Založ si blog

Česká tv o banditizme niektorých príslušníkov rómskej menšiny

Včera som už ani neviem či na čt1 alebo čt2 sledoval anti-slniečkársky televízny film Bastardi /2010, režisér Petr Šícha, na motívy T.Magnuseka/. Film som nepozeral celý, takže neviem, či ide o dielo na základe skutočnej udalosti alebo o fikciu, vytvorenú synteticky, na základe viacerých reálnych príbehov. Tak či onak, je to silný film /hoci ho naši a českí slniečkári znosili pod čiernu zem a vďaka sorosáckemu lobby sa v zahraničí, ale ani v SR takmer nehrá/. Kto by film chcel vidieť, dá sa nájsť a odpozerať na youtube.

Film je nielen v ČR ale i na Slovensku stále veľmi aktuálny. Osobitne ak si človek spomenie na udalosť, ktorá sa nedávno stala na Slovensku v autobuse do tuším východoslovenskej obce Osadné. Tu sa za bieleho dňa a v prítomnosti šoféra a ďalších dospelých osôb odohrala brutálna šikana jedného žiaka slovenského etnického pôvodu zo strany výrastkov miestnej etnickej menšiny.

Český film opisuje príbeh učiteľa, ktorý usmrtil troch mladistvých príslušníkov menšiny, ktorí niekoľko rokov na špeciálnej škole ale aj na verejnosti týrali deti, mládež, ženy, dôchodcov a napokon aj učiteľov. Mladí banditi ovládli školu a robili si v nej, čo chceli. Ponižovali, kradli, bili, znásilňovali, vyhrážali sa vraždami. Ich besnenie, povzbudzované rodičmi, napokon vyústilo do samovraždy jedného z učiteľov školy. Ten po mimoriadne brutálnej verejnej bitke a ponížení úplne stratil nervy a spáchal samovraždu. Úplným vrcholom ale bolo znásilnenie a zavraždenie mladej učiteľky. V situácii, keď príslušníci menšiny majú nadpráva, nebola náhoda, že mladí vrahovia neboli za svoj čin potrestaní a chodili ďalej do školy.

Brat zavraždenej učiteľky, túžiaci po spravodlivosti, nevidel iné východisko, len vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Zamestnal sa v škole hrôzy ako učiteľ. Tu začal mladým banditom klásť odpor. Používal na obranu zbrane, aké používali voči slušným ľuďom banditi. Banditi však boli nenapraviteľní. A tak učiteľovým pričinením traja najodpornejší mladí vyvrheli postupne prišli o život. Učiteľ bol uväznený a obvinený z trojnásobnej vraždy. Hrozil mu za to najvyšší možný trest – doživotie. Film štýlom hraného dokumentu popisuje, čo sa dialo na pozadí procesu. Ukazuje, ako bruselskí byrokrati a zo zahraničia riadení mimovládkárski humanisti tlačili na prokurátorku a na sudcu, aby učiteľa – „vraha troch v podstate nevinných detí“, exemplárne potrestali najvyšším možným trestom.

Českí vládni úradníci sa veľmi báli, aby miernejší trest nebol vo vyspelej cudzine, na Západe, vysvetľovaný ako prejav zmierlivosti voči rasizmu a proti-minoritnému extrémizmu. Pod heslom „len aby sme pred Bruselom nevyzerali ako rasisti“ robili českí vládni úradníci všetko možné i nemožné, len aby učiteľovi súd nepriznal žiadne poľahčujúce okolnosti. Emisári vlády chodili za svedkami a po dobrotky i po zlotky ich nabádali k svedectvám, ktoré učiteľovi ešte viac priťažia.

Sudcovia a prokuratúra chvíľu odolávali, no napokon rezignovali. Učiteľ bol exemplárne potrestaný. Predposledný záber ukazuje likvidáciu špeciálnej školy, kam minoritní banditi chodili a ich roz-integrovanie do „normálnych“ základných škôl. Slušné české dievčatká a chlapci sa majú na čo tešiť…Posledný záber filmu ukazuje učiteľa medzi väzňami z etnickej minority. Je zjavné, že sa na neho tešia… Učiteľ na konci filmu vchádza do väzenskej cely, do ktorej mu ktosi nainštaloval šibeničnú slučku…

Film nemá šťastný koniec. Naopak. Končí tak brutálne, ako začal a v akom tóne bol celý čas koncipovaný. Katarzia ? Žiadna, -ak za ňu neopovažujeme odhodlanie postaviť sa zlu, brutalite a banditizmu, čo nás /v niektorých regiónoch už dennodenne/ ničí. Ako sa postaviť ? Ako odporovať ? – Nuž legálnou a legitímnou silou. Tvrdou silou, akú predstavujú brachiálne nástroje polície, prokuratúry, súdov a zákonodarcov. Ale aj mäkkou silou, akú predstavuje výchova, osveta, vzdelávanie, – a aj také aktivity, aké stoja v pozadí akcií typu „Roma spirit“.

Televízia, tuším STV 2, včera ponúkla pohľad aj na tento iný, mäkký variant riešenia problému jednej minority. Program STV v mnohom potešil, ba aj dojal. No v návale kladných emócií by sme mali zostať realisti a mali by sme mať na pamäti aj iné, smutnejšie príbehy zo života. – Tie, o ktorých zase silne vypovedal spomenutý český televízny film.

Etnografka Nádaská-vojenský odborník ?

05.02.2023

Dnes doobeda je v móde písať blogy inšpirované rádiom či televíziou. Dovoľte mi prispieť tiež do partie podobným príspevkom. Neviem už v ktorej televízii som včera uvidel známu slovenskú odborníčku na všetko-pani Katarínu Nádaskú, vyštudovanú etnografku, pardon etnologičku, ako sa vyjadruje k otázke masového vyhýbania sa brannej povinnosti odvedených mužov na [...]

TB Smeru: informovať zakázané; znevažovať prikázané

03.02.2023

Na TB Smeru SSD sa včera i dnes objavovala jedna mediálna bomba za druhou. Odznievalo jedno obvinenie zo zneužívania právomocí OČTK za druhým. Všetko podložené výpoveďami ľudí, listinnými dôkazmi, legálnymi audionahrávkami. Prosto jedno informačné bum za druhým. Človek by čakal, že sa tak závažné odhalenia na adresu vyšetrovateľky Barčákovej, prokurátora Repu a [...]

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 473
Celková čítanosť: 1256690x
Priemerná čítanosť článkov: 2657x

Autor blogu

Kategórie