. Rum a cukrová trstina z Barbadosu je povestná. Solídna životná úroveň Barbadosu sa o ne opiera, no najmä sa opiera o solídnu úroveň turizmu na ostrove. Vláda Barbadosu je „tourist friendly“ a na vlastnej koži sme zažili, že to nie je iba prázdny slogan ale hmatateľná realita.

S barbadoským umením robiť kvalitný turizmus sme sa na ostrove stretli viackrát. Napríklad pri návšteve botanickej záhrady Andromeda. Prehľadné, udržiavané, čisté, bohaté na exempláre so slušným sociálnym zázemím. Na botanicky ešte vyššej úrovni, v prírodne prirodzenejšom prostredí bolo rastlinstvo, ktoré sme videli vo Welchman Hall Gully. – Toto je „záhrada“, ktorá fakt stojí za to. Tropický raj na plný plyn. Do tretice Hunte s Gardens – záhradný svet, ktorý prezrádza, že ho tvorili šikovní anglickí majstri záhradníci s viacgeneračnou tradíciou výkonu tohto remesla.

Na záhradnícke klenoty ostrova nadviažete aj ponorom do koloniálnej histórie ostrova, ke´d navštívite tropickou džungľou pohltenú kedysi luxusnú usadlosť Farley Hill. Zvyšky veľkolepej palácovej budovy postupne požiera prales. Je to kombinácia histórie a prírody, v ktorej má čoraz viac navrch príroda. Preto nečudo, že je usadlosť a jej okolie vyhlásená za národný park. Ak chcete vidieť ešte viac prírody, zájdite do prírodnej rezervácie barbadoskej divočiny /Barbados Wildlife Reserve/. Ak budete mať šťastie, uvidíte na mahagónovníkoch pobehovať barbadoské „zelené opice“. Ukážky tropickej horskej flóry sa napokon dajú vidieť v tzv. „Flower Forreste“ v kopcoch barbadoského vnútrozemia. Milovníkom morskej fauny a flóry a dramatických pobrežných scenérií odporúčame Animal Flower Cave. Ľuďom s hlbším záujmom o históriu zase návštevu St.Nicolas Abbey. Iný aspekt histórie ostrova-plantážnictvo- sa dá postihnúť na návšteve pekne rekonštruovanej budovy plantážnika v Sunbury Plantation Great House.

Ak sa rozhodnete pochodiť trochu aj po hlavnom meste Bridgetowne, potom si to naplánujte tak, aby ste videli anglikánsku katedrálu sv.Michala, budovu parlamentu, ne´daleký Chamberlianov most a Queens Park s údajne vyše 1000 rokov starým baobabom. Fotogenetické je aj nábrežie pri prístave jácht s pestrofarebnými fasádami koloniálnej i novšej zástavby. Dobre sa najesť v inšpiratívnom prostredí sa dá v St.Lawrence Gap, na okraji metropolitnej aglomerácie.

Návštevník Barbadosu má samozrejme najväčší záujem o pláže a možnosti kvalitného ponárania sa a plávania. Koralový pôvod ostrova je zárukou bohatého života aj pod vodnou hladinou. Okrem spomenutej pláže Pebble Beach môžete na Barbadose vyskúšať aj ďalšie pláže: Batsheba Bay /so zaujímavým skalným útvarom na pláži/, Crane Beach, Bottom Bay Beach a pláže vo Folkestone Marine Park-u.

Ak si chcete plážovanie spestriť o nenáročný ranný jogging po nábreží, odporúčame Richard Haynes Boardwalk. Chodník=prírodná promenáda má takmer 2 km. My sme sa vzhľadom na buchnuté koleno po ňom iba prešli, no zopár bežcov si to tam riadne užívalo.

Barbados nemá žiadnu bombastickú prírodnú pozoruhodnosť. tobôž potom historickú pamätihodnosť. Atrakcií z prírodného či staviteľského súdka má však vzhľadom na svoju rozlohu dosť a dosť. Všetky sú harmonicky zladené a tak je dojem z krajiny nadpriemerne pozitívny.

Barbados nechce návštevníkov ohurovať. Chce im dopriať pár dní príjemných ničím nerušených zážitkov. Barbados je malý ale útulný ostrov. Skúste ho.

/Autorom foto je autor textu/.

Správa o stave prezidentkinej mysle

29.11.2022

Onedlho sa dozvieme, ako to s našou prezidentkou je. V akom stave má myseľ, čo sa odohráva v jej duši, v akom vnútornom svete žije. Sme zvedaví. Na verejnosť zatiaľ prenikol iba chýr, že pani prezidentka bude veľmi veľmi kritická. A to by vlastne malo znamenať, že bude veľmi veľmi sebakritická. Nuž pri klesajúcich percentách jej dôveryhodnosti sa tomu ani niet čo [...]

Strana PS je postavená na pravicovoliberál. lžiach a maskovaní za ľavicu

28.11.2022

Strana Progresívne Slovensko sa od začiatku vymedzovala ako moderná a ľavicová strana. Je to lož. Strana PS nie je moderná a pokroková, ale staromódna liberálna či skôr libertariánska strana. Je to strana, ktorá sa ideologicky orientuje na spráchnivené idey divého kapitalizmu 19.storočia. Jediné, čo je v nej „moderné“ a pokrokové, že miesto prudérnej [...]

Reklama plná černochov

26.11.2022

Na Slovensku žije už dosť veľa černochov. Viem o niektorých, ktorí tu roba v šoubiznise čiernych bačov, hrajú futbal alebo basketbal či nebodaj študujú. No viac ako na športoviskách je černochov v reklamách slovenských televízií. Černosi, žijúci na Slovensku musia byť extrémne solventní, keď sa vyskytujú v reklamách na predovšetkým drahšie, luxusnejšie výrobky. [...]

Robert Fico

Fico je formálne čistý. Pomôže mu to k navráteniu dôvery?

29.11.2022 22:00

Čo zrušenie obvinenia v kauze Súmrak znamená pre dôveru v spravodlivosť? A ako ovplyvní politické dianie v krajine?

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 413
Celková čítanosť: 1076026x
Priemerná čítanosť článkov: 2605x

Autor blogu

Kategórie