Zadkolízači Západu z Prahy a Varšavy asi V4 načas utlmia, no ich vládnutie nebude večné

27. februára 2024, dedic, Nezaradené

Dnes sa v Prahe koná stretnutie premiérov V4. Koná sa v nepriateľskej atmosfére, akú vyvolala neschopnosť autistu na čele českej vlády a nenávisť liberálfanatik na čele poľskej vlády. Fiala a Tusk sa nevedia správať ako zodpovední a sebavedomí politici. Voči silnejším pánom sa div že nerozlejú na sladkú medovicu, voči rovnako silným partnerom sú však čosi ako krčmoví chrapúni. Svedčia o tom posledné osobné útoky Tuska a Fialu na slovenského premiéra Fica ale aj vyznanie nenávisti Fialu a Tuska voči „rusofilovi“ Orbánovi.

Keby boli Fiala a Tusk kvalifikovaní politici, zrelí a zodpovední šéfovia vlád vo svojich krajinách, poznali by aspoň základnú abecedu diplomatických rokovaní. Vedeli by, že zmysluplné rokovanie spočíva

1/ v tom, aby sa témy, pri ktorých majú rokovacie strany totožné alebo podobné názory a záujmy dali do popredia-v prípade V4 sú to MIGRÁCIA, AGRÁRNA POLITIKA EU, NEKOREKTNÁ KONKURENCIA UKRAJINY V OBLASTI AGROPRODUKCIE A KAMIÓNOVEJ DOPRAVY;

2/ v tom, aby sa témy trochu kontroverznejšie prebrali až potom, čo sa partneri zhodli na spoločných uzáveroch k bodom prvej skupiny; atmosféra zhody tak môže uľahčiť aj diskusiu pri rozpornejších témach; v prípade V4 to môže byť energetika, dopravná infraštruktúra, kontroly na hraniciach, spoločné hospodárske, kultúrne a športové projekty;

3/ v tom, že sa zúčastnené strany nepustia do diskusie o témach, pri ktorých majú účastníci stretnutia vyslovene odlišné, až nepriateľské názory; v prípade V4 je to problém vojny na Ukrajine-jej príčiny a riešenia.

Ak je Fiala aspoň trochu gramotný politik, bude postupovať na základe spomenutých troch etáp. Ak ale Fialom lomcuje nezvládnuteľná zlosť na názory a konanie Slovákov či Maďarov, potom hneď na začiatku predloží na rokovanie problém „Ukrajina“. Tým celé stretnutie zbaví praktického významu. Zmení ho na zbytočnú stratu času. Slovensko a Maďarsko z Prahy odídu ako nepriatelia Česka a Poľska. Chcú práve toto Fiala a Tusk dosiahnuť ? Dostali práve na toto zo Západu objednávku ? Asi áno.

No čo už. Je možné, že po dnešku V4 aspoň načas upadne do stavu klinickej smrti. Je možné, že sa tak Brusel, Paríž či Berlin zbavia kamienka v topánke. Istý čas sa im bude bez V4 lepšie chodiť a lepšie spávať. – No nech sa páničkovia na Západe zase až tak netešia. Podpora, ktorú majú prozápadní lokaji Fiala a Tusk vo svojich krajinách nie je ani silná a ani dlhodobá. V Poľsku rastie nenávisť voči Ukrajine, v Česku sú obrovské demonštrácie, priam revolty poľnohospodárov.

Na nižšej nevládnej úrovni bola, je a určite aj bude spolupráca slovensko-česká resp. maďarsko-česká alebo slovensko-poľská a poľsko-maďarská ďalej existovať. Vyplýva to z tradícií a dejinných skúseností národov tohto regionu. Slováci, Maďari, Česi a Slováci majú k sebe mentálne dosť blízko. Určite bližšie ako je to v prípade Slovákov a Flámov či Španielov. Tak to bolo, je a bude. S tým Brusel nič neurobí. Toto podhubie prirodzenej spolupráce v ekonomickej, kultúrnej, komunitnej spolupráci bude jestvovať aj po útlme či formálnom zrušení V4. Nežičlivosť dneška nebude navždy.

A z tohto podhubia možno za pár mesiacov, možno za rok-dva znovu vyraší potreba širšej a hlbšej – inštitucionalizovanejšej spolupráce. V4, možno pod iným názvom a možno s jedným-dvoma členmi navyše /Rakúsko, Slovinsko…/ sa tu znovu objaví.

Duchovná V4 prežije zlovôľu Fialov a Tuskov. Poliaci a Česi napravia to, čo ich nehodní predsedovia vlád napáchali.