Založ si blog

Vojenskí zbehovia z Ukrajiny

Dnes MO UA oznámilo, že na hraniciach s okolitými štátmi zadržali za niečo vyše mesiaca 2200 mužov vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí sa pokúsili ilegálne odísť do zahraničia a teda sa vyhnúť mobilizácii do ozbrojených síl Ukrajiny.

Spôsob, akým sa ukrajinskí muži pokúšajú ujsť do zahraničia a vyhnúť sa bojom za „svoju vlasť“ je rozličný. Najčastejšie je to podplácanie pohraničiarov, potom falšovanie úradných výnimiek /dišpenzov/ z mobilizačnej povinnosti, pokusy prepašovať sa von na cudzie doklady ale aj dobrodružné formy úteku cez „zelenú hranicu“.

Na Slovensko sa len za posledných 24 hodín pokúsilo ilegálne dostať viac ako 40 ukrajinských mužov. Ak by sme to považovali za „dennú normu“, potom by sa iba do SR pokúsila ujsť viac ako polovica dezertérov. Samozrejme neverím, že by bola SR pre ukrajinských dezertérov až taká atraktívna. Vysvetlenie bude v niečom inom. Hovorí sa, že percento chytených dezertérov je asi 5-10% tých, čo sa o to pokúsili. Z Ukrajiny by tak za mesiac dezertovalo asi 40-45 tisíc ukrajinských mužov. /Samozrejme okrem tých, čo v zahraničí boli – a pracovali – už pred 26.februárom/.

Toto číslo sa približuje skutočnosti oveľa viac ako počet oficiálne priznaných 2200 neúspešných dezertérov. Keď sa ale prechádzam po Bratislave, mám pocit, že zdravých bojaschopných Ukrajincov je len v hlavnom meste našej republiky aspoň 10-15 tisíc. Ide o lepšie situovaných pánov, – tí biednejší sú buď na fronte alebo medzi nešťastníkmi, čo ich pri pokuse o dezerciu zlapali. Napriek tomu, že masa ukrajinských mužov /a samozrejme ešte väčšia masa žien či detí/ trochu rozrušila našu každodennú životnú rutinu, nevyčítam im to. Naopak. Vláda SR sa pri zlyhaniach môže vyhovárať na Ukrajincov, teda na migračnú krízu. Na druhej strane SR môže na Ukrajincov brať podporu z EU i OSN. Zvyšuje sa tak kúpyschopnosť a príjmy štátu z DPH. Ukrajinci totiž celkom radi nakupujú. A vôbec nie iba z peňazí, čo dostali ako vreckové od našej vlády. Majitelia prázdnych investičných bytov si nevedia vynachváliť, že lepšie situovaní zaplnili ich byty s nájmami okolo 1500 – 2500 eur mesačne. Na vidieku majú skúsenosti s trochu inou sociálnou vrstvou ukrajinských emigrantov, -no ani to nie sú úplní bedári.

Tak či onak, dezertovaní či oficiálne z mobilizácie ospravedlnení ukrajinskí muži sú celkom dobré MIEROVÉ znamenie. Čím viac ich je tu na Slovensku alebo v širšom zmysle v EU a zahraničí, tým menej Slovanov bude na donbaskom fronte zbytočne umierať alebo zbytočne zabíjať ďalších Slovanov.

A tým väčšia bude šanca na ukončenie márneho vzájomného boja, na uzavretie čestného mieru a obnovenie priateľstva medzi dvoma východoslovanskými národmi.

Prečo má Matovič pravdu !

12.08.2022

Matovič, ústami svojho hovorcu Hegera včera vyhlásil, že on z vlády nepôjde. Lebo on, Matovič -pod pseudonymom „OĹaNO“ VYHRAL PARLAMENTNÉ VOĽBY“. A Sulík, ktorý ho chce z vlády vyštvať, sa do parlamentu ledva dostal. Matovič má pravdu. Vyhral voľby. Našiel si medzi slovenským voličstvom dosť závistlivcov a chamtivcov, čo mu skočili na jeho videjká z [...]

Hamran-čo si to dovoľujete ?

11.08.2022

Pri počúvaní TB matovičovského policajného prezidenta Hamrana som nevychádzal z úžasu. Videl som straníckeho, proti-opozične naladeného vraj policajného prezidenta v priamom prenose. In natura. Mal som miestami dojem, že nejde o policajného ale o politického prezidenta. Hamran bez akýchkoľvek škrupulí, bez akéhokoľvek pokusu o objektívnosť a ne-politickosť svojej funkcie [...]

Zabávač Biden

11.08.2022

Ešte k včerajším zabávačom. Podľa mňa je jedným z najlepších zabávačov súčasnosti-dokonca na medzinárodnej úrovni- pán americký prezident Joe Biden. Po čase, keď sa špecialistom z jeho „informatickej ochranky“ darilo držať na uzde jeho nepopierateľný situačný humor sa nedávno opäť zaskvel. V prejave, týkajúcom sa zákonov, chystaných na odsúhlasenie [...]

Bratislava / Webstránka /

Bratislava má novú webstránku, doterajšia mala viaceré problémy

13.08.2022 14:48

Doterajšia bola podľa magistrátu už užívateľsky "nepríjemná" a narazila na svoj technologický limit.

MHD / Mestská hromadná doprava /

Ľudia s covidom môžu ísť na testovanie aj MHD, musia však dodržať opatrenia

13.08.2022 14:16

Za pozitívnu sa podľa vyhlášky ÚVZ považuje osoba po doručení pozitívneho výsledku RT-PCR, LAMP, antigénového testu či Point of care testu.

Gardské jazero

Tretina pobrežných a jazerných vôd v Taliansku je kontaminovaná

13.08.2022 14:00

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu uskutočneného v rámci environmentálneho projektu Goletta Verde.

Diaľnica A6 / Doprava / Kittsee-Jarovce /

Nehoda pri hraniciach so Slovenskom si vyžiadala tri životy, diaľnicu A6 uzavreli

13.08.2022 13:09

Havarovanú dodávku vezúcu vyše 20 ľudí vrátane dieťaťa viedol prevádzač. Vodič nezastavil na nariadenej kontrole, namiesto toho pridal a chcel utiecť smerom do Rakúska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 338
Celková čítanosť: 789878x
Priemerná čítanosť článkov: 2337x

Autor blogu

Kategórie