V posledných dvoch troch dňoch s výdatnou podporou protivládnych médií rástla hystéria okolo nemorálnej vlády R.Fica. Ani Fico a ani nikto z jeho ministrov totiž ihneď po katastrofálnej búrke na Východnom Slovensku ihneď nenabehli na miesta skazy. Nepózovali pred kamerami „dobráckych“ televízií ako je Markíza, JOJ a pod. Nedali šancu novinárom z Denníka N, Sme a pod., aby položili svoje tradičné otázky asi 1000 km od témy.
V okresoch Gelnica, Prešov a i. poškodila víchrica vyše 200 striech na domoch alebo na verejnoprospešných zariadeniach. Okrem toho na niektorých miestach škodila aj voda – zatopila pivnice a zničila úrodu na poliach. Bola to pohroma, o tom niet pochýb. Ale ako povedal R.Fico, na takéto smutné udalosti si v posledných rokoch budeme musieť zvyknúť. Stávajú sa smutnou realitou letných dní. Ľudia by sa na ne mali aspoň do istej miery pripraviť. Napríklad poistením alebo výberom lokality, v ktorej chcú stavať. Prípadne odolnosťou stavby, v ktorej chcú bývať.
Porovnávať víchricu spojenú príp. s prívalovým dažďom so zemetrasením je holý nezmysel. Víchrica je opakujúci sa jav, čiastočne meteorologicky predvídateľný. Ľudia sa na ňu ako-tak môžu pripraviť. Zemetrasenie je jav vysoko nepravdepodobný, osobitne na tektonicky dosť pokojnom Slovensku. Predvídať zemetrasenie a pripraviť sa naň je takmer nemožné. Aj škody po víchrici a po zemetrasení sú neporovnateľné. Kým po víchrici si dnes napr. v Gelnici ľudia opravujú strechy, obyvatelia v obciach postihnutých zemetrasením neprišli „iba“ o krytinu na strechách, ale v pár desiatkach prípadov aj o domy samotné. Zvalené múry a obrovské pukliny v stenách statici vyhodnotili ako dôvod pre to, aby budovy boli zbúrané ako neobývateľné. Jednoducho, rozsah katastrofy po zemetrasení /dokonca aj po prívalovej povodni/ sa s katastrofou spôsobenou víchricou nedá porovnávať.
Preto bola i reakcia vlády na prípade zemetrasenia a v prípade víchrice odlišná. Po zemetrasení prišla na miesto katastrofy vláda, jej šéf a najmä príslušní ministri schopní pomôcť. V prípade víchrice neprišli. Miesto seba poslali námestníkov a sekčných šéfov. Nie iba kvôli tomu, že sú na dovolenkách-predovšetkým preto, lebo potrebnú pomoc dokázali zabezpečiť i ich podriadení úradníci na nižšej úrovni.
Takéto samozrejmosti sú však samozrejmosťami asi iba pre normálnych ľudí. Nie pre opozičných politikov a s nimi spolupracujúcich novinárov z tzv. mienkotvorných médií. Tá hneď začali útočiť na vládu. Vraj keď bolo treba dať do kontrastu konanie súčasných a minulých ministrov, vtedy Sutaj Eštok a Tomáš na Východ prišli, keď však už tento kontrast nebude možné propagandisticky využiť, tak s „páni ministri“ odsunuli na dovolenky- a ľudia trpte, pomáhajte si ako môžete…lebo vláda vám vraj nepomôže. Šimečkovcom, Grohlingovcom, Matovičovocom a Naďovcom prišla v tomto politicky stíšenom období víchrica na Východe vhod ako náhodná obeť hyenám. Zahryzli sa do nej pre nich s príslovečnou chamtivosťou. A začali šíriť po médiách hystériu, Nadávky na amorálnu Ficovu vládu sa len tak hrnú. Aby na televíznych šotoch takmer tiekla krv a slzy, huckajú novinári postihnutých občanov, aby zo svojho nešťastia obviňovali vládu, ktorá sa vraj na nich úplne vykašľala.
Realita je však úplne iná. Vláda okrem spomenutých štátnych tajomníkov a sekčných šéfov poslala na miesto nešťastia hasičov, záchranné zložky, ba i istý počet príslušníkov armády. Oslovila občanov, aby spísali škody. Zatriaľ dostala okolo 150 vyplnených formulárov a v prípade cca 40-ky občanov už začalo vyplácanie pomoci z humanitárnych a špeciálnych sociálnych zdrojov. Sumy pomoci nie sú bohvieako vysoké /1500 eur na objekt/. Ak však odborníci potvrdia, že poškodenie objektov bolo vyššie, dostanú takýto nešťastníci ešte ďalšiu humanitárnu pomoc a sociálnu výpomoc. Pomoc samozrejme nepokryje všetky škody. Bude potrebné použiť aj peniaze z poistného, pomoc z miestnych a regionálnych zdrojov, no a samozrejme aj susedskú vzájomnú výpomoc.
Časy konsolidácie nie sú v prípadoch prírodných katastrof príliš štedré. No štát robí, čo môže. Preto je neférové ba priam hyenistické, keď niektoré opozičné strany, zákerní opoziční politici a neobjektívni novinári miesto pomoci a podpory postihnutým ľuďom a úradom, čo sa im snažia pomôcť, ešte ľudí dráždia a huckajú proti vraj nehumánnej vláde.
Paradoxom non plus ultra však je, že na masívnu štátnu pomoc vyzývajú progresívno-liberálne strany ako PS alebo SaS. Teda strany, ktoré majú plné ústa šetrenia na strane štátu, obmedzenia štátu na minimum právomocí a minimum zdrojov. Ideálom liberálov a progresívcov je tzv. štíhly štát. Boh ochraňuj Slovensko, ak prídu takíto experti k moci a ak sa na Slovensku stane podobná pohroma, aká bola v týchto dňoch v Gelnici a okolí.
Štíhly, rozumej chudorľavý, podvýživený štát štát v takomto prípade pošle poškodeným akurát tak list s vyjadrením úprimnej sústrasti a súcitu. Liberálmi vychudnutý žobrák – štát svojim pohromou na žobrotu privedeným občanom sotva pomôže. Modlime sa, aby k takejto situácii nikdy nedošlo.
Asi si nečítal blog. Rozdiel medzi... ...
Spomínam si na kritiku predošlých premiérov a... ...
Celá debata | RSS tejto debaty