Založ si blog

Andorra

Andorrské kniežatstvo / 468 km2, 85 tis.obyv./ je relikt útvaru s pôvodne oveľa väčšími štátotvornými ambíciami. Dejiny to napokon zariadili inak. Z pôvodne veľkej katalánskej krajiny zostal na svete iba miništát Andorra. A aj ten je historický kompromis. Je to riešenie problému, ktorý vznikol pri trasovaní hranice medzi dvoma veľkými susednými krajinami: Francúzskom a Španielskom.

Andorra je kniežatstvo bez kniežaťa. Formálnou hlavou andorrského štátu je francúzsky prezident a španielsky biskup zo Seo de Urguel. Prezident je predsa len väčšia šarža ako biskup, takže Francúzi majú v Andorre formálne silnejšie postavenie. Španieli ale nebedákajú. Tri štvrtiny historického Katalánska majú na svojom teritóriu: Barcelónske Katalánsko a Baleárske ostrovy: Malorku, Menorcu, Ibizu a Formenteru. Iba katalánsky región okolo Perpignanu je súčasťou Francúzska.

Španielsko a Francúzsko sa teda o Katalánsko- tak ako o Baskicko, podelili. Na cudzí úkor, no na to veľmoci nikde na svete nehľadia. Našťastie pre Katalánsko /na rozdiel od Baskicka/ zostal im aspoň malý maličký fliačik zeme v Pyrenejách-Andorra. Aspoň na ňom sa dnes nielen hovorí ale aj úraduje iba v katalánčine.

Pôžitok z Andorry majú Španieli väčší ako Francúzi. Barcelončania, Gerončania, ale i obyvatelia Madridu či Valencie si v zime chodia do Andorry zalyžovať. Andorra a lyže je pre Barcelončana taká samozrejmá asociácia, že keď sme nášmu taxikárovi vezúcemu nás do Andorry povedali v Barcelone smer našej cesty, automaticky sa nás spýtal KDE MÁME LYŽE.

Francúzi využívajú tento zvyk Španielov a urobili si z Andorry investičnú príležitosť. Hotely, vleky, zjazdovky, wellnessy, kurty, futbalové trávniky,-to všetko je v Andorre kvalitne vybudované prevažne francúzskymi podnikateľmi v oblasti športu a zábavy. Na zjazdovkách vidieť, že ich nestavali nejakí andalúzski amatéri ale machri z Grenoblu. Kvalitné športovo-rekreačné zázemie využívajú však v lete zase len Španieli. Väčšina futbalových tímov z La Ligy chodí do Andorry, do vysokej nadmorskej výšky, v júli-auguste naberať kondíciu.

Andorrská krajina je nefalšovaná krajina drsných horalov, ale aj krajina nádherných alpsky pôsobiacich vysokohorských scenérií.Končiare hôr a muldy medzi nimi sú po drvivú väčšinu roka biele, lúky pod nimi šťavnatozelené. Z končiarov sa po strmých svahoch do úzkeho údolia plazia sivozelené skalné suťoviská. Andorrské hory sa belejú prvým návštevníkom barcelonských pláží ešte aj v máji.

Keď návštevník vystúpi v Andorre na námestí hlavného mesta Andorra la Vella z auta, do ktorého nastúpil pred jeden-dvoma hodinami pri Stredozemnom mori, riadne mu ostrý a chladný veľhorský vzduch prebrúsi pajšle v pľúcach. Scenériu, v ktorej sa ocitol, tvorí úzka alpská dolina z oboch strán posiata balvanmi. Zdá sa mu, že je niekde pri jazere Kvetnica za Sliezskym domom, pod nástupom na Gerlach. Staré budovy hlavného mesta vyzerajú ako Reinerova útulňa. Strohé, skromné, sústredené na svoj jasný účel. Sú to akoby svedkovia začiatkov alpského turizmu. Využívajú sa dodnes. No už skôr ako múzeá, malé galérie, butiky, umelecké, vzdelávacie a turistické agentúry. Niektoré po modernizácii však aj na hotelíky a apartmánové rezidencie pre návštevníkov.

V Andorre sú aj moderné budovy hotelov. Tie sú spolu s bohatým športovým zázemím /tréningové futbalové trávniky, tenisové kurty, ihriská na hádzanú či basketbal…/ trochu ďalej od centra, porozťahované po celej andorrskej doline až po hraničný priechod do Španielska. Tu smerom na juh je aj jedna z najstarších andorrských pamätihodností-kamenný most nad riečkou s peknou románskou klenbou. Mal iste mnohokrát šťastie, keď sa tadiaľto popri ňom prehnala nejedna lavína či divá podhorská povodňová vlna.

Najväčším hajlajtom Andorry bola pre nás budova sídla vlády. Okrem vlády v nej sídli aj miestny parlament a hlavné informačné stredisko pre turistov. Andorrania-horalské nútury, si nepotrpia na zbytočné plytvanie, pompéznosť, ozdobné cifrovačky. Všetko dôležité pre život štátu je umiestnené tu na jednom mieste. V najväčšej skromnosti, na jednom z podlaží starej budovy.

Aj andorrské obchody sú zamerané na praktické veci pre obyvateľov a len v druhom slede aj pre turistov. Textil, obuv, galantéria, potraviny, domáce potreby. Aj kaviarne a reštaurácie sú zriadené v podobnom strohom štýle. Pôsobia domácky, nevynukujú sa turistom za každú cenu ako slečny pred go-go klubom. Okrem dvoch-troch lokálov v centre mesta sa tu s masami zábavychtivých bujarých turistov veľmi neráta. Len občas sa v Andorre zastavia turistické autobusy s návštevníkmi smerujúcimi po vedľajších cestných ťahoch z Francúzska do Španielska alebo naopak. Tým postačia práve tieto dva-tri lokály pri veľkom parkovisku v centre. Hlavný prúd turistov-lyžiarov alebo športovcov čo sem prišli na sústredenia sa po väčšinu dňa zdržiava v moderných hoteloch ďalej od starobylého centra.

Návštevník tejto horalskej krajiny rýchlo príde na to, že hoci Andorra žije z turizmu, hrdosť jej nedovolí príliš sa pred turistami ukláňať. Andorra je jednoducho sama pre seba. Zárobky od hostí neodmietne, no kvôli pár eurám sa /prepáčte za výraz/ „nepokaká“. Horalská hrdosť a nadhľad nad hmýriacim sa moderným svetom „tam dolu“ v Španielsku či Francúzsku – to je to čo sme kedysi dávno spoznali už v Ždiari. /Kedysi dávno,-nie dnes…/.

Andorra je ako málovravný vysokohorský nosič,- trpezlivo pozorne nesie svoj ťažký náklad do ďalších božích dní.

Pán Boh daj šťastia, -Andorra !

USA sankcionujú už aj slovenské firmy

02.05.2024

Vláda prezidenta Bidena, konkrétne ministerstvo financií a ministerstvo zahraničia uvalili na cca 300 svetových firiem sankcie za napomáhanie ruskej ekonomike, najmä zbrojárskemu priemyslu. Ale tiež za to, že tieto firmy pomáhali a pomáhajú obchádzať protiruské americké sankcie. V sankčnom zozname sú v prevažnej miere ruské, čínske, arabské, indické a i. spoločnosti. Sú [...]

Ďalší Čaputovej škandál s vyznamenaniami-azda už posledný…

01.05.2024

Včera slovenský prezident /prezidentka/ zase -ako kedysi v Bystrici, rozdal pár plieškov. Nie ako kompenzáciu za nezbúranie Bystrice, nie ako v roku 1944. – Avšak tí, čo si teraz pliešky pripnú hruď, s ničením Slovenska majú mnohé spoločné. Takmer bez výnimky ide o politické figúrky, ktoré škodili kde mohli, len aby zabránili vzniku samostatného Slovenska. Kto sú [...]

Hystéria=program „našej“ opozície

27.04.2024

PS,SaS a spol. sa po aprílovom volebnom K.O. už trochu pozviechali a hneď na budúci týždeň chystajú jedinú vec, ktorú vedia: stretávku bratislavských „raplov“, hysterikov na jednom z centrálnych námestí. Každému aspoň trochu politicky gramotnému človeku je jasné, že ide o súčasť opozičnej predvolebnej kampane do eurovolieb. A pretože opozičné strany svojim [...]

Robert Kaliňák

Krúpa má podozrenie, že Kaliňák koná v záujme cudzích zbrojárskych spoločností

02.05.2024 16:19

Krúpa avizoval, že téma sa možno bude riešiť aj na budúcotýždňovom výbore.

Belgium EU Summit

Všetci nacionalisti sú 'skrytí brexiteri', ničia každú krajinu. Zobuďte sa Európania, odkázal Macron

02.05.2024 16:11

Prieskumy volebných preferencií vo Francúzsku nateraz vedie krajne pravicové Národné združenie.

Nożykova synagóga

V Poľsku zadržali 16-ročného chlapca v súvislosti s podpaľačským útokom na synagógu

02.05.2024 15:34

Motív útoku na jedinú synagógu vo Varšave, ktorá prežila druhú svetovú vojnu, je nejasný. Podozrivý totiž odmietol vypovedať.

vašečka, záborská

Vašečka a Záborská opäť idú proti transrodovým ľuďom. Život im chcú skomplikovať novým zákonom o rodnom čísle

02.05.2024 15:25

Ak zmeny prejdú v navrhovanej podobe, transrodoví ľudia nebudú môcť po absolvovaní tranzície zmeniť svoje rodné číslo tak, aby zodpovedalo ich novému pohlaviu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 762
Celková čítanosť: 2844374x
Priemerná čítanosť článkov: 3733x

Autor blogu

Kategórie