Založ si blog

Referendum: ide o viac ako o definitívny koniec tejto vlády

Včerajšok bol ako každá nedeľa plný politických diskusií v televíziách. Odznelo na nich všeličo. Napríklad aj to, že všetko speje k predčasným voľbám. Odznelo to už nielen z úst opozície /zastúpenej -ako inak, v diskusiách iba neparlamentnou stranou Hlas-Smer, Republika, LSNS ktovieprečo opäť chýbali…/. S predpoveďou predčasných volieb sa vytasila už aj rýchlopečená nová pseudoopozícia – napr. exkiskovec t.č. progresivista Valášek či tajomný pán Gyimesi, stále člen poslaneckého klubu OLaNO.

Predstavitelia rýchlopečenej „opozície“ spomenuli neodvratnosť predčasných volieb v podozrivej súvislosti. Pokúsili sa trendom vývoja k predčasným voľbám – všimnite si dobre, – zaútočiť na blížiace sa referendum ! Referendum 21.januára je vraj zbytočné, lebo vraj všetko i tak speje ku predčasným voľbám. Referendum je vraj Ficom vymyslený zbytočný výdavok 10 miliónov eur /pôvodne ho odhadovali na 7 miliónov, no s blížiacim sa termínom všeľudového hlasovania náklady prekvapivo rastú…/. Jeden nezmysel za druhým.

Nuž po prvé, ak už nič iné, samotný fakt hroziaceho referenda prinútil vládnych politikov uvažovať úplne inak, než by to bolo bez referendového Damoklovho meča nad ich hlavami. Referendum produkuje tlak, bez ktorého by sa súčasná hrôzovláda nikde nechystala odísť, pokojne by vegetovala vo svojich palácoch a ministerstvách až do februára-marca 2024. Keď už pre nič iné, tak aspoň na zabezpečenie generátora tlaku na Matoviča a Hegera bolo tých 10 miliónov eur dobrou investíciou.

Po druhé a predovšetkým, – opakujeme azda aj po tisíci raz: referendum 21.januára 2023 nie je iba o predčasných voľbách a skrátení funkčného obdobia tejto vlády. Referendum je cesta k tomu, aby sa nielen táto ale v budúcnosti každá vláda /s ktorou by bol ľud nespokojný/ dala poslať preč 1/ referendom, 2/ jednoduchým hlasovaním v parlamente prostredníctvom 76 poslaneckých hlasov. To, že by sa nejakým neuveriteľným zázrakom v dnešnej NRSR našlo 90 poslancov a že by si bez referenda „vypustili rybník“ a otvorili cestu k predčasným voľbám, – to vôbec ale vôbec NERIEŠI BUDÚCNOSŤ. Nerieši to spôsob odchodu budúcich vlád, s ktorými by boli Slováci rovnako nespokojní ako s touto nezdarnou vládou Matoviča a Hegera. Neriešila by sa takto demokratizácia politického života Slovenska, nezabezpečovala by sa širšia účasť Slovákov na riadení vecí verejných.

No ale veď v referende 21.januára práve o to ide – o demokratizáciu politického života Slovenska, o väčšiu zapojenosť Slovákov do procesu vládnutia. O ľahšiu možnosť slovenských voličov vládu SR nielen voliť ale aj odvolávať. Nejde iba o ľahší odchod tejto vlády na zaslúžené smetisko dejín, nejde o Ficov trik ako sa opäť zmocniť vlády nad Slovenskom. Ide o budúcnosť. O to, aby sa v budúcnosti dalo ľahšie odvolať napr. aj vládu Pellegriniho či Fica, vládu Šimečku či Sulíka, vládu vtáka-kukučiaka s akýmkoľvek ochranným sfarbením, ktorý sa rozhodol nechať sa v našom hniezde živiť bez toho, aby bol pre Slovensko niečím užitočný.

Rozvoju demokracie žiadne rozhodnutie tohto súčasného olanovsko-saskárskeho parlamentu nepomôže. Tu pomôže iba referendum. Nič nie je v súčasnosti dôležitejšie ako tento demokratizačný akt. Účasť na referende je vecou demokratického zmýšľania a občianskej vyzretosti každého Slováka. Každého Slováka, každého a všetkých. – Áno aj mňa, aj teba, aj nás, aj vás. Nás všetkých.

PS: Tento článok venujem poslancovi OLaNO Vetrákovi, ktorý referendum nazval zbytočným. Na základe „argumentov“, čo použil, považujem za zbytočné to, že absolvoval právnickú fakultu. – Propagandistom pánov Matoviča a Hegera mohol byť aj bez ukončenej ZŠ…

PS2: Tento článok sa komusi zo spomenutých pánov, typujem pána Vetráka, podarilo intervenciami odstrániť z titulky. Bravó, -nie je lepší dôkaz toho, že nepriatelia demokracie sú aj nepriateľmi referenda, ako je tento.

Bravó RTVS, bravó Čarnogurský !

23.03.2023

Pred štyrmi dňami som tu na margo výročia sviečkovej manifestácie porovnával názory a mediálny priestor, ktorí majú k dispozícii dvaja najznámejší organizátori protestu proti náboženskej neslobode, – J.Čarnogurský a F.Mikloško. Včera večer na RTVS redaktor Daniška pripravil akoby pokračovanie tejto témy. Zavolal si na diskusiu hostí -ako je u neho obvyklé, [...]

Mikloško a Čarnogurský-dve odlišné tváre Sviečkovej manifestácie

19.03.2023

Slávna Sviečková manifestácia je v slovenskej verejnosti spojená s menami dvoch jej organizátorov F.Mikloška a J.Čarnogurského. Hoci ide o tú istú udalosť, „naše“ médiá sa k jej organizátorom správajú diametrálne odlišne. Ďalší príklad neetického, straníckeho a neobjektívneho spôsobu výkonu novinárskeho povolania. Ján Čarnogurský je pre [...]

Vlastizrada

18.03.2023

Na Slovensku je to obľúbený termín. Pojmovo je taký pestrý, ako je pestrý politický svet Slovenska. Ale možno sa mýlim. Možno ani nie je taký pestrý. Možno je skôr čiernobiely. Taký polarizovaný, ako je v súčasnosti polarizované samotné Slovensko. A možno je to iba varovná démonizačná etiketa, ktorú používajú politické tábory na označenie svojich politických [...]

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine

Ruské sily postúpili v okolí Bachmutu aj v meste samotnom, uvádza ISW

25.03.2023 08:27

Ukrajinský generálny štáb ohlásil odrazenie 59 útokov za posledný deň.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 509
Celková čítanosť: 1468780x
Priemerná čítanosť článkov: 2886x

Autor blogu

Kategórie