Založ si blog

Kamerun / Po Afrike 5./

BISMARCK POD PALMAMI

Po Kamerune sme zväčša chodili so skupinou Nemcov. Pre nich cestovné agentúry v Nemecku organizujú nostalgické expedície na miesta bývalej nemeckej koloniálnej slávy. Takto sme s Nemcami navštívili už Samou, Šalamúnove ostrovy, Papuu-Novú Guineu, Togo, Benin /Dahomey/, Namíbiu, Tanzániu…-a aj Kamerun.

Nemecký Kamerun bol oveľa väčší ako je dnešný Kamerun,-mal viac ako 700 tisíc km2. Súčasný nezávislý Kamerun má 475 442 km2 a okolo 20 mil.obyvateľov. Aj tak je o tretinu väčší, ako jeho bývalá koloniálna krajina Nemecko. Kamerun má s kolonializmom bohaté skúsenosti-začal ešte pred príchodom Nemcov. A pokračoval i po nemeckom odchode, keď južnú väčšiu časť Kamerunu ovládli Francúzi a severnú menšiu časť Briti. Po osamostatnení bol Kamerun na africké pomery celkom prosperujúcou a celkom stabilnou krajinou /aj keď diktátorskou/. V ekonomike využíval zdroje ropy, bauxitu a zlata, tropického dreva ale aj export poľnohospodárskych produktov ako je kakao, káva, čaj …Po kríze týchto komodít začali, podobne ako na Pobreží Slonoviny, problémy. Objavili sa separatistické tendencie menšinových moslimov / cca 25-30%/ a obyvateľov z okolia bývalého nemeckého koloniálneho hlavného mesta Buea. Súčasné hlavné mesto sa volá YAONDÉ /má okolo 2,8 mil.obyvateľov/. Najväčším mestom krajiny je však prístavné mesto DOUALA /Victoria/ s 3 mil.obyvateľov.

Naše príhody a skúsenosti sa budú viazať predovšetkým ku južnejším častiam Kamerunu-mestám Limbé, Douala, Buea, ale aj oblasti okolo sopky Mt.Cameroon- Bakingili a turistického centra Kribi.

Prvé kontakty s Kamerunom /a jeho žobrákmi na člnoch/ sme mali v meste LIMBÉ. Je to v podstate čosi ako nákladný prístav pre hospodársku metropolu krajiny-Doualu. Väčšina kontajnerových lodí, ktoré priplávajú alebo odplávajú z Kamerunu, prechádza cez Limbé.

Žobráci s Limbé

Limbé má vyše 100 tisíc obyvateľov. Vjazd do prístavu je navigačne zložitejší-treba oboplávať viacero lávových ostrovčekov, ktoré však na druhej strane poskytujú miestnym rybárom zákutia pre lov rýb v pokojnejších vodách a turistom romantické pohľady na pobrežnú krajinu. Okrem prístavu sa jeho ekonomika opiera o veľkú cementáreň a neďaleké ropné náleziská.

My sme však mali väčší záujem o Botanickú záhradu a Plážový rezort. Botanická záhrada je udržiavaná a rozsiahla, zameraná však najmä na africkú flóru, predovšetkým rôzne druhy paliem.

Prechádzky po usporiadanom prostredí bujnej vegetácie však oproti hlučnému a príliš industrializovanému prostrediu mimo záhrady pôsobia upokojujúco. Plážový rezort poskytuje trochu menej radostný dojem: bazény nevyzerajú príliš hygienicky, sú navštevované najmä domácou mládežou. Chatky sú murované a pastelovo modré, zelené či červené, no ich vybavenosť je na úrovni 1-2 hviezdičiek.

Z Limbé vedie vcelku kvalitná cesta do bývalého koloniálneho mesta BUEA. Mesto leží v pomerne veľkej nadmorskej výške takmer 900 metrov na východných svahoch sopky Mt.Cameroon. Sopka patrí medzi najaktívnejšie vulkány v Afrike. Okrem častí erupcií a prúdov lávy tečúcich v oblasti Bakingili až do mora, produkuje aj dosť časté a silné zemetrasenia. Aktivita sopky Mt.Cameroon je na príčine periodickej stagnácie mesta Buea, limitovaného rozvoja,-hoci ide o prostredie s čerstvejšou sub-tropickou klímou, dostatkom zrážok a v zime aj občasným jemnučkým snežením. Menej úmorná klíma bola hlavným faktorom, ktorý nemeckých kolonizátorov viedol k tomu, že so toto miesto zvolili za svoju metropolu. Po Nemcoch zostalo v meste mnoho stavebných pamiatok,-bohužiaľ väčšina z nich je slabo udržiavaná. Dokonca aj najcennejšia stavebná pamiatka-rezidencia nemeckého guvernéra – tzv. „von Puttkamerov palác“, nevyzerá najlepšie.

V lepšom stave sú novšie budovy dvoch vládnych hotelov a budovy miestnej univerzity. Zaujímavou atrakciou pre nostalgických nemeckých turistov je busta kancelára Bismarcka, začlenená do menšej fontány. Boli sme svedkami toho, ako pri nej pár Nemcov slzilo…

V okolí Buey sú vhodné klimatické podmienky na pestovanie kávy a čaju. Boli sme sa pozrieť na miestnych čajových plantážach. Sú rozsiahle a všetka česť aj dobre obhospodarované.

Sušiarne čaju sú však už typickou Afrikou…Tak či onak, krajina s plantážami a čerstvý horský vzduch dáva takmer zabudnúť na to, že sme v Afrike a nie až tak ďaleko od rovníka. Okolie Buey je pomerne husto osídlené. Je tu mnoho tradičných dedín s tradične africkým vzhľadom. Povedzme, že romantickým.

Na druhú stranu od Limbé leží na pobreží turisticky známy rezort KRIBI s plážami s čierneho lávového piesku. Kribi je navštevovaný aj dobrodružnejšími európskymi turistami. Pri Kribi je lávové pole Grand Batanga a vodnaté, aj keď nevysoké vodopády rieky Lobo predtým, ako sa Lobo spojí s Atlantickým oceánom.

Poslednou pozoruhodnosťou, ktorú sme v Kamerune navštívili, je plážový turistický rezort BAKINGILI. Má mnoho fakt dobrých reštaurácií, trochu slabšie ubytovanie no čisté, upravené pláže s čiernym lávovým pieskom. Aj v Bakingili je lávové pole smerujúce prakticky až do Atlantického oceánu.

Menej zorientovaných návštevníkov Kamerun asi najviac šokuje svojimi vysokými sopečnými pohoriami. Na štvortisícovom Mt.Cameroon / 4095 m.n.m./ býva v zime pravidelne sneh. Hory horúcu klímu Kamerunu trochu ochladzujú a sopky ho zásobujú úrodnou pôdou. Dostatok zrážok dáva definitívne zabudnúť na sahelovitú krajinu Senegalu. Sme tu už v ozajstnej kedysi husto zadžungľovanej Afrike.

Škoda, že sa Kamerunčania v poslednom čase venujú skôr kadejakým vnútroštátnym konfliktom / napr. vyhlásením „Federatívnej republiky Ambazónia“ v oblasti Buey a ozbrojeným bojom na jej obranu/. Mohli by sa radšej venovať naplno pestovaniu čaju a kávy a futbalu, v ktorom je Kamerun už tradične jednou z najlepších krajín v Afrike, ba i vo svete.

Kamerun – zober loptu a nie zbrane !

/Autorom fotiek je autor textu/.

Slovensko NIE je „Západ“

25.04.2024

Medzi slniečkármi, progresívnymi liberálmi ale aj u niektorých pseudo-konzervatívnych“ kádehákov sa v poslednom čase stalo módou sezóny zdôrazňovať, že Slovensko je vraj „Západ“. Slovensko je vraj EU, Slovensko je vraj NATO – a preto je vraj Západ. Nič iné, než pravý nefalšovaný politicky, ideologický ale vraj aj geografický, historický, [...]

Opozícia sa nám rozdelila na normálnu a extrémistickú, začína koalično-opozičné prímerie ?

19.04.2024

Všimli ste si to ? Na prehru v prezidentských voľbách reaguje opozícia dvoma spôsobmi. Na jednej strane sa KDH ale paradoxne aj OLaNO čiastočne normalizuje, upúšťa od konfrontácie s vládou na život a na smrť a na druhej strane sa PS a SaS ďalej radikalizuje a mení na až extrémne nepriateľskú protivládnu a protislovenskú silu. KDH začalo so zmenou postoja listom pre [...]

!!! Epochálny príspevok Plavákovej, Jaurovej /PS/ k rozvoju SR !!!

18.04.2024

Poslankyne a poslanci NRSR za stranu s kurióznym názvom „Progresívne Slovensko“ sa už ďalej nevedia pozerať na to, ako sa Slovensko po ekonomickej a sociálnej stránke rúti do záhuby. Už sa nedokážu dívať na veľkú zadĺženosť štátu, na deficit verejných financií, na vysoké úroky pri predaji štátnych dlhopisov SR na burzách, na nedostatok dotácii pre [...]

Palestína / Deti / Pásmo Gazy /

v Pásme Gazy zomrelo bábätko zachránené z maternice umierajúcej matky

26.04.2024 18:51

Izrael aj napriek medzinárodnému pobúreniu stále hrozí, že podnikne pozemnú operáciu v meste Rafah.

parlament

Amnesty International kritizuje návrhy týkajúce sa RTVS, neziskových organizácií a rodných čísel

26.04.2024 18:30

Organizácia vyzýva na dodržiavanie princípov a ochranu právneho štátu, slobodu združovania a prejavu i na právo na informácie a na ochranu pred diskrimináciou.

Záborská , vašečka

Poslanci ukončili piatkové rokovanie debatou k sexuálnej výchove

26.04.2024 18:25

Poslanci Vašečka a Záborská chcú podmieniť výchovu a vzdelávanie v oblasti sexuálneho správania informovaným súhlasom rodičov.

novela Trestného zákona, parlament

Poslanci majú v roku 2024 zarábať vyše 6600 eur. K platu patria ešte paušálne náhrady

26.04.2024 17:17

Plat poslanca určuje zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 759
Celková čítanosť: 2830848x
Priemerná čítanosť článkov: 3730x

Autor blogu

Kategórie