Založ si blog

Ukrajinské marginálie

Spojené ruské sily armády RF a armád DNR a LNR kontrolujú už podľa Ukrinfo viac ako 50% územia poslednej bašty Kijeva v Luganskej NR – mesta Lisičansk. GŠ OS UA dal pokyn na odsun ukrajinských jednotiek v malých skupinách, ktoré si možno ruskí pozorovatelia nevšimnú alebo nebudú smrtiacemu ruskému delostrelectvu stáť za námahu a zbytočné výdavky. Napriek tejto taktike sú ale straty ukrajinských síl /slovami Zelenského/“veľmi bolestivé“. Čečenský prezident R.Kadyrov vyhlásil: „Dnes-zajtra to v Lisičansku ukončíme.“ Bolo by to aj skôr, ale v ústupe armády UA bránia tzv. „zagranotrajdy“ zložené s fanatických banderovcov plukov „Azov“. Cestu do zajatia alebo ústup do vnútrozemia si obyčajní ukrajinskí vojaci musia v boji s nimi jednoducho prestrieľať.

Ruské sily opustili včera Hadí ostrov. Má to byť signál, že RF nebráni vývozu ukrajinského obilia do „hladujúceho sveta“ z prístavu Odessa. Ruskí analytici sa ale zhodujú v tom, že ruské letecké a raketové sily urobia všetko preto, aby sa na Haďom ostrove nemohla usídliť žiadna ukrajinská posádka, ktorá by bola hrozbou pre Chersonskú oblasť, Krym a Doneckú NR. Ostrov teda bude de facto demilitarizovaný -ako pre RF tak pre UA.

Na konferencii v Turkmenistane V.V.Putin reagoval na bonmot B.Johnsona, že ak by Putin nebol prehnane maskulínny muž, tzv. „macho“ ale žena, k operácii na Ukrajine by nedošlo. Putin Johnsonovi pripomenul, ako žena-Britka vo funkcii premiérky /Thacherová/ rozpútala imperialistickú vojnu za znovudobytie argentínskych Islas Malvinas. – A mohol mu pripomenúť aj britskú ministerku Trussovú, ktorej militantnosť vysoko prevyšuje vojnychtivosť iných britských členov vlády-mužov.

Velenie OS RF a čečenský vodca Kadyrov oznámili, že ruské jednotky špeciálnej operácie na Ukrajine posilnia 4 bataliony čečenských kontraktorov. Dôjde ale nielen ku zvýšeniu počtu čečenských bojovníkov na Ukrajine ale -čo je oveľa dôležitejšie,- aj ku zmene ich zručnostného profilu, výzbroje, okolností nasadenia a podriadenosti v rámci OS RF. Doteraz boli Čečenci podriadení veleniu Rosgvardije, pôsobiacej na Ukrajine. Mali prevažne len ručné zbrane. Nezúčastňovali sa útočných bojových operácií v prvej vlne, ale iba vyčisťovacích aktivít v mestách a obciach, dobytých prvým sledom OS RF. Odteraz budú vyzbrojení ako prvosledové útočné jednotky a budú podliehať frontovému veleniu. Potichu sa hovorí, že je to predzvesť ich nasadenia v rámci nového ruského útoku na Charkov, Odessu a Kiev.

Na summite NATO v Madride sa jeden z ukrajinských zástupcov /člen parlamentu UA/ bavil v spoločnosti prezidenta Litvy rojčením o povojnovom rozdelení porazeného Ruska. Podľa nich Rusko musí prestať existovať. Moskvu dostane Cichanovskej „demokratické“ Bielorusko. Kus územia sa ujde aj pobaltským štátom a Poľsku. Petrohrad, Karéliu a Archangelsk dostanú Fíni, Murmansk a celé pobrežie Severného ľadového oceána zase pripadne Nórsku a Čukotku s Kamčatkou dostanú USA. Kus Sibíri sa ujde aj Číne a Mongolsku a ostatok Ruska /Západná Sibír, Ural a Novgorod/ pripadne Kazachstanu. – Chlapci si trochu viac vypili a tak vyprodukovali túto mapu:

The Washington Post napísal, že sa mení americká informačná stratégia na Ukrajine. Propagandisti dostali pokyn, aby angažovanosť NATO a USA v bojoch na Ukrajine príliš nespomínali. Má sa tvrdiť, že ide len o vojnu Ukrajiny s Ruskom, a nie vojnu Ruska s NATO resp. proxy vojnu USA a RF – a to napriek tomu, že až 93% zbraní a munície, ktorá teraz prichádza na ukrajinský front je dodávaná zo Západu. Ak by Západ Ukrajinu nevyzbrojoval zbraňami, strelivom a špionážnymi informáciami resp. aj priamou angažovanosťou NATO-vskej obsluhy letectva a raketových vojsk, vojna na Ukrajine by skočila ešte vo februári. Podľa Washington Post sa na Západe prejavuje „politická únava“ z vojny a v dôsledku toho sa mnoho sľúbených zbraní Kijevu nedostalo a už asi ani nedostane. Porážka Ukrajiny je aj v dôsledku toho stále pravdepodobnejšia. A práve preto,-aby táto porážka nevyznela ako víťazstvo Ruska nad NATO a Západom vôbec, treba v západných médiách zdôrazňovať, že ide o ukrajinskú vojnu proti RF. A že teda aj prípadná porážka bude porážkou hrdinskej Ukrajiny a nie porážkou samozrejme „nikdy“ neporaziteľného NATO a USA.

Nuž onedlho sa možno presvedčíme, či aj na ukrajinskom bojisku bude platiť staré dobré porekadlo, že víťazstvo má tisíce otcov, – no porážka je zvyčajne sirota…

Etnografka Nádaská-vojenský odborník ?

05.02.2023

Dnes doobeda je v móde písať blogy inšpirované rádiom či televíziou. Dovoľte mi prispieť tiež do partie podobným príspevkom. Neviem už v ktorej televízii som včera uvidel známu slovenskú odborníčku na všetko-pani Katarínu Nádaskú, vyštudovanú etnografku, pardon etnologičku, ako sa vyjadruje k otázke masového vyhýbania sa brannej povinnosti odvedených mužov na [...]

TB Smeru: informovať zakázané; znevažovať prikázané

03.02.2023

Na TB Smeru SSD sa včera i dnes objavovala jedna mediálna bomba za druhou. Odznievalo jedno obvinenie zo zneužívania právomocí OČTK za druhým. Všetko podložené výpoveďami ľudí, listinnými dôkazmi, legálnymi audionahrávkami. Prosto jedno informačné bum za druhým. Človek by čakal, že sa tak závažné odhalenia na adresu vyšetrovateľky Barčákovej, prokurátora Repu a [...]

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 473
Celková čítanosť: 1256588x
Priemerná čítanosť článkov: 2657x

Autor blogu

Kategórie