Založ si blog

Omán

ORIENT NA PLNÉ GULE

Boh sa zmýlil, keď túto krajinu umiestnil na okraj púšte. Púšť jej nepasuje-a ak tak potom iba ako kontrapunkt ku horám, hustým palmovým hájom a roklinám, v ktorých zurčia horské potoky a v prírodných kamenných bazénoch sa nad hladinou vody šachorí papyrus.

Človek môže trekovať v roklinách aj hodiny a nikde žiadna púšť. Podchvíľou ho zato chodník prinúti brodiť sa cez osviežujúcu vodu bystriny.

Ak si návštevník vyberie túru popri pobreží, musí obchádzať obrovské jamy plné vody,-prepadliská s takmer kruhovým profilom. Toto sú v pravom slova zmysle „morské oká“. Na ich spodku, pod prepadnutým štrkovým nánosom sa modravie morská alebo mierne brakická voda.

Každá takáto jama má najmä na víkend svojich dočasných vlastníkov. Sú to početné ománske famílie, ktoré si pri nich rozkladajú svoje šiatre, campingové stoly a stoličky a prenosné grily. Za veselého džavotu detí sa tu o stošesť bárbekuje, griluje, piknikuje.

Znalci Ománu vedia, že je to asi jediná krajina Zálivu a Arabského polostrova, kde sa na končiaroch takmer trojtisícoviek belie prirodzený sneh a kde sa dá pestovať celkom slušný skialpinizmus. Vysokohorskí turisti sa môžu ráno prebudiť a zistia, že okolo nich je takých 5-10 čísiel pravého nefalšovaného arabského snehu. Ke´d sa sneh začne topiť, stekajú z hôr do roklín početné dravé bystriny a vytvárajú za pomoci skál pôvabné vodopády. Niektoré potoky však nemajú pôvod v snehu ale v geotermálnych prameňoch, ktorými je Omán solídne obdarený. Minerálne vody stekajú z roklín do dolín, cestou chladnú a dolu v dedinách sa už môžu disciplinovane zaradiť do desiatok zavlažovacích kanálov a kanálikov. Kanáliky sú stáročiami zdokonalené tak, aby ani kvapka životodarnej tekutiny nevyšla nazmar a aby každý roľník mal z nej úžitok. Dômyselná spleť kanálikov nijaké políčko neobíde, na nikoho nezabudne. Ďatlové palmy, banánovníky, granátovníky a citrusy veru neumierajú v Ománe od smädu.

Vodné toky s osviežujúcou vodou z hôr vedú nielen do roľníckych usadlostí ale aj do starodávnych opevnených hradov a hradísk. Napríklad Khasab a Nakhal, ktoré sme osobne navštívili. Pravda, aby potoky hradby prekonali, musia na chvíľu pod zem, do tunelov. Po chvíli sa voda z nich objaví v kanáloch na nádvoriach, v átriách, dokonca tečie cez interiéry hradných budov. Riava v hradných sieňach osvieži vzduch, v kuchyniach poskytne vodu na varenie a pranie, dokonca na umývanie a kúpanie. A čo sa v hradoch nespotrebuje, to potom vyteká do potokov, smerujúcich k moru. No aj na túto vodu čaká množstvo ďalších konzumentov: detí, ktoré sa radi čliapu v malých bazénoch, žien, ktoré tu chcú vypláchať bielizeň, vtákov, hmyzu, motýľov a komárov…

Hlavné mesto Ománu, krajiny ktorá je svieža a voňavá sa nemôže nevolať po nejakom aromatickom kvete, plodine či korení. Volá sa po anglicky MUSCAT. Turisti zo Západu to vyslovujú ako „maskat“. My však dávame prednosť primeranejšiemu vyjadreniu „muškát“. Keď do tohto šarmantného orientálneho mesta prichádzate po mori, jedna z prvých budov, ktorá vám padne do oka je veža akoby vystrihnutá z románu Julesa Vernea o tajomnom kapitánovi Nemovi, využívajúcom rozličné inde neznáme technické vynálezy. Veža sa podobá na kozmickú loď resp. na družicu, ktorá na nej pristála. Pôsobí ohromujúco VESMÍRNE. Ktovie, či pred časom neslúžil Muscat ako tajuplné kotvisko pre ponorku kapitána Nema.

Čaro Ománu následne podčiarkne príjemná pobrežná promenáda – corniche. Na jednej strane more, na druhej množstvo v starobylých budovách uhniezdených obchodíkov, čajovní, kaviarní a reštaurácií. Je tu aj útulná mešita, žiadna megalomanská kreatúra.

Jedna z bočných uličiek vás privedie ku súku, k orientálnemu trhovisku, ktoré samozrejme ani v Muscate nemôže chýbať.

No a chýbať nemôže, najmä na fotoalbumoch z dovolenky, grandiózny palác ománskeho vládcu. Budovy paláca nie sú zbytočne nebotyčné. Majú primeranú výšku, sú dostatočne dominantné ale nevtierajú sa svojou prvoplánovou ohromnosťou. Budovy a chodníky medzi nimi sú až laboratórne čisté. Kvetinové záhony sú vzorne ošetrené a zavlažené. Všetko ako má byť.

Omán sa v minulosti považoval za severný výbežok Arabie Felix, šťastnej Arábie, tvorenej predovšetkým Jemenom. Zdrojom šťastia tu ale asi nebola známa jemenská ľahká droga – kat, ale voda, zeleň a rozličné vzácne koreniny, ktoré sa v Ománe vďaka vode pestujú. Omán sa s Jemenom delil o Hadramauth, kraj myrhy a kadidla. Dnes je v tejto časti Ománu zdrojom prijmov prístav s krásnym menom „Šalalah“. Kotvia v ňom veľké výletné lode a v okolí je množstvo luxusných plážových rezortov.

Na juhu je pobrežie Ománu ploché a piesčité. Na severe je skalnaté, členité, s množstvom útesov a úzkych zálivov.

Najlepšie si ho vychutnáte z drevenej lode, ležiac na palube na množstve kobercov a vankúšov ako „alipaša“. Pri pobyte v Ománe sme sa dali nahovoriť na výletnú plavbu okolo pobrežia. Hoveli sme si na „díváne“, popíjali čaj a ochutnávali rozličné sladkosti a bolo nám fajn.

No a keďže sme nevedeli, čo od dobroty, prijali sme od posádky drevenej lode ponuku na zaplávanie si v mori. Loď zakotvila neďaleko zrúcanín starej britskej telegrafnej stanice, zabezpečujúcej kedysi dávno spojenie z Indie až do Londýna.

Ponorili sme sa do tmavých morských vĺn a urobili pár sto metrov okolo lode sem a tam. Po chvíli sme si všimli, že sa nám loď akosi vzďaľuje, -hoci k nej kraulujeme, ako len vládzeme. Voda sa nám javila stále ťažšia a ťažšia, olejová až olovnatá, akoby bola nasýtená zhnitým lístím. Takúto na plávanie ťažkú vodu si pamätáme zo štiavnických tajchov. Príčinou toho, že sa k lodi plávaním nepribližujeme však nebola ťažká voda ale silné prúdy, ktoré nás od lode tlačili ďalej a kvôli ktorým loď-hoci zakotvená, nám pred nosom v polkruhoch utekala. No mali sme veru čo robiť, aby sme sa napokon chytili spásonosného mostíka a zábradlia.

Zvyšok plavby už nebol taký dramatický. Pozorovali a fotili sme si delfíny a susednú loď, na ktorej bolo zo tridsať mladých Ománčaniek v školských resp. gymnaziálnych rovnošatách.

Nevedno, či meno tureckej dynastie „Otoman“ nepochádza náhodou zo spojenia „od Oman“-u. Lebo mnohé, čím Otomani uchvacovali stredovekú vtedy ešte dosť barbarskú Európu, sa akoby naučili tu, v šarmantnom Ománe, v jeho hradoch, mestách a súkoch, v šťavnatých hájoch a na poliach pod Ománskymi horami.

Omán / 309 500 km2, 4,8 mil.obyvateľov/ nikdy neoplýval nadmernými zdrojmi ropy. Nesmrdelo to tu petrodolármi ako v Emirátoch, Katare, Bahrajne či Saudskej Arábii- a tak, našťastie pre ľudstvo, to tu viac-menej zostalo tak, ako to ešte Alláh stvoril. V autentickej podobe Orientu „na plné gule“.

/Autorom fotiek je autor textu/.

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Zo Slovenska mizne korupcia !!!

31.01.2023

Neveríte ? Nech sa páči pozrieť si rebríček krajín sveta, zhotovený Sorosovou mimovládkou Transparency International. Kto tieto údaje za SR poskytol ? Nuž slovenská pobočka Transparency International /TI/. Na základe čoho ? Údajov z OČTK, zo súdov, zo štátnych inštitúcií ? Nie ? Údajov zo sociologických prieskumov verejnej mienky ? Nie. – TI získala údaje z [...]

Lasica mal tu a tam aj pravdu..

30.01.2023

Milan Lasica raz pri spomienkach na nemenovaného významného Slováka zhodnotil jeho tvorbu z posledných rokov života slovami /parafrázujem/ : Sú ľudia, ktorým genialitu vzal ich príliš dlhý život. Keby žili kratšie a netvorili tak dlho, príp. ešte aj na staré kolená nepolitizovali, boli by sa do histórie zapísali oveľa viac ako takto. Múdra myšlienka – v Lasicovom [...]

Parlament / NR SR /

Poslanec odpadol počas rozpravy, musela zasahovať záchranka

01.02.2023 13:40

Poslanec je stabilizovaný a pri vedomí.

Varín, Tiso

Obce nebudú povinné zmeniť neprípustný názov ulice. Poslanci odmietli novelu

01.02.2023 12:53

Predkladateľ Valášek chcel, aby sa názov ulice alebo iného verejného priestranstva zmenil, pokiaľ ide o pomenovanie po exponentoch zločineckých režimov.

Progresívne Slovensko Šimečka

Hnutie Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne

01.02.2023 12:25

Šéf hnutia Michal Šimečka chce, aby bolo PS samostatne ako liberálna strana súčasťou férovej súťaže strán.

Mestská poliklinika Trnava

Zomrel im lekár a pacientom zostáva už len čakať. Počet zdravotníkov v dôchodkovom veku nebezpečne rastie

01.02.2023 11:50

Na problémy so starnutím lekárov sa poukazuje roky. Pomôcť má aj kompletná reforma ambulantného sektora.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 1246696x
Priemerná čítanosť článkov: 2647x

Autor blogu

Kategórie