Založ si blog

Politická „onania“

Prepáčte za toto dosť expresívne slovo, ale musel som ho použiť, lebo veľmi presne vystihuje situáciu, keď sa politický komentátor či analytik sebaukája nad predstavou nepriateľa vytvorenou iba v jeho vlastnej fantázii. Keď médium do krvi kritizuje niekoho, koho autentické vyjadrenia toto médium nikdy nezverejnilo-naopak, tajilo ich ako len mohlo a prípadné informačné priesaky dokonca tvrdo cenzurovalo.

Čitateľ sa o existencii a obsahu kritizovaného textu dozvedá iba od kritika a hodnotiteľa, lepšie povedané od nekritického znehodnotiteľa. Výsledné poznanie problému závisí len od schopnosti čitateľa „kritického“ článku čítať aj medzi riadkami a domýšľať si, dop´ĺňať si skryté časti tajničky. Toto nedokáže každý. Nekritický znehodnotiteľ s tým ráta. Preto robí to, čo robí a robí to tak, ako to robí.

Výsledný efekt je potom u veľkej časti čitateľov akási indoktrinácia dezinformácií a nenávisti voči autorovi originálneho kritizovaného textu. Ľudia sú na konci dňa negatívne naladení voči niekomu, koho nepoznajú a jeho dielu, ktoré nečítali. Počuli však o ňom v médiu XY. Asociácia s ním spojená je potom už apriori negatívna.

Takto nejako sa za „totality“ kriticky hodnotil text Charty 77. Verejnosť ho nedostala na prečítanie ale pod vedením poverených „kritikov“ ho veselo odsudzovala. Takto nejako sa verejnosť oboznamovala -neoboznamovala s názormi disidentov- a takto nejako ich potom „fundovane“ kritizovala.

Takáto politická onania sa odohrávala v médiách okolo názorov zástancov samostatného Slovenska, či už z radov SNS alebo HZDS. Bez znalosti autentických a z kontextu nevytrhnutých slov sa na základe hodnotiteľov z rádia Twist, Sme a tv Markíza takto verejne kritizoval Mečiar, neskôr však najmä Fico. A po nich napr. aj Kotleba a Uhrík.

Ľudia si na takúto komunikačnú resp, politickú onaniu zvykli, Už sa im nevidí čudné, že médiá unisono kritizujú také či onaké výroky Blahu alebo Fica – bez toho, aby kritizovaným dali priestor k autentickej -hodnotením neznehodnotenej – výpovedi. Nedávno som bol svedkom diskusie, v ktorej traja diskutéri a moderátor kritizovali v diskusii neprítomných smerákov Blahu a Fica, -no nikomu ani len nenapadlo, že útočiť na niekoho, kto nie je prítomný nie je iba neférové ale aj hrubo neslušné.

Čohosi podobného sme dnes od obeda boli svedkami v súvislosti s prejavom V,V,Putina k poslancom. Autentický text jeho prejavu nebol prezentovaný. Stručný apolitický súhrn prejavu bol stiahnutý a cenzúrovaný. Kritikov jeho slov sa však už vyrojili stovky. Jednoducho, parádna komunikačná onania. Objekt kritiky sa najprv vymyslí a potom sa z chuti skritizuje…

Nuž takto veselo si my tu dnes v našej milej bratislavskej intelektuálnej bubline žijeme. Nečudo. Veď si užívame slobodu, demokraciu a názorovú toleranciu.

„Súžitie“ Bombica s Havranom na STVR – možné či nemožné ?

12.06.2024

Nebuďme ako oni. Vymeňme Machaja za niečo, čo má aspoň trochu manažérske schopnosti. Vymieňajme. No netrhajme aj s koreňmi. Bolo by mi totiž smutno za inšpiráciou, akú predstavujú múzy typu Jančkárovej, Frindta, Havrana, Makaru a pod. Keby bolo na mne, ponechal by som im priestor niekde na dvojke alebo v menej exponovanom čase. Nech vyvažujú to, čo prinesú do vysielania [...]

Matovič kritizuje Šimečkovu progresívno-liberálnu totalitu

10.06.2024

„Progresívne Slovensko musí poraziť Smer !“- Takúto protificovskú ideovú a mobilizačnú totalitu kritizoval včera pri rozbore výsledkov volieb do EP predseda hnutia Slovensko Igor Matovič. Podľa neho je takéto uvažovanie a konanie slovenských opozične naladených voličov krátkozraké a škodlivé. – Výnimočne mu musím dať za pravdu. Akékoľvek nesúrodé [...]

Víťazstvo Šimečku, ktoré Smer, Republiku a Hlas nadmieru poteší

09.06.2024

Gratulujem progresívnym liberálom k víťazstvu v eurovoľbách. Konečne sa slniečkárom podarilo vyšolíchať po sérii prehier aspoň jedno víťazstvo. Je to víťazstvo totálneho zjednotenia všetkého, čo malo progresívne ruky a liberálne nohy a čo sa takmer do posledného priaznivca objavilo pri volebných urnách. Je to víťazstvo, za ktoré liberáli z SaS a Demokratov [...]

zelenskyj, summit, švajčiarsko, ukrajina,

Zelenskyj: Keby Rusko malo záujem o mier, nebola by žiadna vojna

15.06.2024 20:45, aktualizované: 21:35

Na mierovom summite o Ukrajine vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín a osem medzinárodných organizácií.

francúzsko, Protest, krajná pravica

Desaťtisíce Francúzov protestovali proti krajnej pravici, môže vyhrať predčasné voľby

15.06.2024 19:53

Francúzsky prezident Macron vyhlásil predčasné voľby po neúspechu svojho centristického tábora v minulotýždňových eurovoľbách.

žilina, polícia,

Otrasný nález. V meste Rajec našli bezvládne telo novorodenca

15.06.2024 19:14, aktualizované: 20:20

Stať sa tak malo vedľa materskej škôlky.

Peter Pellegrini, inaugurácia

Bude Pellegrini nadstranícky? Bude z neho skôr Gašparovič než Kováč, hovoria odborníci. Podporu koalície ešte bude potrebovať

15.06.2024 19:00

Politológovia nepredpokladajú, že sa Pellegrini voči vláde bude vymedzovať. Podporu koalície ešte bude potrebovať pri prípadnej opätovnej kandidatúre. Môže však prekvapiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 776
Celková čítanosť: 2921460x
Priemerná čítanosť článkov: 3765x

Autor blogu

Kategórie