Založ si blog

Rok 2022-rok veľkých výročí Slovákov: nevraživá ozvena v médiách

Rok 1992 bol plný veľkých štátotvorných udalostí v živote Slovákov. Začalo to 5.júna, keď boli parlamentné voľby /do SNR/. Ukázali, že zvrchovanosť Slovenska v tej či onej podobe /konfederáciu alebo samostatný štát/ podporuje veľká väčšina Slovákov a bez jedného hlasu ústavná väčšina ich parlamentných zástupcov. HZDS /lavírujúce medzi konfederáciou a samostatným štátom/ získalo 74 poslancov. SNS /preferujúce samostatný štát/ získala 15 poslancov. Spolu takto za slovenskú zvrchovanosť bolo bez jedného takmer ústavných 90 poslancov. Zozadu istila tieto strany SDĽ s 29 poslancami. V jej radoch bola takmer polovica poslancov, ktorí boli myšlienke zvrchovanosti tiež naklonení. Takže v prelomovom lete 1992 bolo zo 150 poslancov až 118 poslancov za slovenskú zvrchovanosť.. Za zachovanie ČSR v starej pseudo-federálnej podobe bolo iba KDH a Maďari /tí však tiež nie kvôli svojej láske k Prahe, ale skôr z nenávisti voči Bratislave/. Takýto drvivý úspech zápasu za slovenskú národnú svojbytnosť a politickú zvrchovanosť dal V.Mečiarovi obrovsky silný mandát na rokovanie s Čechmi /V.Klausom a jeho ODS/ o definitívnej úprave vzťahov medzi SR a ČR. Výsledok volieb bol zrejmejší nad všetky referendá: jasne ukázal, že Slováci nesúhlasia s doterajším súžitím s Čechmi v akejsi pseudofederácii a hovoria áno novej forme štátnosti.

Nasledovala ďalšia dôležitá udalosť. 3, júla 1992 SN FZ-slovenská časť nezvolila V.Havla za prezidenta ČSFR. Havel ešte chvíľu drobčil po Hradčanoch až napokon po schválení Deklarácie zvrchovanosti SR v SNR odstúpil. 30. výročie deklarácie zvrchovanosti oslávime o pár dní – 17.júla 2022.

Koncom augusta a prvý septembrový deň sa následne v NRSR hlasovalo o ústave SR ako o ústave samostatného štátu. Až napokon prišla jeseň a vo FZ ČSFR bol 24.novembra 1992 schválený ústavný zákon o rozdelení ČSFR na dva úplne samostatné štáty. Za rozdelenie hlasovali ústavné väčšiny poslancov z oboch národných spoločenstiev: slovenského i českého. Zákon začal platiť od 25.novembra, keď bol uverejnený v zbierke zákonov. Aj od tohto aktu uplynie tohto roku 30 rokov.

31.decembra sa v Bratislave všetko chystalo k veľkolepej silvestrovskej a novoročnej oslave obnovenia samostatnej a nezávislej slovenskej štátnosti. Na námestí SNP v Bratislave sa odohralo čosi v dejinách Slovákov výnimočné. Slováci sa rozhodlo osláviť začiatok budovania si svojho samostatného – a tentokrát už aj demokratického slovenského štátu.

Naše médiá o veľkolepom roku 1992 odporne mlčia. Alebo dokonca uverejňujú očierňujúce komentáre z pera podlých pseudo-novinárov. Darmo sa ale pechoria. Dejinný rok 1992 Slovákom neznechutia. Jeho odkaz je sviatočne a hlboko zapísaný v duši každého skutočného Slováka.

Prečo má Matovič pravdu !

12.08.2022

Matovič, ústami svojho hovorcu Hegera včera vyhlásil, že on z vlády nepôjde. Lebo on, Matovič -pod pseudonymom „OĹaNO“ VYHRAL PARLAMENTNÉ VOĽBY“. A Sulík, ktorý ho chce z vlády vyštvať, sa do parlamentu ledva dostal. Matovič má pravdu. Vyhral voľby. Našiel si medzi slovenským voličstvom dosť závistlivcov a chamtivcov, čo mu skočili na jeho videjká z [...]

Hamran-čo si to dovoľujete ?

11.08.2022

Pri počúvaní TB matovičovského policajného prezidenta Hamrana som nevychádzal z úžasu. Videl som straníckeho, proti-opozične naladeného vraj policajného prezidenta v priamom prenose. In natura. Mal som miestami dojem, že nejde o policajného ale o politického prezidenta. Hamran bez akýchkoľvek škrupulí, bez akéhokoľvek pokusu o objektívnosť a ne-politickosť svojej funkcie [...]

Zabávač Biden

11.08.2022

Ešte k včerajším zabávačom. Podľa mňa je jedným z najlepších zabávačov súčasnosti-dokonca na medzinárodnej úrovni- pán americký prezident Joe Biden. Po čase, keď sa špecialistom z jeho „informatickej ochranky“ darilo držať na uzde jeho nepopierateľný situačný humor sa nedávno opäť zaskvel. V prejave, týkajúcom sa zákonov, chystaných na odsúhlasenie [...]

MHD / Mestská hromadná doprava /

Ľudia s covidom môžu ísť na testovanie aj MHD, musia však dodržať opatrenia

13.08.2022 14:16

Za pozitívnu sa podľa vyhlášky ÚVZ považuje osoba po doručení pozitívneho výsledku RT-PCR, LAMP, antigénového testu či Point of care testu.

Gardské jazero

Tretina pobrežných a jazerných vôd v Taliansku je kontaminovaná

13.08.2022 14:00

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu uskutočneného v rámci environmentálneho projektu Goletta Verde.

Diaľnica A6 / Doprava / Kittsee-Jarovce /

Nehoda pri hraniciach so Slovenskom si vyžiadala tri životy, diaľnicu A6 uzavreli

13.08.2022 13:09

Havarovanú dodávku vezúcu vyše 20 ľudí vrátane dieťaťa viedol prevádzač. Vodič nezastavil na nariadenej kontrole, namiesto toho pridal a chcel utiecť smerom do Rakúska.

Víchrica

Vietor strhol na hudobnom festivale pri Valencii časť pódia, hlásia jednu obeť

13.08.2022 12:29

Ďalších 17 osôb sa zranilo. Traja zo zranených utrpeli vážne úrazy a 14 ďalší ľudia mali menšie zranenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 338
Celková čítanosť: 789858x
Priemerná čítanosť článkov: 2337x

Autor blogu

Kategórie