Založ si blog

Generál Syrový, Generál Svoboda, Generál Pavel…

Česi si zvykli pred veľkým historickým „prúserom“ vybrať na čelo štátu generála. Symbolickú figúrku, pripomínajúcu aspoň zdiaľky bájneho Jana Žižku z Trocnova. Syrový ho pripomínal páskou cez oko, Svoboda sivovlasým majestátom, Pavel fúzami. Všetci traja spolu – hrdinským bojovým pozérstvom.

Voľba generála na čelo štátu je na jednej strane úctou Čechov k pokore komunistického kajúcnika, v ktorej Pavlovi voliči uvideli sami seba. Na druhej strane je to však asi aj tušenie nového historického prúseru. Česi šípia, že sa onedlho vo svete čosi zmení. Že Rusi a Číňania narušia ich komfortnú zónu. Chcú tomu zabrániť. A tak si na obranu pred votrelcami, ktorí chcú pomeniť ich zanedbateľné stredoeurópske životy vybrali na čelo kališníckeho húfu bájneho generála. On je to síce len taký slamený generál, len taký salónny manekýn, ktorí nikdy nebol v poriadnom boji, no uniforma mu svedčí, fúzkami a briadkou pripomína nielen Žižku ale aj Masaryka, tak čo. Svoj účel možno splní. A že Pavla onehdy trénovali na komunistického špiona, diverzanta možno aj zabijaka ? No a čo ? Historici to nejako vyretušujú, vyhladia, zapatinujú, zasypú prachom času. Tak ako zasypali historický fakt , že sa chudobný zeman Žižka kedysi živil krádežami hydiny. A pritom stratil aj to povestné oko…Históriu prepisujú víťazi. Ak Pavel a jeho velitelia vo vojne vyhrajú, dejiny zabudnú na všetky trápnosti reálnych osudov ľudí.

Generál Syrový mal Čechov zachrániť pred krachom ich masarykovskej demokracie. Nezachránil. Generál Svoboda mal Čechov zachrániť pred krachom komunizmu. Nezachránil. Generál Pavel má Čechov zachrániť pred krachom ich súčasného malého, čecháčkovského kapitalizmu. – Zachráni ich-či nezachráni ? Historia magistra vitae…Takže sa necháme prekvapiť. Takže uvidíme.

-Ak by to aj nevyšlo. Česi sú národom kajúcnikov. Tí, čo dnes velebia Pavla, Brusel a Washington, urobia pokánie, oprášia častušky z čias Zdeňka Nejedlého a Pavla Kohouta. Z šrotovísk privezú a obnovia pamätníky sovietskym osloboditeľom. A voda vo Vltave bude žblnkotať novú budovateľskú melódiu.

Moderátor Bielik zase zlyhal

08.06.2023

Vo štvrtok večer sa moderátor Bielik v diskusii medzi JUDr. Kaliňákom a gen.Mackom zase blamoval. Zase zlyhal. Opäť ukázal nízku úroveň svojej emocionálnej sebakontroly, keď sa vášnivo púšťal do chronického skákania do reči a hádok s dr. Kaliňákom. Opäť ukázal svoju nízku vzdelanostnú úroveň v oblasti politológie a histórie, keď miešal ukrajinskú a ruskú [...]

Vojnou ku mieru ?

06.06.2023

Stalo sa módou predvolebnej sezóny ponúkať slovenskej verejnosti kadejaké nezmysly. Najmä však to, že jediná cesta k mieru je vraj maximálne vyzbrojovanie Ukrajincov zo strany „demokratických“ štátov NATO. Absurdný nezmysel pri ktorom tí čo posielajú zbrane na front sú mierotvorcovia a tí, čo požadujú okamžité zastavenie paľby a diplomatické rokovania o mieri [...]

Hejteri, hor sa do práce !

05.06.2023

Naše euroatlanticky orientované médiá vám vydláždili cestu do roboty. Už nemusíte chodiť za robotou okresnými cestičkami, ako kdesi v Maďarsku.. Už máte otvorenú diaľnicu priamo cez telá nežiadúcich blogerov a ich článkov. Nebojte sa, ste u nás nielen vítaní ale aj rozmaznávaní. Nuž a vy, grafomani, sektári a rusobijci a ficobijci, nebojte sa u nás publikovať. Keby [...]

migranti, Brodské , Kúty, hranica,

Krajiny Únie sa dohodli na migračnej reforme. O utečencov sa podelia alebo pomôžu inak

08.06.2023 23:50

Reforma počíta s povinnou solidaritou s krajinami, ktoré sú preťažené žiadateľmi o azyl, rovnako ako s rýchlejším vybavovaním neúspešných žiadostí.

Ukrajina, Cherson, záplava, priehrada

Voda zo zničenej priehrady Kachovka už nedokáže chladiť jadrovú elektráreň

08.06.2023 21:50, aktualizované: 22:33

Hladina vody klesla pod kritickú úroveň. Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne už bolo postupne odstavených.

automobilka PSA, Trnava

Čo ohrozuje 20 tisíc pracovníkov v automobilkách? Zákaz spaľovacích motorov to nie je

08.06.2023 20:36

Európsky parlament môže schválený zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 ešte posunúť alebo zrušiť. Ako budú hlasovať naši europoslanci?

žralok

Po útoku žraloka v egyptskej Hurghade zomrel ruský občan

08.06.2023 19:50

Mladý muž mal žiť v Egypte dlhodobo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 557
Celková čítanosť: 1800612x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie