Založ si blog

Rok 2022-rok veľkých výročí Slovákov: nevraživá ozvena v médiách

Rok 1992 bol plný veľkých štátotvorných udalostí v živote Slovákov. Začalo to 5.júna, keď boli parlamentné voľby /do SNR/. Ukázali, že zvrchovanosť Slovenska v tej či onej podobe /konfederáciu alebo samostatný štát/ podporuje veľká väčšina Slovákov a bez jedného hlasu ústavná väčšina ich parlamentných zástupcov. HZDS /lavírujúce medzi konfederáciou a samostatným štátom/ získalo 74 poslancov. SNS /preferujúce samostatný štát/ získala 15 poslancov. Spolu takto za slovenskú zvrchovanosť bolo bez jedného takmer ústavných 90 poslancov. Zozadu istila tieto strany SDĽ s 29 poslancami. V jej radoch bola takmer polovica poslancov, ktorí boli myšlienke zvrchovanosti tiež naklonení. Takže v prelomovom lete 1992 bolo zo 150 poslancov až 118 poslancov za slovenskú zvrchovanosť.. Za zachovanie ČSR v starej pseudo-federálnej podobe bolo iba KDH a Maďari /tí však tiež nie kvôli svojej láske k Prahe, ale skôr z nenávisti voči Bratislave/. Takýto drvivý úspech zápasu za slovenskú národnú svojbytnosť a politickú zvrchovanosť dal V.Mečiarovi obrovsky silný mandát na rokovanie s Čechmi /V.Klausom a jeho ODS/ o definitívnej úprave vzťahov medzi SR a ČR. Výsledok volieb bol zrejmejší nad všetky referendá: jasne ukázal, že Slováci nesúhlasia s doterajším súžitím s Čechmi v akejsi pseudofederácii a hovoria áno novej forme štátnosti.

Nasledovala ďalšia dôležitá udalosť. 3, júla 1992 SN FZ-slovenská časť nezvolila V.Havla za prezidenta ČSFR. Havel ešte chvíľu drobčil po Hradčanoch až napokon po schválení Deklarácie zvrchovanosti SR v SNR odstúpil. 30. výročie deklarácie zvrchovanosti oslávime o pár dní – 17.júla 2022.

Koncom augusta a prvý septembrový deň sa následne v NRSR hlasovalo o ústave SR ako o ústave samostatného štátu. Až napokon prišla jeseň a vo FZ ČSFR bol 24.novembra 1992 schválený ústavný zákon o rozdelení ČSFR na dva úplne samostatné štáty. Za rozdelenie hlasovali ústavné väčšiny poslancov z oboch národných spoločenstiev: slovenského i českého. Zákon začal platiť od 25.novembra, keď bol uverejnený v zbierke zákonov. Aj od tohto aktu uplynie tohto roku 30 rokov.

31.decembra sa v Bratislave všetko chystalo k veľkolepej silvestrovskej a novoročnej oslave obnovenia samostatnej a nezávislej slovenskej štátnosti. Na námestí SNP v Bratislave sa odohralo čosi v dejinách Slovákov výnimočné. Slováci sa rozhodlo osláviť začiatok budovania si svojho samostatného – a tentokrát už aj demokratického slovenského štátu.

Naše médiá o veľkolepom roku 1992 odporne mlčia. Alebo dokonca uverejňujú očierňujúce komentáre z pera podlých pseudo-novinárov. Darmo sa ale pechoria. Dejinný rok 1992 Slovákom neznechutia. Jeho odkaz je sviatočne a hlboko zapísaný v duši každého skutočného Slováka.

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Zo Slovenska mizne korupcia !!!

31.01.2023

Neveríte ? Nech sa páči pozrieť si rebríček krajín sveta, zhotovený Sorosovou mimovládkou Transparency International. Kto tieto údaje za SR poskytol ? Nuž slovenská pobočka Transparency International /TI/. Na základe čoho ? Údajov z OČTK, zo súdov, zo štátnych inštitúcií ? Nie ? Údajov zo sociologických prieskumov verejnej mienky ? Nie. – TI získala údaje z [...]

Lasica mal tu a tam aj pravdu..

30.01.2023

Milan Lasica raz pri spomienkach na nemenovaného významného Slováka zhodnotil jeho tvorbu z posledných rokov života slovami /parafrázujem/ : Sú ľudia, ktorým genialitu vzal ich príliš dlhý život. Keby žili kratšie a netvorili tak dlho, príp. ešte aj na staré kolená nepolitizovali, boli by sa do histórie zapísali oveľa viac ako takto. Múdra myšlienka – v Lasicovom [...]

Parlament / NR SR /

Poslanec ĽS NS odpadol počas rozpravy, musela zasahovať záchranka

01.02.2023 13:40

Poslanec je stabilizovaný a pri vedomí.

Varín, Tiso

Obce nebudú povinné zmeniť neprípustný názov ulice. Poslanci odmietli novelu

01.02.2023 12:53

Predkladateľ Valášek chcel, aby sa názov ulice alebo iného verejného priestranstva zmenil, pokiaľ ide o pomenovanie po exponentoch zločineckých režimov.

Progresívne Slovensko Šimečka

Hnutie Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne

01.02.2023 12:25

Šéf hnutia Michal Šimečka chce, aby bolo PS samostatne ako liberálna strana súčasťou férovej súťaže strán.

Mestská poliklinika Trnava

Zomrel im lekár a pacientom zostáva už len čakať. Počet zdravotníkov v dôchodkovom veku nebezpečne rastie

01.02.2023 11:50

Na problémy so starnutím lekárov sa poukazuje roky. Pomôcť má aj kompletná reforma ambulantného sektora.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 1246786x
Priemerná čítanosť článkov: 2647x

Autor blogu

Kategórie