Založ si blog

Generál Syrový, Generál Svoboda, Generál Pavel…

Česi si zvykli pred veľkým historickým „prúserom“ vybrať na čelo štátu generála. Symbolickú figúrku, pripomínajúcu aspoň zdiaľky bájneho Jana Žižku z Trocnova. Syrový ho pripomínal páskou cez oko, Svoboda sivovlasým majestátom, Pavel fúzami. Všetci traja spolu – hrdinským bojovým pozérstvom.

Voľba generála na čelo štátu je na jednej strane úctou Čechov k pokore komunistického kajúcnika, v ktorej Pavlovi voliči uvideli sami seba. Na druhej strane je to však asi aj tušenie nového historického prúseru. Česi šípia, že sa onedlho vo svete čosi zmení. Že Rusi a Číňania narušia ich komfortnú zónu. Chcú tomu zabrániť. A tak si na obranu pred votrelcami, ktorí chcú pomeniť ich zanedbateľné stredoeurópske životy vybrali na čelo kališníckeho húfu bájneho generála. On je to síce len taký slamený generál, len taký salónny manekýn, ktorí nikdy nebol v poriadnom boji, no uniforma mu svedčí, fúzkami a briadkou pripomína nielen Žižku ale aj Masaryka, tak čo. Svoj účel možno splní. A že Pavla onehdy trénovali na komunistického špiona, diverzanta možno aj zabijaka ? No a čo ? Historici to nejako vyretušujú, vyhladia, zapatinujú, zasypú prachom času. Tak ako zasypali historický fakt , že sa chudobný zeman Žižka kedysi živil krádežami hydiny. A pritom stratil aj to povestné oko…Históriu prepisujú víťazi. Ak Pavel a jeho velitelia vo vojne vyhrajú, dejiny zabudnú na všetky trápnosti reálnych osudov ľudí.

Generál Syrový mal Čechov zachrániť pred krachom ich masarykovskej demokracie. Nezachránil. Generál Svoboda mal Čechov zachrániť pred krachom komunizmu. Nezachránil. Generál Pavel má Čechov zachrániť pred krachom ich súčasného malého, čecháčkovského kapitalizmu. – Zachráni ich-či nezachráni ? Historia magistra vitae…Takže sa necháme prekvapiť. Takže uvidíme.

-Ak by to aj nevyšlo. Česi sú národom kajúcnikov. Tí, čo dnes velebia Pavla, Brusel a Washington, urobia pokánie, oprášia častušky z čias Zdeňka Nejedlého a Pavla Kohouta. Z šrotovísk privezú a obnovia pamätníky sovietskym osloboditeľom. A voda vo Vltave bude žblnkotať novú budovateľskú melódiu.

Bravó RTVS, bravó Čarnogurský !

23.03.2023

Pred štyrmi dňami som tu na margo výročia sviečkovej manifestácie porovnával názory a mediálny priestor, ktorí majú k dispozícii dvaja najznámejší organizátori protestu proti náboženskej neslobode, – J.Čarnogurský a F.Mikloško. Včera večer na RTVS redaktor Daniška pripravil akoby pokračovanie tejto témy. Zavolal si na diskusiu hostí -ako je u neho obvyklé, [...]

Mikloško a Čarnogurský-dve odlišné tváre Sviečkovej manifestácie

19.03.2023

Slávna Sviečková manifestácia je v slovenskej verejnosti spojená s menami dvoch jej organizátorov F.Mikloška a J.Čarnogurského. Hoci ide o tú istú udalosť, „naše“ médiá sa k jej organizátorom správajú diametrálne odlišne. Ďalší príklad neetického, straníckeho a neobjektívneho spôsobu výkonu novinárskeho povolania. Ján Čarnogurský je pre [...]

Vlastizrada

18.03.2023

Na Slovensku je to obľúbený termín. Pojmovo je taký pestrý, ako je pestrý politický svet Slovenska. Ale možno sa mýlim. Možno ani nie je taký pestrý. Možno je skôr čiernobiely. Taký polarizovaný, ako je v súčasnosti polarizované samotné Slovensko. A možno je to iba varovná démonizačná etiketa, ktorú používajú politické tábory na označenie svojich politických [...]

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine

Ruské sily postúpili v okolí Bachmutu aj v meste samotnom, uvádza ISW

25.03.2023 08:27

Ukrajinský generálny štáb ohlásil odrazenie 59 útokov za posledný deň.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 509
Celková čítanosť: 1468815x
Priemerná čítanosť článkov: 2886x

Autor blogu

Kategórie