Medvede prešli Huliakovi cez rozum

Končí sa leto. Je čas pomaly bilancovať stav môjho lesa. Nuž nebolo to bohviečo. Takmer žiadne čučoriedky, brusnice či maliny. Horúčavy ich spálili ešte vo vývoji. A hríby ? Pod 900 m na Liptove iba kuriatka, modráky, suchohríby, plávky-aj to v neobvykle malom množstve. Za hríbami smerkovými /“dubákmi“/ sa bolo treba štverať k hornej hranici lesa, na tienistejšie, vlhkejšie miesta.

Vysoká zver sa nemala zle. Diviakov ale bolo menej a menej /výrazne/ bolo okolo mňa aj líšok a sojok. Ťažký rok pre týchto všežravcov.

Nuž a čo pred voľbami a tesne pri prijímaní nových zákonov novou NRSR moje milé medvede ? Spočiatku veľa krku a veľa krvi: na hystériu doplatilo zopár mladších neskúsených medvedíc s medvieďatkami, príp. aj zopár pubertálnych samcov. Zlý lesný duch Huliak a spol. ich „eliminoval“. Našťastie, Huliak sa už venuje politike, – a tej bez irónie – ROZUMIE viac ako medveďom.

Aby som Huliaka a jeho drábov nedráždil, nechal som tému /osobitne liptovských/ medveďov upadnúť trochu do zabudnutia. Oplatilo sa. Dnes mi pod oknom večer čo večer chodí moja dobrá medvedica Máša s troma urastenými medvieďatami – a po nich prichádza jeden už mamou odstavený mladý samec. Protimedvedie pogromy všetci šťastne prežili. Dokonca takto, bez verejných škandálov, prežili aj najrušnejšie turistické obdobie v rekreačnej osade so stovkami chát. Habituované medvede, vedené múdrou samicou chodili medzi chaty iba keď padol súmrak. Vtedy /alebo zavčas rána/ sa chodili napásť aj mojej ďatelinky. Teraz v rovnakom čase chodia na jarabinu, ktorá na rozdiel od iných plodov tohto roku celkom pekne zarodila.

Keď vidím rodinku už dvojmetrových medveďov a ich matku pekne pospolu, je mi dobre pri srdci. Huliaka by z nich chytil amok, no oni vedia, ako na neho. Pasci zo silážnej kukurice, nasiatej priamo pri ochrannom pásme TANAPu sa vyhýbajú, aj keď samozrejme nie úplne. Hlboko v noci si tam chodia na druhú večeru. No len čo vyjde slnko, už ležia dakde pri Belej v kyprinovej húštine. Spolu s nami ľuďmi sa usilujú prežiť horúčavy, ktoré aj na Liptove tu a tam aj dnes útočia na 30 stupňov Celzia.

Tento blog o medveďoch je tohto roku prvý a dúfam, že aj posledný. Dúfam,. že medvedia kompánia spokojne prežije aj jeseň a Pán Boh jej dožičí poriadnu zimu s množstvom snehu. Písať o tom už nebudem, – lebo zlý duch lesa Huliak má všade zvedov. Len aby nevypátral, kde ten medvedí / a aj môj/ medvedí raj je.

-Preto, -milé moje medvede, buďte tiché a rozumné ako doposiaľ. Nech sa vám darí ! Nech sa nám darí.

Tamara Stohlová škodí Slovensku ale PS vďaka nej vedie Ligu oznamovateľov.

06.03.2026

Tamara Stohlová, pseudoekologička, poslankyňa za PS, dnes podala trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR /GP/ kvôli vodnej prečerpávacej elektrárni Málinec. Jej argumentácia je známa už vyše 2 rokov a bola odbornými autoritami viackrát vyvrátená. Napriek tomu pani slečna Tamara skúša ďalej svoje šťastie. Veď na GP môžu v jej dnešnej podobe a v dnešnej dusnej [...]

Slováci biedu trú – a kupujú dlhopisy a dovolenky v Dubaj

05.03.2026

Tak nám skrachovala akási malá firma, prevádzkujúca benzínové pumpy a akási malá sladovňa. Beda, beda, – piva sa vo svete pije čoraz menej, podobne ako sa čoraz menej sledujú televízne programy na televízoroch. A tak nám fabriky na televízory, sladovne ba aj krčmy postupne zakapávajú. Rovnako, ako svojho času kapali, krachovali výrobcovia rebriniakov, -keď do módy [...]

Zelenskij KLAME ako malý chlapec. Dal si asi dodatočne Družbu SÁM POŠKODIŤ. Čurillovci sú TAM, KDE PATRIA: PS v panike. Dva blogy v jednom.

03.03.2026

Promovaný šašo Zelenskij dnes doslova infantilne zaklamal. Vyhlásil, že Orbán a Fico darmo šibrinkujú na verejnosti fotografiami z mesta Brody, kde bolo podľa Zelenského pôvodnej lži ťažko poškodené ropné zariadenie ropovodu Družba. Vraj ruskými dronmi. Darmo šibrinkujú preto, lebo vraj bolo poškodené /NAJNOVŠIE/ ropovodné potrubie a riadiaci panel, – ktoré sú pod [...]

Holečková

Holečková žiada preveriť postup prokurátorov v prípade čurillovcov. Žilinka: Snahy politikov zapájať sa do živých vecí sú škodlivé

07.03.2026 19:19

Poslankyňa SaS žiada preveriť prácu dozorových prokurátorov pri zásahu. Odvoláva sa na rozhodnutie súdu, ktorý nevidel dôvody na obvinenie policajtov.

Bittó Cigániková

Bittó Cigániková končí v republikovej rade strany. Zo SaS nateraz neodchádza, do budúcna chce stáť pri Sulíkovi

07.03.2026 18:26

Rozhodnutie väčšiny členov kongresu politička rešpektuje.

KDH Horecký Stachura majerský

Kresťanskí demokrati majú nových podpredsedov

07.03.2026 17:17

Rozhodli o tom delegáti celoslovenského snemu KDH, ktorý sa konal v Ružomberku.

kaliňák

Kaliňák o Zelenskom: S ropou nás vydiera, sú to mafiánske spôsoby. Predpokladá, že Fico a ukrajinský prezident sa onedlho stretnú

07.03.2026 16:10

Poslankyňa Jurík v diskusnej relácii reagovala, že ropa netečie preto, lebo ropovod zničilo Rusko.