S Annou Záborskou dnes umrela aj slovenská KRESŤANSKÁ demokracia

Dnes od nás odišla pre mnohých ľudí kontroverzná kresťanská politička, exposlankyňa Európskeho parlamentu a aktuálna poslankyňa NRSR. „Vysačkou“ vysokej úrovne a ozajstnosti jej kresťanskej politiky bola nenávisť, s akou hodnotili jej činnosť v Bruseli vtedy i teraz vládnuci slniečkári, liberáli a pokrokári /hoci sa hlásiaci do skupiny ľudovcov/.

Materské KDH neznieslo jej zásadovosť a kresťanskú hodnotovú ortodoxnosť. Postupne minimalizovalo priestor na jej sebavyjadrenia. Kádehákom koketujúcim s liberalizmom nevoňala jej pravovernosť, jej nekompromisnosť vo vzťahu k takým módnym výstrelkom ako bola tolerancia ku LGBTI, zmierlivosť voči antikoncepcii a interrupciám, laxný prístup k ochrane tradičných rodín, k ochrane ľudského života od počatia po smrť a pod. Modernistickým lídrom KDH, ako boli Hrušovský, Fígeľ, no najmä Hlina bola doslova tŕňom v oku. Napokon sa im ju z KDH podarilo vyštvať. Nepríliš vhodný politický útulok jej ponúkol I.Matovič. Ak chcela na verejnosti za svoje skutočne kresťanské hodnoty ďalej vystupovať, musela to prijať.

Posledným politicky veľkým činom A.Záborskej bola podpora pro-kresťanských ústavných zmien, ktoré sa dnes prerokovávajú v parlamente. Bola jednou z najhlasnejších bojovníčok za to, aby sa v ústave zakotvila existencia dvoch pohlaví muža a ženy, výchova detí v úplných rodinách, kde je muž otcom a žena matkou a výchova detí v školách bez rušivých vplyvov LGBTI ideológie a genderizmu.

Bohužiaľ, Anna Záborská svoj posledný boj za hodnoty ortodoxnej kresťanskej demokracie už nedotiahne do konca. Ba čo je horšie, s jej smrťou asi „umrie“ aj návrh pro-kresťanských ústavných zmien ako taký. Jej hlas spolu s hlasom kolegu z Kresťanskej únie R.Vašečku mal byť zábezpekou, že napriek zrade dvoch poslancov za KDH, – F.Mikloška a F.Majerského, bude ústavný zákon schválený. Dnes už je jasné, že nebude. V NRSR sa nenájde dosť hlasov od poslancov, ktorí sú normálnymi ľuďmi, normálnymi Slovákmi a normálnymi kresťanmi.

Vyštvanie A.Záborskej z KDH je svedectvom toho, ako sa toto hnutie od čias otcov zakladateľov Čarnogurských zmenilo. Je priam neuveriteľné, ako sa na čelo KDH mohol dostať A.Hlina, ktorý vzápätí potom, čo pri pokračovaní vo funkcii neuspel, s ľahkosťou letu pierka vo vetre prebehol od konzervatívnych veriacich kresťanov ku liberálnym prevažne neveriacim pokrokárom či dokonca k ateistom. Je neuveriteľné, že to isté po ňom zopakovala poslankyňa Holečková. Majerský a Mikloško v KDH zatiaľ ešte zostali, no ideovo sú už dávno na míle vzdialení kresťanskej politike.

Odchodom R.Vašečku a A.Záborskej z KDH a dnešným odchodom A.Záborskej zo života, náhradou A.Záborskej a R.Vašečku v KDH za takých kariéristov, ako boli Štefanec, Hlina, Holečková, Mikloško a F.Majerský a i. prestalo byť KDH hnutím kresťanským. Postupne sa zmenilo na hnutie skôr občianskodemkratické, populisticko-ľudové.

Bude mi smutno: za A.Záborskou, ale aj za časmi, keď ešte KDH -napriek osudovým chybám v časoch boja za samostatnú SR, bojovalo za kresťanské hodnoty a kresťanskú morálku vo verejnom živote SR, v rodinách, v školskej výchove, v pôsobení masmédií, osvety, kultúry a umenia, za právo na výhradu vo svedomí v profesionálnej praxi.

Za A.Záborskou, rovnako ako za pôvodným KDH zostane na Slovensku veľké prázdne miesto. No ale život je už taký. Je vôľou božou, aby nás postrehli aj veľké straty. Dúfajme, že nás nezlomia ale posilnia. Politický odkaz A.Záborskej by nám pritom mal slúžiť ako spoľahlivý hodnotový maják, ako svetlo, ktoré nám Slovákom a kresťanom nedovolí zablúdiť.

GAŠPAR DAL tvrdú LEKCIU Z LOGIKY moderátorovi Královi a EK

16.02.2026

V jednej z včerajších televíznych diskusií sa rozoberali pozastavené peniaze v plánu obnovy, údajne stopnuté kvôli zrušeniu UOO. Moderátor Král neobjektívne bez snahy o nadstraníckosť inzultoval podpredsedu NRSR Gašpara dvoma nepeknými faulami. Po prvé, podsúval divákom predstavu, že cca 600 mil. eur je pre Slovensko akoby definitívne stratených. -Nie je to pravda, peniaze [...]

FICO a RUBIO: návšteva bola HLAVNE O UKRAJINE a príklone SR k americkej lobby v EU

15.02.2026

Pôvodne to mala byť o.i. príprava na stretnutie Putina s Trumpom v Budapešti, bohužiaľ, rokovania USA-RF-UA sa spomalili a tak sa raison d´etre druhého priameho summitu Putin-Trump stratil. Do volieb v Maďarsku by to už USA a RF nestihli. Rubiova návšteva v Budapešti však i tak predstavuje silnú podporu konzervatívneho režimu USA pre konzervatívne režimy v Budapešti a [...]

Novinári sú prieberčiví: publikujú iba tie prieskumy preferencií, ktoré sa im páčia

12.02.2026

Včera doobeda prezentovala prieskumná agentúry NMS prieskum politických preferencií na Slovensku za február 2026. Podľa neho sa politická mapa SR pomaly mení v neprospech PS a KDH a naopak, posilňujú sa pozície Republiky. Výsledky prieskumu publikovali iba aktuality.sk. Denník N, Sme.sk ale prekvapujúco i Pravda ich ignorovali. Výsledky zjavne nepasovali ich vlastným redakčným [...]

Italy Israel Palestinians

Protižidovská spravodajkyňa v službách OSN? Správa sa ako Hitlerov Goebbels? Izrael žiada jej rezignáciu

17.02.2026 09:00

Francesca Albanesová je tŕňom v oku pre jej vyhlásenia o židovskom štáte. Čo všetko už porozprávala táto Talianka o Židoch a o Izraeli?

Hockey

Pri streľbe na mládežníckom hokejovom zápase zahynuli traja ľudia

17.02.2026 08:47

Na zázname zo zápasu, ktorý koluje na sociálnych sieťach, je podľa agentúry AFP počuť najmenej 12 výstrelov.

Brittney Shki-Giizis, Kanadská vojačka na Ukrajine

Z kanadskej armády do pekla pri Pokrovsku: Kanada na takúto vojnu pripravená nie je, hovorí vojačka Brittney

17.02.2026 08:30

Brittney bojuje na najhorúcejšom fronte Ukrajiny. Prečo hovorí, že musí zostať?

Ozbrojené sily SR vojak, vojaci

Tragédia v posádkovom cvičisku pri Leviciach: Zomrel 39-ročný veliteľ

17.02.2026 08:10

Počas služby sa zúčastnil štyroch zahraničných vojenských operácií.