Drevomafia už mľaská

Chodím si takto po Liptove, po Orave a Spiši – a zrazu počujem mľaskanie. Ježiši Kriste – azda len nie stádo divých svíň !/ S tými na rozdiel od medvedíkov nie som až tak zadobre/. – Nuž tí čo mľaskali, diviaci neboli, ale svine -riadne svine – to áno.

Drevomafii v okolí slovenských národných parkov začali slinky tiecť na „kalamitné“ drevo. Z doteraz zákonom nedostupných lesov v 5.ochrannom stupni. Tie slinky sa postupne stekajú do stále hlasnejších potôčikov, žblnkajúcich už aj tu a tam v našich médiách. Začína to nevinne. Podpichnutý /nedajbože kúpený/ novinár nahodí tému o nedostatku palivového dreva a hroziacej hrôze nastávajúcej hroznej zimy a nahrá tým na smeč aj našim gazdovlivým manažérom zo štátnych lesov. Alebo priamo gardovým drevomafiánom zo spoločenstvenných lesov: z komposesorátov a predovšetkým urbariátov. A už aj prichádza ten či onen „manažér“ či „manažérka“ napr. zo slovenskej urbariátnej asociácie…A už aj začína prieskum bojom-náznaky, ako by urbárnici radi pomohli onedlho mrznúcej Slovači so svojim ladom ležiacim drevom. Pomohli by ale nemôžu. Beda ! Je tu zákon !A ten nedovolí. – Iba ak…iba ak by sa poslanci NRSR pod tlakom verejnosti rozhodli zákon zmeniť…. A drevo z lesov v 4. a 5.ochrannom stupni, drevo z doposiaľ najchránenejších lokalít určených pre medvede, pre hlucháňov, pre rysy a pre vlky po duchoňovsky do dolín potichu dolu zvážať.

Poviete si – vyýnimočná situácia si vyžaduje výnimočné riešenia. Pár kubíkov už aj tak polozhnitého dreva-veď kalamity sme tu mali od r. 2002-4: veternú, lykožrútovú, takú či akú…Znie to rozumne, veď tá výnimka bude iba raz- iba nateraz. Znie to rozumne-lenže ja poznám našu /najmä urbársku/ drevomafiu veľmi dobre. Takmer 200 db v TANAPE revúce píly dajú dolu sem tam aj nejaký suchár. Navrch na korbu mamutích tirákov, čo budú to drevo dolu zvážať. Vysoko pravdepodobne nie ku slovenským mrznúcim úbožiakom, ale až do Rakúska. Ale pod suchármi budú nádherné, urastené priam trofejné smreky, smrekovce, jedle, borovice čo ako silné solitéry doteraz odolali už všeličomu-len ľudskej chamtivosti a chrapúnstvu nie. A tak budeme mať v už celkom pekne sa /VLASTNÝMI SILAMI LESA/ spamätanie Tichej či Kôprovej, Kamenistej či Račkovej doline celkom nové, novučičké holoruby. Že sa odpílili aj zdravé a mocné stromy,-nuž náhoda, stalo sa, pilčík sa trocha zmýlil. Aj by sme to spapali, keby sme sedeli s dobráckymi novinármi, ktorí takýmto táraninkám urbariatnych drevomafianov uveria, dakde v bratislavskej kaviarni. Ibaže my občas zájdeme aj do miestnej krčmy, medzi pilčíkov-a tí majú naporúdzi veru onakvejšie vysvetlenia…

Takže tak,-páni a dámy z médií. Nedajte sa pánmi a dámami z urbariátnej drevomafie oklamať. Nedajte sa nachytať na ich priam rakúsky „lesnícky“ mundúr, na strieborné vetvičky na výložkách, na štýlové gombíčky zo srnčieho parožia. Nedajte sa zlákať na pobyt v luxusných lesníckych chatičkách v romantickom prostredí – a úplne zadarmo. Nenamotajte sa ani na atraktívnu pozvánku na lov jeleňa. Odolajte zákerným rečičkám z ich nenažratých papuliek-a nerobte im pri presadzovaní výnimky zo zákazu ťažby v 4-5 stupni podpornú rabaku. Odolajte, pošlite ich do kelu, zachovajte si aspoň pri tejto téme svoju stavovskú česť a novinársku hrdosť !

Odolajte tlaku – nech už bude na Slovensku taká či onaká vláda. Ľavá či pravá, národná či európska. -Doprajte aj vašim deťom, aby aj oni u nás videli ozajstný les. A nemuseli za ním cestovať kdesi do Karélie…

Vopred vám za to ďakujem /e/.

Diana Štrusová to robí dobre

24.06.2026

Teda aspoň zatiaľ, – aby som nechválil deň pred večerom. Ta3 konečne vytvára podmienky pre akú-takú mediálnu normalitu. Na jednej strane tajný progresívny liberál milovník fleš-kultúry Braňo Král, na druhej strane páni z konzervatívno-suverenistického Markeru. A k tomu všetkému Diana Štrusová a jej príručný dobro-zlý mudrlant Eduard Chmelár. Dnes v stredu [...]

Kto tu vládne-opozícia či Smer,Hlas a SNS ?

23.06.2026

Sú dni, keď človeka prekvapí zhluk poriadnych politických, mediálnych a právnických svinstiev. Takým dňom je asi aj dnešný utorok. No veď posúďte sami: agentúra SITA vyhodila zo zamestnania reportérku Anitu Radi; prečo ? pretože vraj popri práci v SITA púšťala rozhovory s rôznymi kontroverznými politikmi a kládla im provokačné otázky /Matovičova a Pročka sa napr. [...]

CHMELÁR a PRAVDA o Ficovom názorovom obrate

23.06.2026

Existujú veštci, ktorým keď nevyjde veštba, snažia sa realitu prekrútiť tak, aby sa im z veštby aspoň niečo splnilo. Takýto je aj všemudrc Chmelár. Spolu opozičnými politikmi a novinármi po ukončení Orbánovej moci predpovedal, že sa R.Fico rýchlo odkloní od „proorbánovských“ postojov k EU a ku UA a začne spievať tak, ako mu to noty z EK prikážu. – A [...]

Budova Kosice Masarykova  8

Demolácia historickej budovy v Košiciach vyvoláva odpor. Aktivisti žiadajú ministra o zásah

28.06.2026 08:00

Príbeh budovy bývalého železničného učilišťa v Košiciach speje pomaly ku koncu.

Warship / Navy aircraft carrier USS Nimitz /

USA podnikli ďalšie útoky na Irán. Revolučné gardy odpovedali v Kuvajte a Bahrajne

28.06.2026 07:55

Akcia sa uskutočnila na pokyn prezidenta Trumpa.

SR Trenčín počasie teploty vysoké horúčavy TNX

ONLINE: Malacky zažili supertropickú noc. Záhorie ráno hlási už 30 stupňov, padne rekord?

28.06.2026 07:31, aktualizované: 08:31

Slovensko čaká ďalší extrémny deň.