Opozícia je na tom ešte horšie ako si myslí

3. marca 2024, dedic, Nezaradené

Prieskumné agentúry nie sú spoľahlivým zdrojom informácií o politických trendoch v SR. Sú dosť predajné a nemajú škrupule upravovať údajov podľa želania tých, čo platia. Focus tiež nie je bez viny, no spomedzi prieskumných agentúr v SR nie je iba najskúsenejší ale relatívne aj najférovejší.

Dnes agentúra Focus publikovala prieskum najnovších preferencií slovenských politických strán. Výsledky Focusu museli na opozičných politikov a médiá zapôsobiť ako plesnutie smradľavou handrou po tvári. Po mesiacoch demonštrácií, po dlhom dlhočiznom šikanovaní a sabotovaní vlády, po nehorázne pro-opozičných krokoch Čaputovej a jej Fiačanovho „ústavného“ súdu museli prieskumné výsledky Focusu zapôsobiť na opozičníkov mimoriadne frustrujúco. Ukázalo sa, že aktuálne preferencie súčasných vládnych strán by v súčte dali ešte viac hlasov v parlamente ako doposiaľ koaličné strany mali. Počet mandátov Smeru+Hlasu+SNS by vzrástol zo 79 na 82. Hrozné…

No to nie je, milá opozícia, celá krutá pravda. V realite je to s opozíciou ešte horšie, než ukázali prepočty analytikov tv joj /pre ktorú focus prieskum urobil/. Do NRSR by sa totiž dostali aj „Maďari“. V event. novej NRSR by mali 10 poslancov. Analytici jojky ich zaradili do fiktívnej opozície voči aktuálnej koalícii. – Há, ibaže analytici urobili /asi úmyselne/ hrubú politickú chybu.

Forróova a Gyimesiho partia nepatria do opozičného liberálno-progresívneho stáda. „Maďari“ zo Szovetség sú z hľadiska svojich postojov jasne sociálne a národne orientovaní konzervatívci. Sú pod silným ideovým ale aj materiálnym vplyvom Orbánovej strany FIDESZ. No a navyše, – aj voličstvo týchto strán je orientované skôr doľava. Dôkaz ? Nedávny prieskum inej agentúry pred prezidentskými voľbami. Podľa neho až 80% voličov maďarského kandidáta na prezidenta p. Forróa by v druhom kole volilo Petra Pellegriniho. Je to percentuálne viac, než koľko voličov by sa v 2.kole pridalo na Pellegriniho stranu z tábora A.Danka či Š.Harabina.

Takže, nešťastná opozícia – v prípade nových volieb by pravdepodobne vznikla vládna štvorkoalícia v zložení Smer+Hlas+SNS+Aliancia/Szovetség/. Spolu by táto vládna koalícia mala 92 hlasov. Mala by teda ústavnú väčšinu. Mohla by na jej základe meniť aj momentálne platnú ústavu a mohla by nielen meniť zákony ale aj reorganizovať Ústavný súd samotný. Mohla by pána Fiačana poslať kade ľahšie a mohla by zmenou počtu sudcov či ich právomocí upraviť ústavný „chorý“ prvok v právnych základoch SR.

Ej, nevyvíja sa vám to tu na Slovensku k lepšiemu, páni opozičníci. Nebude tu pre vás dobre, – pán Matovič, Sulík, Majerský či Šimečka. Budete si asi musieť dakde pohľadať lepší národ. Slovákom vládnuť nebudete.