Založ si blog

Hlad po úspechu núti USA a ich mediálne impérium robiť z komára somára

Všimli ste si, akú obrovitánsku mediálnu odozvu mal úspešný americký pokus so sondou, čo včera pristála na Mesiaci ? Naše médiá asi tiež dostali pokyn priamo z USA. Inak si neviem vysvetliť, prečo o veci, ktorá dnes už nie je až taká priekopnícka, písali ako o epochálnom triumfe. Áno, americká sonda na Mesiaci je prvá, ktorú tam poslala súkromná firma /hoci v spolupráci s NASA/. To je však skôr úspech pre daný podnikateľský subjekt, než úspech celoštátny a dejinný, či nedajbože úspech pre celé ľudstvo.

Na Mesiac sa úspešne podarilo dostať svoje sondy 5 krajinám. Najprv ZSSR, potom USA /tie dokonca viackrát aj s ľuďmi na palube/ a potom s odstupom času Číne. V posledných mesiacoch sa k nim pridali Japonsko /tuším v auguste 2023/ a v januári tohto roka /2O24/ aj India. Úspešné pristátie na Mesiaci nie je maličkosť. Nie každý pokus je úspešný. Rusku sa to napr. vlani nepodarilo. A aj úspechy Japonska a Indie prišli až po menej úspešných pokusoch. Napriek tomu, – mediálny priestor pre včerajší americký úspech /ak ho porovnáme s medializáciou úspechov Japoncov a Indov/ je veľmi predimenzovaný. Až podozrivo predimenzovaný.

Kde hľadať príčinu, prečo svetové médiá /pod takmer výlučnou americkou kontrolou/ sa včerajšiemu americkému úspechu tak nutkavo venovali ? Nazdám sa, že vysvetlenie tkvie v dlhšiu dobu trvajúcej neprítomnosti nejakého výraznejšieho amerického úspechu. Spoločnosť v USA funguje o.i. na báze tzv. need of achievement. Platí to pre jednotlivcov, pre firmy i pre americké národné spoločenstvo ako celok. USA sa už dlhší čas nedarilo dosiahnuť nejaký významnejší politický, vojenský, technicko-technologický či ekonomický „achievement“. USA -podľa mňa predovšetkým v dôsledku neúspechu v boji s Rusmi na Ukrajine, začali trpieť depriváciou úspešnosti. Začali akoby v tomto smere hladovať. Nuž a keď nastane hlad, je dobré každé sústo. Dobrý je aj suchý chlieb, dokonca aj obyčajná trochu pripečená chlebová kôrka.

Nazdám sa, že po období dlhšietrvajúceho hladu sa včera USA konečne čosi podarilo. USA konečne mohli urobiť HAM. Konečne vopchali do úst akú-takú výživu na obnovu upadajúceho sebavedomia..

Tá sonda na Mesiaci, úprimne povedané, to nie je bohviečo. Najmä pre USA nie, -veď pred časom práve USA poslali na Mesiac nie iba sondu ale aj niekoľko expedícií s ľuďmi. Aj málo je však viac ako nič.

Nech je akokoľvek – Američania, gratulujeme. Mierové úspechy pri výskume vesmíru sú lepšie ako vojenské úspechy pri dobýjaní cudzích krajín. Skúste sa milí Američania, zameriavať práve týmto smerom. Skúste dobývať vesmír a nie Irak, Sýriu či Afganistan. A nech vám v tom pomáha Boh.

Dobrá správa pre PS, Olano a SaS

16.04.2024

Všimli ste si to ? Koalícii Smer, Hlas a SNS sa podarilo splniť predvolebný sľub o znížení cien potravín, o poklese inflácie a oživení investičnej výstavby. Dobrá správa pre Šimečku, Matoviča, Grohlinga – či nie ? Aspoň trocha útechy pre občanov pred tým, než Kamenický a spol. začnú realizovať tvrdý no nevyhnutný reštrikčný masaker…. Zatiaľ je to [...]

Jančkárová – generátor politickej nenávisti

14.04.2024

Každému súdnemu človeku, ktorý sledoval dnešný“moderátorský“ výkon Marty Jančkárovej na STV1 musí byť už jasné, prečo je potrebné spravodajské a publicistické relácie RTVS totálne prekopať, vymeniť v nich dramaturgiu a personál. Jančkárová väčšinu svojho „moderátorského“ času venovala politickej polemike s podpredsedom NRSR a poslancom [...]

Šimečka je najkrajší, najmúdrejší a najlepší hasič

14.04.2024

Dementi /toto nie je oslovenie nikoho dôležitého, toto späťvzatie článku, ktorý tu mal byť ešte do obeda no už nie je…/. Nie je pravda, že pán Šimečka je čosi ako „pyroman“. Nie je pravda, že pán Šimečka chodí do Bruselu zakladať ohníky, v ktorých majú zhorieť peniaze pre SR, – aby potom vyzýval vládu SR hasiť. Pravda je, že pán Šimečka je [...]

Petr Pavel

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

16.04.2024 15:52

Česko začiatkom marca v reakcii na postoj SR k vojne na Ukrajine odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie.

Juraj Blanár

Blanár nepodporí možné sankcie, ktoré by zasiahli viac občanov SR ako Irán

16.04.2024 15:29

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ majú rokovať o možnom uvalení sankcií na Irán v súvislosti s jeho víkendovým útokom na Izrael.

Podvod

Fanúšikovia hokeja, pozor. Neznámy páchateľ ponúka na internetovom portáli falošné lístky na MS

16.04.2024 15:11

Vystupuje pod rôznymi menami, s rôznymi telefónnymi číslami a uvádza odlišné bankové účty, na ktoré žiada zaslať peniaze.

Russia Ukraine War

Chýbali rakety, zničili elektráreň. Zelenskyj sa hnevá, že Ukrajine chýba ochrana, akú dostal Izrael

16.04.2024 15:07

Volodymyr Zelenskyj sa sťažuje, že Izraelu pomohli spojenci ochrániť vzdušný priestor pred útokom Iránu, ale od neba nad Ukrajinou dávajú ruky preč.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 755
Celková čítanosť: 2809856x
Priemerná čítanosť článkov: 3722x

Autor blogu

Kategórie