USA a Rusko si delia svet. A čo Čína ?

Včerajší telefonát Trumpa a Putina /najdlhší v histórii, trvajúci 2,5 hod./ máme sklon rozoberať z našej egomaniakálnej európskej alebo miniaturizovanej slovenskej perspektívy. Zabúdame, že ide o stretnutie predstaviteľov dvoch svetových superveľmocí. Z našich dvoch perspektív sa potom výsledky tele-summitu javia ako veľmi veľmi skromné. Veď moratórium na útoky za merané na energetiku a energetickú infraštruktúru Ruska či Ukrajiny resp. moratórium na útoky na mori, -to skutočne nie je bohviečo.

Pri našej európskej či slovenskej až chorobnej fixácii na konflikt na Ukrajine neberieme do úvahy skutočný predmet americko-ruských rokovaní. Priatelia, mýlime sa, ak si myslíme, že pri tele-summite Trumpa a Putina išlo takmer výlučne o vojnu či mier na Ukrajine. Nie, iba o to nešlo. Ani zďaleka.

Závery z rozhovoru sú pritom jasné: Putin a Trump rokovali o „obrovskom potenciáli“ rozvoja vzájomných rusko-amerických vzťahov. Témy rusko-americkej dišputy boli predovšetkým:

  • energetika,
  • Blízky východ /Izrael, Irán/
  • ekonomika a vzájomný obchod
  • globálna bezpečnosť, atď.
  • otepľovanie v oblasti kultúrnej výmeny a športu /napr. rusko-americké hokejové stretnutie, koniec embarga pre ruských a amerických športovcov a umelcov…/.

Rizikom rusko-amerického otepľovania by bolo, ak by sa tento proces dial na úkor súčasných ruských spojencov /Čína, Irán, KĽDR, Palestína…/. Pokiaľ ide o Irán, nielen USA ale aj Rusko vyslovili svoj negatívny postoj k jadrovému vyzbrojovaniu Iránu. „Vot vsjo“…Na druhej strane, Rusko pri hodnotení vývoja vo svete nekritizovalo americkú podporu Izraela v jeho súčasnom vyhladzovaní palestínskeho národa. Takýto ústupok Putina Trumpovi je asi kompenzáciou za to, že má Trump pochopenie pre ruské požiadavky na prímerie a mier na Ukrajine.

Najdôležitejším rizikom zbližovania USA a Ruska je ale narušenie tradičných priateľských väzieb a startegickej spolupráce Ruska s Čínou. Ťuťmaví Európania /zahladení do chiméry vlastnej dôležitosti/ stále naplno nechápu, čo USA pro-ruskými ústupkami na Ukrajine sledujú. Nedostatočne si uvedomujú, že strategickým nepriateľom USA nie je Rusko, ale čoraz silnejšia /ekonomicky, politicky, vojensky/ Čínska ľudová republika. Trump vie, že čas nevyhnutnej-nielen ekonomickej, obchodnej a finančnej ale aj vojenskej konfrontácie USA s Čínou sa rýchlo blíži.

Trump sa na túto konfrontáciu potrebuje pripraviť. Trump vie, že tandem Rusko-Čína môže byť počas americko-čínskeho konfliktu pre USA fatálny. Preto sa súčasná administratíva USA snaží o narušenie tohto tandemu. Ideálne by bolo, keby v prípade konfliktu pacifických superveľmocí bolo Rusko /so svojimi surovinovými a infraštrukturálnymi zdrojmi/ na strane USA, príp, keby zaujalo aspoň neutrálny postoj.

Jednoducho povedané, USA sa zaliečajú Rusku preto, aby v ňom Čína stratila strategického resp. aj takticko-operačného spojenca. Trump chce pro-ruskou hrou na Ukrajine pripraviť Čínu o jej najdôležitejšieho spojenca. Milí naši bruselskí mudráci: na Ukrajine sa nehrá o márnomyseľnú Európu. Na Ukrajine sa hrá o Čínu.

Putin je však zdatný hráč. Politicky sa mu obchodník Trump nevyrovná. Naivné ponuky USA Rusov „neošália“. Putin bude chcieť z americkej ústretovosti na ukrajinskom fronte vyťažiť čo najviac. Nie ale na úkor KĽDR, Iránu. A už vôbec nie na úkor Číny. Putin nedopustí, aby sa „milostný trojuholník“ USA, Ruska a Číny skončil rusko-čínskym rozvodom. Prešibaný obchodník Trump to zatiaľ nechápe. Nechápe, že rusko-čínska spolupráca nie je iba pragmatická ale aj takpovediac, emocionálno-historická, hodnotová a ideologická.

Čína nemusí mať obavy. Rokovanie medzi Rusmi a Američanmi na arabskom polostrove /začínajúce sa v nedeľu/ bude síce spolovice o prímerí a mieri na ukrajinskom fronte a spolovice o otázkach globálnej spolupráce a globálnej bezpečnosti, no Čína sa explicitne nestane témou dišputy. Rusi o priateľstve s Čínou handlovať nebudú. Filigránske politické umenie Putina a spol. tomu určite zabráni.

Ruský medveď a americká veverička

08.05.2025

Naše televízie dnes u nás vysielajú takmer výhradne iba priame prenosy z komína na vatikánskej Sixtínskej kaplnke a dokumenty, rozhovory a filmy o udalostiach 2.sv.vojny. Jeden takýto dokument BBC „objektívne a spravodlivo“ hodnotil najdôležitejšie bitky tejto svetovej vojny. Išlo o bitky, ktoré boli v dokumente označené za rozhodujúce ba až zlomové zrážky [...]

Prečo treba vakcíny na covid testovať hoci aj za cenu 350 tis.eur ?

07.05.2025

Vakcíny dodávané ako prevencia pred covidom 19 /napr. farmafirmou Pfeizer/ treba preveriť. Treba. A nie že nie. Treba ich preveriť z hľadiska ich dopadu na zdravie Slovákov, ktorí sú či budú nimi zaočkovaní. Treba ich však preveriť aj z pohľadu finančno-právneho. Prečo ? Pretože SR má s farmafirmami kontrakty /vybavené Leyenovou/ na covidové vakcíny v režime „take [...]

USA a UK vraj zachránili Rusov pred Hitlerom

07.05.2025

Pri príležitosti 80. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom odhalil prieskum YouGov čo si občania USA a UK myslia o priebehu a výsledkoch vojny a najmä o tom, kto vlastne Hitlera porazil. Podľa prieskumu 40-52% občanov 5 krajín Západu si myslí, že výlučne USA a ich spojenci Briti porazili Hitlera. To, že sa na víťazstve nad Nemeckom podieľal aj ZSSR si myslí iba 17-28% [...]

Kaja Kallasová, Robert Fico

Kallasová vytkla Ficovi návštevu Moskvy, podľa nej je na nesprávnej strane dejín

09.05.2025 14:08

"Všetci tí, ktorí podporujú slobodu, nezávislosť a všetky európske hodnoty, by mali byť dnes na Ukrajine, a nie v Moskve,“ povedala Kallasová.

Alice Weidel, Alice Weidelová, AfD

Nemecká kontrarozviedka zatiaľ nebude označovať AfD za krajne pravicovú stranu

09.05.2025 13:52

Spolkový úrad pre ochranu ústavy oficiálne označil AfD za krajne pravicovú 2. mája, strana rozhodnutie následne zažalovala.

SR Bratislava dron nemocnica Rázsochy zbúranie BAX

Bratislavský Lamač žiada vrátiť vyvlastnené pozemky pre nemocnicu na Rázsochách

09.05.2025 13:29

Výstavba nemocnice sa začala ešte v roku 1987, zastavená bola v roku 2000. Po rokoch chátrania bola v roku 2019 stavba zbúraná.