Založ si blog

Nechajte ľudí na Vianoce aj samých /keď im je tak lepšie/ !

Vianoce sa blížia. Predvianočné táranie v médiách sa rozbehlo na plné obrátky. Charitatívnymi akciami sa to iba hemží. Akoby Vianoce neboli sviatkami božieho narodenia resp. zimnej pohody, ale skôr dňami mrzákov, ťažko chorých, bezdomovcov, starcov, ľudí zo starobincov, sirôt a osamelých väzňov. Slzičky v očiach celebrít sa len tak ligocú. Súcit zlacnel. Všade samé prejavy úprimných citov ale tiež veľa falošnosti, zneužívania dobrého srdca ľudí na vlastné obohatenie a prázdne klišé.

Speváci sa pretŕčajú so svojimi novými špeciálne na Vianoce upečenými medovníkovými songami. Niektorí, aby sa im publikum a tantiémy zväčšili, naspievali vianočné kusy s českými spevákmi ako duetá. 16 miliónový trh je predsa len väčší ako 5,45 miliónový, -že áno Kristína, Sima a hydrocefoši z No name…. Apropo tantiémy, tvorcovia televíznych odrhovačiek á la Princezná so zlatou hviezdou, Soľ nad zlato, Bol raz jeden kráľ, Popoluška, Harry Potter, Sám doma, Pelíšky, Tankový prapor a pod. si už mädlia ruky. Zase bude žatva.

Najviac vianočných „songov“ každoročne naspievajú speváci, čo neveria v Boha resp. speváci, čo pochádzajú z ateistických krajín. Nielen americkí liberáli ale aj chytrácki českí speváci a speváčky. V kostole Čecha nevidíš , čo je rok dlhý. No prídu Vianoce a hádam každý Čech sa zmení na speváka vianočných pesničiek príp. aspoň kolied a gospelov.

Tak či onak, tento komerčný vianočný bontón sa pri troche izolácie od rádií a televízorov dá ešte prežiť. Horšie je to s premyslenejšie robenou a nejasne motivovanou kampaňou, v ktorej nás kadekto upozorňuje, že na Vianoce a najmä na Štedrý deň nemá byť NIKTO SÁM. Naliehavosť boja proti štedrovečernému individualizmu je silná. Silnejšia, než bolo presviedčanie komunistických aktivistov, čo chodili po dedinách nahovárať sedliakov na vstup do družstiev. Ešte mocnejšia, než bol tlak školy, učiteliek a kadejakých platených vedúcich na vstup žiačika-osameláčika medzi iskry, neskôr medzi pionierov a napokon medzi zväzákov. – Lebo byť sám, odťahovať sa od kolektívu je nezdravé, nepekné, podozrivé ba možno až diverzné a protištátne. Nikto nesmie byť sám ! Heslo, ktoré prešlo zo socialistických násteniek na obrazovky predvianočných konzumistických televízorov.

Takmer v každej druhej relácii diváka a poslucháča varujú, aby sa neopovážil ani len pomyslieť na osamelé posedávanie pri štedrovečernom stole. Dôchodcovia, deti, vnúčatá majú spôsobne sedieť spolu. Spoločne majú jesť, počúvať koledy a sledovať priame prenosy z charitatívnych zbierok, tešiť sa z darčekov a podriemkávať pri televízore. Beda dospelým deťom, ktoré by si k sebe na Štedrý večer nezavolali starých rodičov. Beda starčekom, ktorí by odmietli na Štedrý večer prísť k deťom a vnúčatám.

Takýto čin je takmer zločin. Je to prejav odpadlíctva od liberálnodemokratickej konzumnej spoločnosti, je to prejav istej formy disidentstva. Preto na Štedrý večer, – milí starčekovia a starenky, už aj hybajte medzi uvrieskané vnúčatá a ich nervóznych rodičov. Už aj opustite svoje pohodlné brlôžky a chystajte sa na štedrovečerné utrpenie. Sadajte do aut, do autobusov alebo utekajte ako len dokážete ku svojim najbližším. Lebo ak sa včas nedostavíte, budete za neslušných. Vaše deti a vnúčatá budú za krutých a vôbec, – všade nastane zúfalý plač a bolestné lamentovanie.

Prečo píšem na predvianočnú tému taký čudný príspevok ? Lebo je to na objednávku. Moji známi starčekovia a starenky psičkárky ma poprosili, aby som to takto napísal. Poprosili ma, aby som vyzval ctených tvorcov relácií v rádiách a televíziách príp. ctených píšucich novinárov, – netlačte starčekov do spoločných Vianoc s ich deťmi a vnúčatami. Nechajte to na slobodnom rozhodnutí každej rodiny. Kto chce, pocestuje na Štedrý večer k rodičom, ku starým rodičom resp. ku deťom a vnúčatám. Pôjde tam alebo privíta širšiu rodinu u seba doma, lebo to tak chce, lebo sa cíti spokojnejší a šťastnejší, keď je s nimi.

– Nechajte však priestor aj pre tých, čo radi sviatkujú doma, v intimite dvojice či úplne sami iba so svojimi spomienkami a so svojou melanchóliou. Nenúťte starčekov opúšťať na sviatky svoje vyhriate útulné brlôžky. Neočierňujte ani deti a ani rodičov za to, že chcú byť na Štedrý deň sami. Nesiahajte im na rozkoš z toho, že jedia čo chcú, že pijú kedy chcú, že si pozerajú v televízoroch čo oni chcú, že si sami slobodne sedia vo svojich vysedených kreslách, vo svojich teplákoch a papučiach a že sami, bez svedkov s prepáčením občas aj poprdkávajú, pokašliavajú a frfľú, na všetko to čudo, čo vidia na televíznych obrazovkách.

Mám alibi. K tomuto článku ma prinútili 5 starí psíčkári. Ani jeden z nich netúži stráviť Štedrý večer inak, ako sám alebo so svojim rovnako starým „dedom“, starkou, manželom či milovaným partnerom. Traja zo psičkárov sa napriek diskomfortu, ktorý je s tým bude spojený, budú musieť prinútiť ísť k deťom a vnúčatám. A tam sa budú musieť pár hodín premáhať, zadržiavať, kontrolovať, – aby boli predpisovými dedkami a babkami a nepokazili „mladým“ médiami pretláčanú idylu spoločne „v kruhu rodiny“ strávených Vianoc.

Vážení rozhlasoví a televízni tvorcovia-umožnite ľuďom, najmä starším stráviť Štedrý večer tak, ako to každému vyhovuje. Nepretláčajte nasilu model „na Vianoce nesmie byť nikto sám !“ Dajte ľuďom vianočnú slobodu. Najmä dnes, keď vďaka iphonom nie je problém byť v spojení s rodinou každých 5 minút. Slovom i obrazom, Najmä dnes, keď sú mms-ky, skajpy, strímovačky, a pod.

Vianoce majú oficiálne 3 dni pracovného voľna či pokoja. To je kopa dní. A aj potom až do Troch kráľov , je ešte veľa času na to, aby sa deti, vnúčatá a starí rodičia vzájomne osobne navštívili. Aby si vymenili darčeky, poukazovali fotky a videá z udalostí, čo sa odohrali pod vianočným stromčekom, pri rozbaľovaní a prvom probovaní darčekov. Vážení normotvorcovia vianočnej etikety a príkladnej vianočnej nálady – nechajte ľudí byť slobodnými – nech sú so svojimi rodinami, ak si to želajú alebo nech sú aj sami, ak túžia práve po takýchto nostalgických a kontemplatívnych resp. totálne pohodových Vianociach.

Nech žijú Vianoce s rodinou ! Nech žijú Vianoce v posvätnej osamelosti ! Nech žije vianočná sloboda ! Nech žije vianočná tolerancia !

Etnografka Nádaská-vojenský odborník ?

05.02.2023

Dnes doobeda je v móde písať blogy inšpirované rádiom či televíziou. Dovoľte mi prispieť tiež do partie podobným príspevkom. Neviem už v ktorej televízii som včera uvidel známu slovenskú odborníčku na všetko-pani Katarínu Nádaskú, vyštudovanú etnografku, pardon etnologičku, ako sa vyjadruje k otázke masového vyhýbania sa brannej povinnosti odvedených mužov na [...]

TB Smeru: informovať zakázané; znevažovať prikázané

03.02.2023

Na TB Smeru SSD sa včera i dnes objavovala jedna mediálna bomba za druhou. Odznievalo jedno obvinenie zo zneužívania právomocí OČTK za druhým. Všetko podložené výpoveďami ľudí, listinnými dôkazmi, legálnymi audionahrávkami. Prosto jedno informačné bum za druhým. Človek by čakal, že sa tak závažné odhalenia na adresu vyšetrovateľky Barčákovej, prokurátora Repu a [...]

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 473
Celková čítanosť: 1256779x
Priemerná čítanosť článkov: 2657x

Autor blogu

Kategórie