Založ si blog

Diktatúra šibnutých a vzbura frfľoša

Mal som to šťastie pracovať na interdisciplinárnom vedecko-výskumnom pracovisku. Súčasťou tímu boli aj etnografi resp. aby sa neurazili – tak etnológovia. Dozvedel som sa od nich zaujímavé veci – nie ako od pani Nádaskej, ktorá patrila k tým „vedcom“ / „doktor Krause“, Kleiman, Kováč Porubänová…/ čo na želanie redaktorov odpovedia na akúkoľvek otázku, či sa už jej vedeckým výskumom zaoberali alebo nie.

Okrem iného som sa dozvedel, že podľa veľkonočných zvykov sa dá Slovensko rozdeliť na dve časti. Na západosevernú časť /Záhorie, Trnava, Trenčín, čiastočne Považie a čiastočne Ponitrie/, kde po vzore Čechov a Moravanov muži svoje dievčatá šibú korbáčmi a na zvyšné dve tretiny Slovenska: Tekov, Hont, Novohrad, Malohont, Gemer, Abov, Zemplín, Šariš, Spiš, čiastočne Liptov a Orava a celý juh od Šamorína po Kráľovský Chlmec, kde muži svoje dievčatá polievajú vedrami alebo hádžu do potokov. Je to prekvapujúce, ale v minulosti sa na veľkej väčšine Slovenska nešibalo. Až s príchodom českých zvykov po vzniku ČSR a pod vplyvom mediálnej propagandy z Bratislavy sa začalo na Slovensku rozmáhať šibanie. Začali sa objavovať korbáče aj tam, kde sa predtým zásadne iba polievalo. Diktatúra čechoslováckeho „vkusu“ dnes už vládne takmer všade. Pre reklamných mágov, určujúcich nám všetko a všade sa mašličkami ozdobený korbáč stal jednoduchším symbolom veľkonočných predajných akcií, ako nejaké mnohoznačné a nie príliš poetické vedro či pohár s vodou.

A tak sme si my Slováci zo Stredného, Južného, Severného a Východného Slovenska museli zvyknúť, že máme tak, ako naši západoslovenskí bratia-počeštenci chodiť svoje najbližšie ženské príbuzenstvo v pondelok ráno vyšibať. Z toho nepríliš írečitého západoslováctva, rozťahujúceho sa z rádií a televízorov, z reklamy v obchodoch po celom Slovensku je mi už zle. Ale čo narobím- dobre organizovaná menšina Slovákov diktuje väčšine Slovákov svoje zvyky, svoje postoje a svoje hodnoty. A nielen pri oslavách Veľkej noci. Vďaka mediálnej diktatúre šibnutých sa to dostáva aj do tých najzašitejších stredoslovenských lazov a východoslovenských valalov. Tu všade pod vplyvom nekultúrnych médií nielen na Veľkú noc šibeme, ale po celý rok ešte aj miesto hryzenia „kúšeme“, miesto topánok máme „boty“, miesto nakrúcania filmu „točíme“, miesto čertovských a zákerných problémov riešime „zapeklité“ a „záludné“ problémy, autobusy už nechodia napchaté ale „narvané“, kytica nám nevonia ale „voní“, miesto tárania „kecáme“, miesto odporúčaní „doporučujeme“. Na rádiu Regina Západ počúvame miesto slovenskej hudby český kántryavestern, miesto Duchoňa akéhosi Michala Tučného a iné české „chlapácke“ hudobné gýče.

Dobre organizovaná malá skupina nivočí zvyky, hodnoty a vieru Slovákov. A my sme si na to tak zvykli, že už ani nefrfleme. Pravda, až na malé výnimky. Až na takých večných frfľošov, akým je i autor tohto blogu.

Príjemný Veľkonočný pondelok, priatelia – a prepáčte za to frfľanie !

Etnografka Nádaská-vojenský odborník ?

05.02.2023

Dnes doobeda je v móde písať blogy inšpirované rádiom či televíziou. Dovoľte mi prispieť tiež do partie podobným príspevkom. Neviem už v ktorej televízii som včera uvidel známu slovenskú odborníčku na všetko-pani Katarínu Nádaskú, vyštudovanú etnografku, pardon etnologičku, ako sa vyjadruje k otázke masového vyhýbania sa brannej povinnosti odvedených mužov na [...]

TB Smeru: informovať zakázané; znevažovať prikázané

03.02.2023

Na TB Smeru SSD sa včera i dnes objavovala jedna mediálna bomba za druhou. Odznievalo jedno obvinenie zo zneužívania právomocí OČTK za druhým. Všetko podložené výpoveďami ľudí, listinnými dôkazmi, legálnymi audionahrávkami. Prosto jedno informačné bum za druhým. Človek by čakal, že sa tak závažné odhalenia na adresu vyšetrovateľky Barčákovej, prokurátora Repu a [...]

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 473
Celková čítanosť: 1256667x
Priemerná čítanosť článkov: 2657x

Autor blogu

Kategórie