Založ si blog

„Budajovi“ ochranári zabíjajú medvede, prenasledujú zberačov ale čierni stavbári im nevadia

Nie tak dávno sa tu písalo o zavraždení mladej medvedice a jej dvoch pár mesačných mláďatiek v oblasti Hrdovô, na Liptove. Tento týždeň sa členovia zásahového tímu medveďa hnedého opäť zaskveli svojou „odbornosťou“. Medvedicu zrazenú autom na diaľnici L.Hrádok-Hybe miesto ošetrenia a premiestnenia do rehabilitačnej stanice jednoducho na mieste zrážky zastrelili. A včera-predvčerom opäť v lokalite Hrdovô snorili po nejakom ďalšom mladom medvedíkovi. Aj tento medvedík bol úplne mieromilovný, vôbec nie agresívny. Po teritóriu sa pohyboval zásadne od 23.00 do 02.00 hod. Nebol závislý na odpadkoch, Živil sa lesnými plodmi a prilepšoval si pšenicou z lánu, ktorý ekologicky nevzdelaní „farmári“ pestujú po ľavej strane Cesty slobody medzi Pribylinou a Podbanským. Pšeničný lán končí na hranici Chráneného územia „Pod Suchým“, o ktorom sa na priloženej tabuli píše, že ide o lokalitu s prirodzeným výskytom vlka, rysa a MEDVEĎA HNEDÉHO. – Čo robili ľudia zo ŠOP, keď bezohľadným „farmárom“ dovolili zasiať túto plodinu na území, kde je medveď doma ? Ktovie, možno študovali príslušný zákon.

Budajovi štátni ochranári si nevšímajú bujarú čiernu výstavbu chát na tzv. Veľkej lúke pri Hrdove. Nevšímajú si výstavbu apartmánových stavieb a obostavanie silného prameňa potoka, smerujúceho od hranice TANAPU cez Za potočky dolu k riečke Belá. Toto developerské eldorádo vzniklo za ministrovania pána Budaja priamo pri červenej tatranskej turistickej magistrále /od Podbanského do Račkovej doliny/ a javí sa ako nová tatranská apartmánová obluda, podobná tým v Jasnej či Demänovskej doline. Budajovi ochranári si nevšímajú na Ceste slobody autá, letiace po hranici TANAPu rýchlosťou nad 130 km/hod /aj ke´d je tu max. 9O resp. dokonca 70 km/hod/. Neupozornia na to dopravnú políciu a dopravní policajti – Liptáci sa sami od seba nemajú k činu. – Aj keď by si tu na pokutách splnili normu na dobré 2 roky dopredu.

Budajovich štátnych ochranárov však v Tatrách predsa len niečo zaujíma. Predsa len sú pri potieraní neprávostí páchaných na zúfalých zvyškoch tatranskej prírody príslušne dôslední a ostrí. Štátom platení ochrancovia prírody sa pokojne pozrú na rútiace sa autá na Ceste slobody, prejdú bez slova popri čiernych stavbách chát, – aby vzápätí zakročili na svahu pod Jamským plesom ako diví policajaní vlčiaci. Na koho dopadá ich ruka zákona ? – Nuž na tých „najväčších nepriateľov tatranskej prírody“ – NA RÓMOV z osady v Pribyline. Skočia po nich bystrým skokom ako Turčin Poničan , – a už im aj doďaleka vysýpajú vedierko na slnečnom úpeku nazbieraných čučoriedok. Na jedného z Rómov, čo sa pokúša chrániť si tie tri litríky čučoriedok, aplikujú hmaty a chvaty a robia ďalšie úkony, aby ho mohli za trest skasírovať tou najvyššou pokutou, akú im zákon za nelegálny zber lesných plodín umožňuje.

Rómoski zberači čučoriedok sú v TANAPe nutné zlo. Snažia sa za tie dva týždne, keď sa čučoriedky dajú zozbierať, prilepšiť si k svojim biednym prijmom. Keď rastú hriby, túlajú sa okolo Račkovej a Belej a vylepšujú si svoju platobnú bilanciu aj na nich. Tohto roku hríby neboli a už ani nebudú. Zostali im čučoriedky. Ibaže pri ich zbere na nich číhajú dvojnohí Budajovi predátori. Nie medvede-s tými Rómovia nemajú zlé skúsenosti. Aj ke´d nie sú etológovia, naučili sa vzájomnému rešpektu a súžitiu.

Ozaj vážení,-počuli ste už, že by medveď napadol a roztrhal nejakého Róma ? Nie ? Ale ako je to možné, veď Rómovia chodia presne na tie isté miesta ako medvede ! Že by iný prístup ? Že by znalosť lesa ? -Veď Rómovia nechodia do lesa iba brať, ale aj dávať. Čo myslíte, kto upratuje po pilčíkoch holoruby, kto čačinu zbiera do úhľadných kôp ? – Nuž Rómovia. Kto sadí potom mladé stromky ? Nuž zase vo veľkom počte Rómovia. Kto chodí stromčeky označkovávať, vyžínať a okopávať ? Opäť Rómovia. – Ak by mal mať teda niekto právo na malé prižmúrenie oka od Budajových ochranárov, mali by to byť práve liptovskí a spišskí Rómovia-a nie chamtivá biela chamraď, ktorá vylieza až na Bystrú, na Jakubinú a na Baranec a arogantne to tam češe do poslednej brusnice-lebo veď je na svojom-na urbárskom…Ako keby tu neplatilo obmedzenie hospodárskej činnosti aj pre majiteľov lesných pozemkov. Ako keby dedinská chamtivosť „bielych“ bola dovolená, no sociálna odkázanosť „čiernych“ bola to najväčšie environmetntálne previnenie, aké sa pod Tatrami udialo.

Nuž neviem neviem, pán Budaj-to sa naozaj musíte držať na ministerskej funkcii za cenu vyvražďovania pokojných neagresívnych medve´dov, prižmurovaním očí nad čiernymi stavbami developerov či nad pretekmi rýchlych aut po Ceste slobody – no zároveň s exemplárnym postihom sociálne odkázaných Rómov iba za to, že si dovolili nazbierať do vedierka 3-4 litríky čučoriedok ?

A vy – Budajovi štátni ochranári, zásahoví tímisti,- udatní likvidátori rómskych čučoriedkárov – nehanbíte sa ? Nemyslíte si, že ohýbať sa pred mocnými lokál-oligarchami a odbavovať sa na úbohých Rómoch je – obyčajná výsmechuhodná zbabelosť ? Nie nemyslíte si to ? Nuž, myslel som si, že si to nemyslíte. To sa vám naozaj podobá.

Prečo má Matovič pravdu !

12.08.2022

Matovič, ústami svojho hovorcu Hegera včera vyhlásil, že on z vlády nepôjde. Lebo on, Matovič -pod pseudonymom „OĹaNO“ VYHRAL PARLAMENTNÉ VOĽBY“. A Sulík, ktorý ho chce z vlády vyštvať, sa do parlamentu ledva dostal. Matovič má pravdu. Vyhral voľby. Našiel si medzi slovenským voličstvom dosť závistlivcov a chamtivcov, čo mu skočili na jeho videjká z [...]

Hamran-čo si to dovoľujete ?

11.08.2022

Pri počúvaní TB matovičovského policajného prezidenta Hamrana som nevychádzal z úžasu. Videl som straníckeho, proti-opozične naladeného vraj policajného prezidenta v priamom prenose. In natura. Mal som miestami dojem, že nejde o policajného ale o politického prezidenta. Hamran bez akýchkoľvek škrupulí, bez akéhokoľvek pokusu o objektívnosť a ne-politickosť svojej funkcie [...]

Zabávač Biden

11.08.2022

Ešte k včerajším zabávačom. Podľa mňa je jedným z najlepších zabávačov súčasnosti-dokonca na medzinárodnej úrovni- pán americký prezident Joe Biden. Po čase, keď sa špecialistom z jeho „informatickej ochranky“ darilo držať na uzde jeho nepopierateľný situačný humor sa nedávno opäť zaskvel. V prejave, týkajúcom sa zákonov, chystaných na odsúhlasenie [...]

Bratislava / Webstránka /

Bratislava má novú webstránku, doterajšia mala viaceré problémy

13.08.2022 14:48

Doterajšia bola podľa magistrátu už užívateľsky "nepríjemná" a narazila na svoj technologický limit.

MHD / Mestská hromadná doprava /

Ľudia s covidom môžu ísť na testovanie aj MHD, musia však dodržať opatrenia

13.08.2022 14:16

Za pozitívnu sa podľa vyhlášky ÚVZ považuje osoba po doručení pozitívneho výsledku RT-PCR, LAMP, antigénového testu či Point of care testu.

Gardské jazero

Tretina pobrežných a jazerných vôd v Taliansku je kontaminovaná

13.08.2022 14:00

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu uskutočneného v rámci environmentálneho projektu Goletta Verde.

Diaľnica A6 / Doprava / Kittsee-Jarovce /

Nehoda pri hraniciach so Slovenskom si vyžiadala tri životy, diaľnicu A6 uzavreli

13.08.2022 13:09

Havarovanú dodávku vezúcu vyše 20 ľudí vrátane dieťaťa viedol prevádzač. Vodič nezastavil na nariadenej kontrole, namiesto toho pridal a chcel utiecť smerom do Rakúska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 338
Celková čítanosť: 789895x
Priemerná čítanosť článkov: 2337x

Autor blogu

Kategórie