Založ si blog

Pozdrav od liptovskej medvedice Mášenky: Hegerovi, Drobnej a Budajovi.

Mášenka bola v ruskej rozprávke dievčatkom. Moja Mášenka je liptovská medvedica. Pred štyrmi rokmi som si ju adoptoval, keď bola asi tak veľká ako náš pes. Keby sme jej nepomohli, zimu by neprežila. Potom sme sa o ňu starali ešte dva roky – až prišiel tohtoročný Máj a Máša sa mi prišla ku chate pochváliť, že je už aj ona ozajstná medvedica a že má prvýkrát v živote deti – dve malinké medvieďatá. Paráda. Žltým práškom zasypaný Liptov hneď pre mňa skrásnel a zasvietil takmer už letnými sviežimi lúčnymi farbami.

Liptáci, tak ako Detvanci a Bystričania sa medve´dov boja. A preklínajú ich. Ešte viac ako medvedov preklínajú však ukrajinských „utečencov“. Nie tých ozajstných, ktorým bolo skutočne treba pomôcť. Ale takých, čo si už pekných pár dní užívajú pohostinnosť napr. v bývalej chate Plastiky Nitra. Chodia si z nej pravidelne do Lidla nakúpiť „muníciu“ a potom sa pod Barancom oddávajú radovánkam a bojujú do nemoty so svojimi démonmi. -Bolo by zaujímavé uskutočniť naozajstný prieskum verejnej mienky o tom, čo si Slováci o ukrajinských „utečencoch“ myslia. Taký reálny, nie taký, ako robí napr. agentúra „AKO“, pravidelne nadhodnocujúca preferencie vládnych strán oproti iným agentúram.

Agentúra Ako má trefný názov. Fakt by ma zaujímalo, ako robí AKO tie svoje prieskumy. Posledný, podľa ktorého je polovica Slovákov spokojná s Edkom Hegerom ako premiérom bol naozaj spektakulárny. Tu na Liptove , ale aj na Horehroní, na Gemeri, na Považí … som sa naživo nestretol s nikým, kto by výsledky prieskumu AKO potvrdzoval. Ktovie ako, ale agentúra Ako takýchto ľudí vypátrala. Vraj sú to Maďari, vysokovzdelaní intelektuáli a návštevníci mestských kaviarní. Slovom,- svojrázna komunita…

Maša by Hegera určite nevolila. Nemá rada zarastených chlapoc s výzorom podpitých pytliakov. Ona má rada skôr hladko oholených ochranárov – napr. Janka Budaja. Mám ho vraj pozdravovať. Je to jediný minister, ktorý si aj vo vláde zachoval konzistentnosť postojov a činov z obdobia spred ministrovania a obdobia výkonu tejto funkcie.

Zajtra pôjdem do Hnúšte položiť veniec jednému z najväčších Slovákov. Jánovi Franciscimu Rimavskému. Tomu, čo prvý použil štúrovskú slovenčinu ako úradnícky a právnický jazyk a čo v 1848-9 patril so zbraňou v ruke k najsmelším hurbanovským bojovníkom. 1.júna bolo 200 rokov od jeho narodenia. „Naše“ ani náhodou slovenské médiá si toto výročie ani nevšimli. Až na blogera z Pravdy /tuším Veleslava/. Ani redaktori z Pravdy špecializujúci sa na kultúru si to nevšimli. Tí si všímajú iné megapostavy „slovenskej kultúry“ – napr. akúsi speváčku Emu Drobnú. To je naozaj drobná speváčka. Taká drobná, že sa zatiaľ ani len po slovensky spievať nenaučila.

Pozývam ju na Liptov. Tu ju moja Mášenka naučí. Takú trávnicu, až z toho v uchu zaľahne. Veru tak.

Maša z Liptova

/Autorom foto je autor textu/.

Prečo má Matovič pravdu !

12.08.2022

Matovič, ústami svojho hovorcu Hegera včera vyhlásil, že on z vlády nepôjde. Lebo on, Matovič -pod pseudonymom „OĹaNO“ VYHRAL PARLAMENTNÉ VOĽBY“. A Sulík, ktorý ho chce z vlády vyštvať, sa do parlamentu ledva dostal. Matovič má pravdu. Vyhral voľby. Našiel si medzi slovenským voličstvom dosť závistlivcov a chamtivcov, čo mu skočili na jeho videjká z [...]

Hamran-čo si to dovoľujete ?

11.08.2022

Pri počúvaní TB matovičovského policajného prezidenta Hamrana som nevychádzal z úžasu. Videl som straníckeho, proti-opozične naladeného vraj policajného prezidenta v priamom prenose. In natura. Mal som miestami dojem, že nejde o policajného ale o politického prezidenta. Hamran bez akýchkoľvek škrupulí, bez akéhokoľvek pokusu o objektívnosť a ne-politickosť svojej funkcie [...]

Zabávač Biden

11.08.2022

Ešte k včerajším zabávačom. Podľa mňa je jedným z najlepších zabávačov súčasnosti-dokonca na medzinárodnej úrovni- pán americký prezident Joe Biden. Po čase, keď sa špecialistom z jeho „informatickej ochranky“ darilo držať na uzde jeho nepopierateľný situačný humor sa nedávno opäť zaskvel. V prejave, týkajúcom sa zákonov, chystaných na odsúhlasenie [...]

MHD / Mestská hromadná doprava /

Ľudia s covidom môžu ísť na testovanie aj MHD, musia však dodržať opatrenia

13.08.2022 14:16

Za pozitívnu sa podľa vyhlášky ÚVZ považuje osoba po doručení pozitívneho výsledku RT-PCR, LAMP, antigénového testu či Point of care testu.

Gardské jazero

Tretina pobrežných a jazerných vôd v Taliansku je kontaminovaná

13.08.2022 14:00

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu uskutočneného v rámci environmentálneho projektu Goletta Verde.

Diaľnica A6 / Doprava / Kittsee-Jarovce /

Nehoda pri hraniciach so Slovenskom si vyžiadala tri životy, diaľnicu A6 uzavreli

13.08.2022 13:09

Havarovanú dodávku vezúcu vyše 20 ľudí vrátane dieťaťa viedol prevádzač. Vodič nezastavil na nariadenej kontrole, namiesto toho pridal a chcel utiecť smerom do Rakúska.

Víchrica

Vietor strhol na hudobnom festivale pri Valencii časť pódia, hlásia jednu obeť

13.08.2022 12:29

Ďalších 17 osôb sa zranilo. Traja zo zranených utrpeli vážne úrazy a 14 ďalší ľudia mali menšie zranenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 338
Celková čítanosť: 789860x
Priemerná čítanosť článkov: 2337x

Autor blogu

Kategórie