Založ si blog

Kosmodemjanská a Andrej Žarnov: dva prístupy k tej istej veci

Dozvedeli sme sa dnes, že s súlade s pokynmi EU posiela aj SR na „Ukrajinu“ členov do kvázi-vyšetrovacej skupiny údajných vojnových zločinov v Buči a i. A spomenuli sme si, že na východný front už slovenskí vyšetrovatelia vojnových zločinov raz v minulosti išli. Bolo to pred 80 rokmi. Predmetom vyšetrovania boli exhumácie masových hrobov poľských zajatcov v Katyni. Vedúcim vyšetrovacieho tímu bol vtedy profesor MUDr. František Šubík, známy slovenský lekár ale aj básnik /pod pseudonymom Andrej Žarnov/. Komisia postupovala v súlade s pokynmi orgánov nacistickej Veľkonemeckej ríše.

Po skončení vojny mal dr. Šubík za účasť v komisii a posluhovanie nemeckým nacistom veľké problémy. Ľudový proti-fašistický súd ho poslal napokon aj do väzenia. Po prepustení Šubík využil prvú príležitosť a emigroval do USA, kde zomrel.

Neviem, či dnešní slovenskí „vyšetrovatelia“ vedia o tomto historickom precedense. Ak nie. odporúčam im prípad dr. Šubíka podrobnejšie naštudovať. Nielen spoločenské okolnosti a jeho odborné patologické zistenia, ale aj udalosti po vojne a nútený pobyt v americkom exile. HISTORIA – MAGISTRA VITAE…

V ruskej Dume sa dumá o možnosti zostaviť Tabuľu hanby, kde by boli krajiny, ktoré sa v súčasnosti prejavujú ak nie ako nepriateľské, tak aspoň nie ako priateľské. Poradie na Tabuli hanby bude určené rusofóbnou aktivitou tej-ktorej krajiny. Poradie krajín podľa rusofóbnosti nebude samoúčel. Rusko je stará dŕžava, ktorá má pamäť ako slon a ktorá udalosti posudzuje v dlhšej časovej perspektíve. A uzávery využíva s časovým odstupom pri formulovaní svojej dlhodobej obchodnej, kultúrnej a zahraničnej politiky. Kroky dnešnej vlády SR nás podľa mňa favorizujú na jednu z popredných pozícií v tomto rebríčku.

Našťastie, Rusi majú podrobnejšie zmapované nielen postoje vlády, ale aj bežných ľudí- občanov Slovenska. Rusi zrejme vedia aj o výsledkoch posledného prieskumu verejnej mienky-Podľa nich Slováci ani po mesiacoch a rokoch tvrdej anti-ruskej mediálnej propagandy nie sú rusofóbmi. Naopak. Iba niečo vyše tretiny občanov SR má voči RF a Rusoch negatívne postoje. Okolo 55% Slovákov preferuje rovnocenne dobré vzťahy SR ako s Rusmi a Ruskom, tak so Západom. V rámci nich takmer 10% Slovákov sa ani dnes nebojí priznať sa k jednoznačne pro-ruskej orientácii.

Slovensko a Slováci sú iní, ako ich vláda a ich médiá. Slováci sa nehanbia sa za svoje priateľské vzťahy s Rusmi a Ruskom. A tak ako Rusi nemajú radi fašistické praktiky a hanobenie pamätníkov protifašistických bojovníkov. Nemajú radi mediálne manipulácie a servilnosť voči cudzím pánom.

Dobre by bolo, keby si to pripomenuli aj vyšetrovatelia, čo sa rozhodli vycestovať do Buče. A tiež tí, čo sa boja Zoje Kosmodemjanskej aj vyše 80 rokov po jej smrti.

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Zo Slovenska mizne korupcia !!!

31.01.2023

Neveríte ? Nech sa páči pozrieť si rebríček krajín sveta, zhotovený Sorosovou mimovládkou Transparency International. Kto tieto údaje za SR poskytol ? Nuž slovenská pobočka Transparency International /TI/. Na základe čoho ? Údajov z OČTK, zo súdov, zo štátnych inštitúcií ? Nie ? Údajov zo sociologických prieskumov verejnej mienky ? Nie. – TI získala údaje z [...]

Lasica mal tu a tam aj pravdu..

30.01.2023

Milan Lasica raz pri spomienkach na nemenovaného významného Slováka zhodnotil jeho tvorbu z posledných rokov života slovami /parafrázujem/ : Sú ľudia, ktorým genialitu vzal ich príliš dlhý život. Keby žili kratšie a netvorili tak dlho, príp. ešte aj na staré kolená nepolitizovali, boli by sa do histórie zapísali oveľa viac ako takto. Múdra myšlienka – v Lasicovom [...]

Parlament / NR SR /

Poslanec ĽS NS odpadol počas rozpravy, musela zasahovať záchranka

01.02.2023 13:40

Poslanec je stabilizovaný a pri vedomí.

Varín, Tiso

Obce nebudú povinné zmeniť neprípustný názov ulice. Poslanci odmietli novelu

01.02.2023 12:53

Predkladateľ Valášek chcel, aby sa názov ulice alebo iného verejného priestranstva zmenil, pokiaľ ide o pomenovanie po exponentoch zločineckých režimov.

Progresívne Slovensko Šimečka

Hnutie Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne

01.02.2023 12:25

Šéf hnutia Michal Šimečka chce, aby bolo PS samostatne ako liberálna strana súčasťou férovej súťaže strán.

Mestská poliklinika Trnava

Zomrel im lekár a pacientom zostáva už len čakať. Počet zdravotníkov v dôchodkovom veku nebezpečne rastie

01.02.2023 11:50

Na problémy so starnutím lekárov sa poukazuje roky. Pomôcť má aj kompletná reforma ambulantného sektora.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 1246803x
Priemerná čítanosť článkov: 2647x

Autor blogu

Kategórie