Založ si blog

Čo povedal Putin na Valdai 2022

Na medzinárodnom diskusnom fóre Vladai 2022 predniesol ťažiskový GEOPOLITICKÝ prejav V.V.Putin. Následne dlho diskutovať s prítomnými. Z jeho vyjadrení vyberáme:

 • USA okrem svojej dominancie a pretláčania svojich hodnôt a pravidiel svetu nič iné neponúkli.
 • Súčasný svet je nespravodlivý, politicky, ekonomicky i bezpečnostne. Treba ho zmeniť na svet pluralitný, multipolárny.
 • RF vyhlásila vojnu svetovláde jednej krajiny, jednej meny a mocenskej unipolarite.
 • RF nebojuje proti hegemonizmu USA, aby sama začala svetu dominovať. RF nechce svetu dominovať, no bude proti svetovej dominancii akéhokoľvek iného štátu.
 • Situácia sa vyvinula tak, že RF t.č. bojuje za svoju vlastnú existenciu. Za existenciu RF ako suverénneho štátu.
 • Sankcie a izolácie zo strany Západu sa skôr-neskôr skončia a podnikatelia aj zo Západu sa do RF vrátia.
 • OSN musí zmeniť svoju organizačnú a mocenskú štruktúru, aby zodpovedala multipolárnej realite nového sveta.
 • Pôvodnú historickú a teritoriálnu jednotu ruského národa zničil v 19.-20. stor. Západ. Rusi a Ukrajinci však kuktúrnohistoricky neprestali byť súčasťou jedného duchovného celku.
 • Vojenské operácie medzi OS Ruska a OS Ukkrajiny sú do istej miery občianskou vojnou v rámci jedného národa.
 • Operácia, ktorú vo februári na UA Rusko začalo, bol protiútok zameraný na provokácie NATO a jeho kijevských pomocníkov, trvajúce od roku 2014.
 • Hlavným, ale nie jediným cieľom OS RF na UA je zabezpečiť bezpečnosť Donbasu a tým aj Rusku.
 • Rusko nepotrebuje pri dosiahnutí svojich cieľov použiť jadrové zbrane na Ukrajine. Použitie takýchto zbraní bude posledná možnosť a použijú sa iba v súlade s verejne známou jadrovou doktrínou RF.
 • Súčasné desaťročie bude v Euroázii a vo svete veľmi nebezpečné a nepredvídateľné. Rozhodne sa o tom, či je ľudstvo schopné dohodnúť sa na nejakom kompromise, alebo ľudská civilizácia skončí.
 • Ukrajina vznikla z vôle Ruska /sovietskeho i toho súčasného/. Preto garantom suverenity Ukrajiny môže byť predovšetkým Rusko. Ak by to bolo len na Rusoch a Ukrajincoch, je na Ukrajine dávno mier a žiadna vojna by ani v 2014 nevznikla. Prosíme vonkajší svet, aby nám šancu žiť v mieri.

Diskutéri, prevažne z Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky vyzdvihovali úlohu súčasného Ruska ako akéhosi vodcu v novej revolúcii proti neokolonializmu. Zdôrazňovali poslanie Ruska pri úsilí chudobných a odstrkovaných krajín tretieho sveta proti panskému Západu. Prikláňali sa k tomu, že boj Ruska proti Západu je aj ich bojom, za politickú, ekonomickú a bezpečnostnú emancipáciu.

Putina môžete milovať, môžete ho nenávidieť. Ale počúvať ho treba. O tom, s kým diskutovať, rozhoduje život, nie naše city. Ak prerušíme diskusiu, skončíme. Všetci: oni i my. Nuž a potom v najlepšom prípade začneme nanovo: z úrovne Doby kamennej.

Etnografka Nádaská-vojenský odborník ?

05.02.2023

Dnes doobeda je v móde písať blogy inšpirované rádiom či televíziou. Dovoľte mi prispieť tiež do partie podobným príspevkom. Neviem už v ktorej televízii som včera uvidel známu slovenskú odborníčku na všetko-pani Katarínu Nádaskú, vyštudovanú etnografku, pardon etnologičku, ako sa vyjadruje k otázke masového vyhýbania sa brannej povinnosti odvedených mužov na [...]

TB Smeru: informovať zakázané; znevažovať prikázané

03.02.2023

Na TB Smeru SSD sa včera i dnes objavovala jedna mediálna bomba za druhou. Odznievalo jedno obvinenie zo zneužívania právomocí OČTK za druhým. Všetko podložené výpoveďami ľudí, listinnými dôkazmi, legálnymi audionahrávkami. Prosto jedno informačné bum za druhým. Človek by čakal, že sa tak závažné odhalenia na adresu vyšetrovateľky Barčákovej, prokurátora Repu a [...]

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 473
Celková čítanosť: 1256776x
Priemerná čítanosť článkov: 2657x

Autor blogu

Kategórie