Založ si blog

Pimprlíci

Je leto, je teplo. sú dovolenky. Nazdám sa, že nie je čas na nejaké rozsiahle úvahy o svetodejinných problémoch. Treba sa sústrediť na dovolenkové ničnerobenie na lôžku pod tienistým stromom – a ak čítať, tak iba niečo ľahšie. Napríklad aj tento miniblog o pimprlíkovi resp.pimprlíkoch.

Neďaleko Račkovej doliny je chránená prírodovedná lokalita zvaná Pod Suchým Hrádkom . Čiastočne je pokrytá lesíkmi /kde by v normálnom roku, nie v takomto ako je tento/ rástli parádne hríby smrekové. Lesíky sa striedajú s mierne zvlnenými lúkami, v normálnom roku-nie ako je tento,- porastenými šťavnatou voňavou trávou. Kedysi bolo na týchto lúkach kráľovstvo oviec a baču Blcháča. Neskôr sa tu pásli čisté a šľachovité jalovice, -ktoré sa, ktovie prečo zvykli na mňa pozerať ako kravy. Pásla ich dvojica trochu jednoduchších ale dobráckych pastierov s kopou blchatých psov, medzi ktorými vynikal nepríliš čistokrvný „vlčiak“ Vlado. Tohto roku som ich tu ešte nezahliadol. Už aj podľa toho poznať, že nie je normálny rok.

Zaujímavosťou, ktorá akoby nezapadala do obvyklých tunajších scenérií sú husté kroviny, obkolesujúce početné potôčky. Tie tu kdekade pramenia vo svahoch, navŕšených štrkmi a skalami, čo sem zhora pred tisíckami rokov prihrnuli Bystriansky, Račkovský a Jamnický ľadovec. Nad týmito terénnymi zlomami je dosť sucho /odtiaľ i názov lokality/. Dažďová voda pomerne rýchlo vsakuje do štrkovo-kamenistého podložia a vyteká na povrch v prameňoch na úpätí svahov. Na prekvapujúco rovnej rovine potom potôčiky meandrujú a zarastajú krovinami, vytvárajúcimi tu aj na letné poludnie príjemné šero a na počudovanie aj v tento nenormálny rok – močiare, trasoviská, rašeliniská.

V prostredí podtatranského mokraďového „buša“ sa dajú v noci stretnúť medvede, rodinné vlčie svorky a ak máte šťastie, aj rysy. Neďaleké, geniálne zasiate pšeničné pole láka však okrem medveďov aj diviaky a vysokú zver. -Ja sem chodievam okrem hríbov najmä na kľukvu. Toto lesné ovocie mi pripomína Sibír. Plodmi sa podobá brusniciam. Nerastie však na kríčkoch, skôr sa plazí po močaristej zemi a vytvára po dozretí nádherné červené kolesá na zelenom machovitom podklade. Kľukva sa dá jesť surová, ale veľmi to neodporúčam. Treba ju zavariť ako kompót. Potom jej kyslo-slaná chuť nie je až taká výrazná, ako za surova. Výborné k mäsu na prírodný spôsob.

Najväčšou atrakciou je tu však pre mňa ľahnúť si vedľa močarinky či zátočinky v potoku a pozorovať jedny z najmenších tvorov, aké u nás na Slovensku žijú. Chvíľu mi dá robotu, aby som ich našiel. No sú tu. Sú to PIMPRLÍKY. Konrétne pimprlíky močiarne. Ako sa na správnych pimprlíkov patrí, dorastajú max. do dĺžky necelé 2 mm /presnejšie 1,8 mm/ a na šírku majú sotva 1 mm. Sú to malé slimáčiky s miniatúrnymi hnedými ulitami, stočenými tak, že pod priblížením fotoaparátu pripomínajú malé, maličké „hovienka“. Sú to teda maličké pimprlíkaté hovienočká. Také sa samozrejme zdajú byť iba mne. Sami osebe si pimprlíky iste myslia, že sú veľmi dôležité, možno až vesmírne dôležité. – No pre mňa a bezpochyby aj pre ostatných občanov Slovenskej republiky sú to iba nepatrné, smiešne pimprlíkaté hovienka.

Pred chvíľou som v televízii videl dvoch dôležito sa tváriacich slovenských politikov. Pána predsedu H. a pána ministra K. Pri pohľade na nich som si nevdojak spomenul na pimprlíkov močiarnych. Samozrejme, dojem je nesprávny. Realita je iná. Páni H. a K. nie sú žiadne močiarne ulitníky. Mohli by to byť -v najhoršom prípade- naši endemickí pimprlíci vládni. – Ale ani to nie sú. Páni H. a K. chodia predsa do Bruselu. A tam sa správajú sebavedome, štátnicky. Páni H. a K. veru nie sú žiadni pimprlíci. Sú to štátnici. Sme radi, že ich máme.

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Zo Slovenska mizne korupcia !!!

31.01.2023

Neveríte ? Nech sa páči pozrieť si rebríček krajín sveta, zhotovený Sorosovou mimovládkou Transparency International. Kto tieto údaje za SR poskytol ? Nuž slovenská pobočka Transparency International /TI/. Na základe čoho ? Údajov z OČTK, zo súdov, zo štátnych inštitúcií ? Nie ? Údajov zo sociologických prieskumov verejnej mienky ? Nie. – TI získala údaje z [...]

Lasica mal tu a tam aj pravdu..

30.01.2023

Milan Lasica raz pri spomienkach na nemenovaného významného Slováka zhodnotil jeho tvorbu z posledných rokov života slovami /parafrázujem/ : Sú ľudia, ktorým genialitu vzal ich príliš dlhý život. Keby žili kratšie a netvorili tak dlho, príp. ešte aj na staré kolená nepolitizovali, boli by sa do histórie zapísali oveľa viac ako takto. Múdra myšlienka – v Lasicovom [...]

Varín, Tiso

Obce nebudú povinné zmeniť neprípustný názov ulice. Poslanci odmietli novelu

01.02.2023 12:53

Predkladateľ Valášek chcel, aby sa názov ulice alebo iného verejného priestranstva zmenil, pokiaľ ide o pomenovanie po exponentoch zločineckých režimov.

Progresívne Slovensko Šimečka

Hnutie Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne

01.02.2023 12:25

Šéf hnutia Michal Šimečka chce, aby bolo PS samostatne ako liberálna strana súčasťou férovej súťaže strán.

Mestská poliklinika Trnava

Zomrel im lekár a pacientom zostáva už len čakať. Počet zdravotníkov v dôchodkovom veku nebezpečne rastie

01.02.2023 11:50

Na problémy so starnutím lekárov sa poukazuje roky. Pomôcť má aj kompletná reforma ambulantného sektora.

Markéta Pekarová Adamová

Predsedníčka českej snemovne telefonovala na Taiwan, v marci tam vycestuje

01.02.2023 11:15

Markéta Pekarová Adamová sa prostredníctvom videohovoru spojila s ministrom zahraničných vecí Taiwanu Wu Čao-siem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 1246415x
Priemerná čítanosť článkov: 2646x

Autor blogu

Kategórie