Založ si blog

Putin senzáciechtivý Západ asi sklamal

Západní novinári očakávali, že vo svojom tradičnom prejave pred poslancami a zástupcami ruskej občianskej spoločnosti sa V.V.Putin pokúsi prekonať Bidenovu kyjevskú šou a príde s niečím bombastickým. No nič také sa dnes pred obedom nekonalo. Putin neohlásil ani novú mobilizáciu, ani zmeny vo vláde, ani proklamáciu vojny Ukrajine, ani novú vojenskú ofenzívu.

90% času venoval Putin vnútropolitickým otázkam a sociálnoekonomickým problémom Ruskej federácie. Postupne, rezort po rezorte, Putin zhodnotil dosiahnutý stav a načrtol nové úlohy. Zvýraznil podporu ruskej rodine zvýšeným financovaním programu materinského kapitálu a investíciami do rozvoja komunálneho bývania. Ohlásil zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 19 242 rubľov, zdvojnásobenie sociálnej podpory a podpory bývania pre účastníkov ŠVO a zdvojnásobenie účasti štátu v programe dôchodkového pripoistenia a pod. Pochválil sa, že úroveň nezamestnanosti sa znížila na 3,5% a inflácie na 4-5%. V oblasti výchovy a vzdelávania vyhlásil za cieľ stav, keď rodič vedie deti k rešpektu a disciplíne voči ich učiteľom a učitelia vedú žiakov k úcte a láske voči ich rodičom. Vo VŠ-vzdelávaní Putin avizoval, že sa urýchli proces návratu ruského modelu od bolonského vzdelávania ku modelu z čias ZSSR, teda 4-5-6 ročnému štúdiu /bez bakalárstva/.

Finančná situácia RF je podľa Putina prekvapujúco dobrá. Rubeľ zostal relatívne stabilný. Banky hospodárili s prebytkom. Boli schopné viac požičať nielen štátu ale aj podnikateľom, vrátane samopodnikateľov a rodinných firiem. Rusko má na svoje programy dosť vlastných zdrojov a kvôli pôžičkám a podporám zo zahraničia sa pred nikým nemusí klaňať a doprosovať. Zaberanie ruských majetkov v zahraničí je však problém, ktorý RF neakceptuje a príde čas, keď sa k nemu vráti. Na druhej strane, zabavovanie majetku ruských podnikateľov žijúcich v zahraničí je čosi, nad čím bežní Rusi neplakali. Naopak, stratu jácht a nehnuteľností u tých, čo ešte predtým stratili lásku ku svojej ruskej vlasti, bežní ľudia v RF privítali…

Prioritou ekonomiky bude mohutná prestavba strojárstva, metalurgie, informatiky ale aj chémie na vojnovú výrobu. Priemysel , veda, výskum vývoj sa bude riadiť v Rusku známym heslom „pušky sú dôležitejšie ako maslo“.

V oblasti zahraničných vzťahov a bezpečnosti Putin oznámil odklon RF od zmluvy o limite jadrových hlavíc. Rusko bude vyvíjať a vyrábať nové jadrové zbrane a zvyšovať počet hlavíc,-tak ako to už dávnejšie robia USA. VS RF zlepšia ochranu svojich leteckých základní, najmä po tom, čo sa dokázala priama účasť NATO na útokoch ukrajinských dronov na ruské letiská.

Vo februári 2020 začala RF špeciálnu vojenskú operáciu, pretože hrozila agresia Západom vyzbrojenej a vycvičenej ukrajinskej armády na Krym a na Donbas. Rusko muselo zasiahnuť, lebo hrozila strategická porážka RF silami nepriateľskými ruskému národu. Západ sa za pomoci Ukrajiny pokúsil rozbiť Rusko a zbaviť sa ho raz a navždy. Západ chcel a chcel od Ruska odtrhnúť staré historicky ruské územia a pričleniť si ich pod hlavičkou tzv. „ukrajiny“. Rusko svojou rozhodnou akciou z 24.februára tomu zabránilo. Donbas a Novorusko sa dostali pod ruskú kontrolu a zostanú ruské aj naďalej. V tomto ohľade Rusko žiadnu zmenu nepripustí. Je to otázka národnej hrdosti a cti, otázka samotnej ruskej existencie.

Putinovo vystúpenie, ako je vidieť, neobsahovalo žiadne radikálne zmeny v politike, tobôž zmeny v náhľade na okolitý svet a na vývoj v ňom. Putinov prejav ničím nikoho nešokoval. Naopak. Svet sa z neho presvedčil o kontinuite ruského myslenia a konania.

Putinov prejav nebol o heroických výzvach a gestách. Bol iba o úlohách, o práci, o úcte k vlasti a k ľuďom, čo ju budujú a bránia. Je to veľa či málo ? Každý nech si o tom urobí úsudok sám. V súlade so svojimi hodnotami a svojim duchovným založením.

Moderátor Bielik zase zlyhal

08.06.2023

Vo štvrtok večer sa moderátor Bielik v diskusii medzi JUDr. Kaliňákom a gen.Mackom zase blamoval. Zase zlyhal. Opäť ukázal nízku úroveň svojej emocionálnej sebakontroly, keď sa vášnivo púšťal do chronického skákania do reči a hádok s dr. Kaliňákom. Opäť ukázal svoju nízku vzdelanostnú úroveň v oblasti politológie a histórie, keď miešal ukrajinskú a ruskú [...]

Vojnou ku mieru ?

06.06.2023

Stalo sa módou predvolebnej sezóny ponúkať slovenskej verejnosti kadejaké nezmysly. Najmä však to, že jediná cesta k mieru je vraj maximálne vyzbrojovanie Ukrajincov zo strany „demokratických“ štátov NATO. Absurdný nezmysel pri ktorom tí čo posielajú zbrane na front sú mierotvorcovia a tí, čo požadujú okamžité zastavenie paľby a diplomatické rokovania o mieri [...]

Hejteri, hor sa do práce !

05.06.2023

Naše euroatlanticky orientované médiá vám vydláždili cestu do roboty. Už nemusíte chodiť za robotou okresnými cestičkami, ako kdesi v Maďarsku.. Už máte otvorenú diaľnicu priamo cez telá nežiadúcich blogerov a ich článkov. Nebojte sa, ste u nás nielen vítaní ale aj rozmaznávaní. Nuž a vy, grafomani, sektári a rusobijci a ficobijci, nebojte sa u nás publikovať. Keby [...]

migranti, Brodské , Kúty, hranica,

Krajiny Únie sa dohodli na migračnej reforme. O utečencov sa podelia alebo pomôžu inak

08.06.2023 23:50

Reforma počíta s povinnou solidaritou s krajinami, ktoré sú preťažené žiadateľmi o azyl, rovnako ako s rýchlejším vybavovaním neúspešných žiadostí.

Ukrajina, Cherson, záplava, priehrada

Voda zo zničenej priehrady Kachovka už nedokáže chladiť jadrovú elektráreň

08.06.2023 21:50, aktualizované: 22:33

Hladina vody klesla pod kritickú úroveň. Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne už bolo postupne odstavených.

automobilka PSA, Trnava

Čo ohrozuje 20 tisíc pracovníkov v automobilkách? Zákaz spaľovacích motorov to nie je

08.06.2023 20:36

Európsky parlament môže schválený zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 ešte posunúť alebo zrušiť. Ako budú hlasovať naši europoslanci?

žralok

Po útoku žraloka v egyptskej Hurghade zomrel ruský občan

08.06.2023 19:50

Mladý muž mal žiť v Egypte dlhodobo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 557
Celková čítanosť: 1800607x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie