Založ si blog

Slovenské tabu

Počas písania minisérie o chrapúnskom vzťahu niektorých Slovákov k životnému prostrediu na Slovensku, ale aj pri čítaní článkov blogera pod nickom „Paškuliak“ a nepriamo aj pri iných článkoch a diskusiách k nim som postrehol akúsi precitlivelosť a hanblivosť niektorých Slovákov hovoriť o istých veciach a počúvať aj názory, mierne povedané- netradičné. Zjednodušene povedané, akoby u istej časti Slovákov boli isté témy bolestivé, neslušné, „choré“. Akoby sa niektorí Slováci miesto diskusie príp. aspoň tichej ignorancie vo vzťahu k autorom takýchto tém stavali voči nim urážlivo, hostilne ba i vyslovene agresívne.

Takýchto tém je veľa. Mnohé z nich sú tabuizované nielen na Slovensku ale aj v iných krajinách a u iných národov. To ale nie je ospravedlnenie. Tým sa slovenské tabu nevyrieši, tým sa ešte v našom národnom vedomí racionálne nespracuje. Skúsme pars pro toto uviesť aspoň niektoré takéto témy:

  • Výhradne láskavá a milujúca slovenská mať. /Paškuliak opísal aj opačné prípady slovenských matiek-a časť diskutérov v tradične matriarchálnej slovenskej spoločnosti /s patrónkou Sedembolestnou P.Máriou/ odpovedala na jeho „coming out“ dosť hrubo.
  • Panenská slovenská príroda a vďačný vzťah Slovákov k nej /autor tohto blogu opísal chrapúnstva konané Slovákmi voči slovenskej prírode a veruže mnoho diskutérov odpovedalo invektívami voči autorovi, bez diskusie o samotnej veci/.
  • Slovenská priateľskosť, pohostinnosť, ústretovosť /skúste to nazvať servilnosťou voči zdanlivým „pánom“ a vypočítavosťou voči rovnocenným-a už je oheň na streche/.
  • Slovenské vlastenectvo, patriotizmus, národovectvo: skúste ho zdôrazniť, podnietiť k vlasteneckej výchove v škole a rodine, k vlasteneckej osvete v médiách – a už ste u malej ale hlasnej časti občanov SR, ktorí sú nejako spríbuznení s Čechmi, Maďarmi, Židmi, Nemcami, Rómami a pod.-odpornými hejslovákmi, krpčiarmi, zadubencami čo nepoznali Veľký svet, spiatočníkmi, klérofašistami, nacikmi a pod.
  • Kresťanský nota bene rímsko-katolícky svetonázor: opovážte sa priznať, že svetonázorovo alebo aspoň duchovno-kultúrne pociťujete spolunáležitosť so slovenskou kresťanskou nota bene rímskokatolíckou tradíciou-a už ste u menšinovej ale mimoriadne dobre organizovanej skupiny s hlasnou mediálnou podporou pedofilný čiernokabátnik, antifeminista, homofób, upaľovač bosoriek, križiak z lúpežnej hordy cisára Barbarossu, pohrobok PO HG, čo lifrovali Židov do Poľska…
  • Abstinent, ktorý sa búri proti tomu, aby sme si na rozdiel od Čechov s ich narcisticky ospevovanými „zlatými ručičkami“ maľovali o sebe obraz alkoholikov, čo /najmä na Východe a najmä v Hornej Dolnej/ veľa vydržia a ktorí vyzerajú tak, ako Michal Hudák v jedinej role, ktorú vie dobre zahrať- v role mierne brutálneho, mierne podlého ale večne vtipného notorického alkoholika. Skúste sa priznať, že nepijete a že to nerobíte iba z fatálnych zdravotných dôvodov-a beda vám. Ako sa spieva v tej lasicovsko-filipovskej pesničke-ak si s aktuálnou väčšinou odmietnete vypiť, hrozí vám, že skončíte s vidlami v zadku. Na Slovensku sa stále abstinencia považuje za vážny problém Slovákovej osobnej integrity.
  • Vážnejším prehreškom Slováka je zbohatnúť iba vďaka vlastnému úsiliu, vlastným poznatkom, zručnostiam, šikovnosti a vôli. Prehreškom je ani sa s tým potom nepredvádzať ako nejaký Boris Kollár ale ani nemaskovať bohatstvo jazdou do práce na bicykli, bývaním v petržalskom či trnavskom paneláku, nosením džínsov na stretnutia s diplomatmi a pod.
  • Médiami aktuálne presadzované idoly treba zbožňovať, médiami aktuálne démonizované postavy politiky, umenia, športu…treba opľúvať. Musíte ísť s dobou,-musíte sledovať „pulz dňa“. Lebo to, čo bolo kedysi idolom, môže byť dnes už len terčom výsmechu. Naopak je to však málokedy. Ide o národné tabu, takže národné podvedomie to takmer nepripustí. Štúr bol vodca národa-potom už iba pansláv. Hlinka bol otec vlasti-potom už len klérofašista. Husák bol jedna z hláv SNP-potom ale buržoázny nacionalista-potom na chvíľu zase hlava slovenského národného pohybu-a potom zase nenávidený normalizátor. Čarnogurský bol najprv hrdinský disident a o pár mesiacov odporný rozbíjač JRD. Mečiar bol najprv nový otec národa-aby bol onedlho vrah a zlodejský privatizér. Fico bol najprv budovateľ modernej SR – a už je z neho kriminálnik. Matovič bol najprv tribún boja proti korupcii-a už je z neho agresívny úchyl, nepriateľ slniečkárov : Sulíka a Čaputovej. Danko bol najprv sexsymbol-a potom skončil ako objekt suterénneho humoru pouličnej čvargy. Golonka bol hokejový boh-a už je z neho kryptokomunistický táraj. Weiss bol spása slovenského futbalu-a už je spolu aj s mladým Vladkom jeho hrobárom. Kuzminová bola „naša zlatá Nasťa“ a už je to ruská piata kolóna, ktorá nechce opľuť národ, z ktorého vyšla. Sagan bol nedávno hrdina bez bázne a hany, ktoré na vás vyskakoval z každého média. Dnes sa ironizuje jeho slovník, vzdelanie a nedajbože aj IQ….

Takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi, veľmi dlho. Skúste ma doplniť a spomeňte to prípadne v diskusii.

Upozorňovať na citlivé miesta Slovákov na ich duši, na ich klamy a sebaklamy sa ale veľmi nevypláca. Popularitu na tom určite nezískate. Skôr naopak.

Príklady ? Nech sa páči: štúrovec Záborský si dovolil obviniť Slovákov z alkoholizmu a pohádal sa takmer so všetkými bývalými bratmi-romantickými štúrovcami. Absolvent Sorbonnskej parížskej univerzity Lajčiak odmietol byť parížskym akademikom a rozhodol sa pre osvetu medzi svojimi rodákmi. Stal farárom na Banskej Boci. Ľudia jeho filozoficky podloženým kázňam nerozumeli. Nerozumeli, prečo im veci, čo ľúbili zakazuje iné,-čudné veci, ponúka. Začali od neho bočiť. Obviňovať ho z paktovania s diablom a takmer ho doviedli do šialenstva. Mateja Hrebendu, ktorý pospolitému ľudu takmer zadarmo ponúkal knihy, niekoľkokrát vlastní rodáci vykradli, podpálili, zbili skoro na smrť. Ď.Langsfelda, ktorého Ma´dari obesili ako príslušníka hurbanovských vojsk, bojujúcich proti nim, udal jeho vlastný strýko. Maďari pred popravou dali Langsfeldovi možnosť poprieť existenciu Slovákov a zachrániť si tým život. Odmietol a odvysol. Pre jeho najbližšie príbuzenstvo to bol dôkaz, že to v hlave nemal celkom v poriadku. Murgaš sa vrátil z USA do novozaloženej ČSR ako známy experimentátor a vynálezca. Českí kolonizátori jeho žiadosť o miesto učiteľa prírodných vied na meštianke odmietli – a nikto z miestnej šrobárovskej čechoslovakistickej „elity“ sa ho nezastal. Čosi podobné sa stalo slovenským výtvarníkom, architektom i športovcom…

Ťažko je byť doma prorokom. Ak sa dotknete citlivých miest v aktuálnom rozpoložení slovenskej duše, ak prekročíte momentálne platné všeobecné tabu – máte po chlebe. Biľag „problémovej“ či „kontroverznej“ osoby už z vás nikto nikdy poriadne nezmaže. Ba možno ani z vašich detí. – Iba ak by sa remaking vašej osobnosti hodil do krámu komusi, kto to aj na Slovensku riadi z pozadia. – Aj cez výrobu a riadenie fungovania „národných“ tabu.

Moderátor Bielik zase zlyhal

08.06.2023

Vo štvrtok večer sa moderátor Bielik v diskusii medzi JUDr. Kaliňákom a gen.Mackom zase blamoval. Zase zlyhal. Opäť ukázal nízku úroveň svojej emocionálnej sebakontroly, keď sa vášnivo púšťal do chronického skákania do reči a hádok s dr. Kaliňákom. Opäť ukázal svoju nízku vzdelanostnú úroveň v oblasti politológie a histórie, keď miešal ukrajinskú a ruskú [...]

Vojnou ku mieru ?

06.06.2023

Stalo sa módou predvolebnej sezóny ponúkať slovenskej verejnosti kadejaké nezmysly. Najmä však to, že jediná cesta k mieru je vraj maximálne vyzbrojovanie Ukrajincov zo strany „demokratických“ štátov NATO. Absurdný nezmysel pri ktorom tí čo posielajú zbrane na front sú mierotvorcovia a tí, čo požadujú okamžité zastavenie paľby a diplomatické rokovania o mieri [...]

Hejteri, hor sa do práce !

05.06.2023

Naše euroatlanticky orientované médiá vám vydláždili cestu do roboty. Už nemusíte chodiť za robotou okresnými cestičkami, ako kdesi v Maďarsku.. Už máte otvorenú diaľnicu priamo cez telá nežiadúcich blogerov a ich článkov. Nebojte sa, ste u nás nielen vítaní ale aj rozmaznávaní. Nuž a vy, grafomani, sektári a rusobijci a ficobijci, nebojte sa u nás publikovať. Keby [...]

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 557
Celková čítanosť: 1809605x
Priemerná čítanosť článkov: 3249x

Autor blogu

Kategórie