Zachráňte slovenských Norikov !

Učebnicovému disidentovi -ochranárovi, ministrovi Janovi Budajovi sa to všetko v jeho rezorte akosi rozpadá. Ochrana prírody, ktorú má jeho rezort v popise práce, ide od deviatich k piatim. Demänovská dolina a Jasná sa za jeho panovania ešte viac zaplnili developerskými obludami. V Západných Tatrách i v ostatných častiach TANAPu a v NAPANTe rastie jedna luxusná chata za druhou. O nebezpečných skládkach napr. pri Dubovej sa nakrúcajú iba ďalšie srdcervúce televízne šoty, -no inak nič. Jediné, čo ako tak funguje, sú dotácie na zatepľovanie. Čiže stavebné kšefty. To je však na takého ochranára a revolucionára, za akého sa Budaj vydáva, málo. Zúfalo málo.

Najnovším zločinom na slovenskej prírode, údajne ochraňovanej pánom ministrom Budajom je faktická likvidácia slovenských horských koníkov – NORIKov. Títo huculským koňom podobní horskí ťahúni, zvyknutí na tvrdú robotu najmä pri ťažbe dreva sa majú zo svojho dlhoročného domova na Muránskej planine „odsťahovať“ do Topoľčianok. Prečo ? Lebo si ktosi vplyvný, ktorý stojí za úplne neschopným ministrom S.Vlčanom vybavil presun koní a s tým spojených financií tam, kde to viac ulahodí jeho vrecku. Do štátneho žrebčína Topoľčianky. Tam bude údajne chov norikov efektívnejší. A na Muránskej planine vraj koníky prestanú poškodzovať produkčný les. Pár ľudí, ktorým v chudobnom gemerskom kraji dával chov Norikov obživu, síce o ňu prídu, – nuž ale čo ? Koho to pri Dunaji zaujíma ?

Noriky sú kone, zvyknuté na čerstvé horské podnebie Muránskej planiny, na nadmorské výšky 700-900 i viac metrov nad morom. Na tvrdé zimy a sneh. Podmienky Muránskej planiny sa podieľali na vzniku tohto plemena. Bez nich, na rovine a pahorkatine pod Pohronským Inovcom vo výrazne teplejšom a suchšom prostredí, v prostredí, kde miesto ihličnanov prevládajú listnáče, sa charakteristiky plemena budú meniť. Menej rigorózne povedané, vlastnosti Norikov budú degenerovať.

Diskusia medzi ministerstvom pôdohospodárstva a ministerstvom životného prostredia sa na tému Norikov vedie už dlhšie. Podľa tvrdšej rétoriky J.Budaja sa doposiaľ zdalo, že ku žiadnemu odsunu Norikov do Topoľčianok nepríde. No bol to klamlivý dojem. V týchto dňoch už organizácia v gescii ministra Vlčana dala príkaz ku sťahovaniu. Už je stanovený termín príchodu kamiónov a praktický postup odsunu koní. Vlčan, taký bezzubý a neschopný minister ak ide o zdražovanie potravín, či ochranu slovenských obilninárov pred inváziou lacnej „africkej“ pšenice z Ukrajiny, – tentokrát ukázal vlčie tesáky. Postavil Budaja pred hotovú vec.

Čo myslíte, aká je reakcia Budaja na túto potupu ? Nuž zase len silácke vyhlásenia pre novinárov, no praktické kroky k zastaveniu „akcie Norik“ žiadne. – Ba predsa len niečo: ochranárski aktivisti z Budajovho prostredia sa chystajú v dňoch transportu Norikov do Muráňa a zorganizovať tu protestné akcie. Ochranárski aktivisti a „zelení“ tu majú búrlivo demonštrovať.Majú napr. vytvoriť ľudskú reťaz okolo kamiónov, príp. si aj ľahnúť pred autá a vlastnými telami im brániť v pohybe. K takýmto protestom má minister Budaj mentálne veľmi blízko. Určite bližšie, než aby dôsledne využíval svoje úradné právomoci a bránil poškodzovaniu gemerskej fauny zákonnou cestou.

Takto to u nás na Slovensku, ovládanom súčasnou hrôzovládou, vyzerá. Jeden minister si, obrazne povedané, sadá do kamióna a „kradne“ z Národného parku írečité slovenské horské kone – no a druhý minister si, obrazne povedané, ľahne pred tento kamión a za asistencie médií robí cirkus akože na ochranu jedinečnej fauny. Miesto kompetentnosti aktivistický amaterizmus, miesto racionálnej dohody arogancia na jednej a šaškovanie pred médiami na druhej strane.

A čo gemerská Slovač ? Šomre, nadáva v krčme na vládu ale potom poslušne nakladá koníky do kamiónov. Pokorne asistuje pri likvidácii ďalšej zo svojich turistických atrakcií. – Preboha, ľudia prečo čušíte ? Prečo si svoje kone nebránite ? Prečo si nebránite svoju úžasnú prírodnú zvláštnosť ? Prečo si nebránite jedno z kúziel vášho domova ? Prečo si nebránite seba samých !

Gemerčania, postavte sa za svojich Norikov ! Postavte sa sami za seba ! Bráňte sa !

Takto sa konsoliduje, do psej matere

01.09.2025

Parafráza známeho Ficovho bonmotu je na mieste. O skutočnej konsolidácii slovenských financií a slovenského rozpočtu sa nerokuje iba na koaličných naťahovačkách na Úrade vlády, ale predovšetkým v Číne. Na schôdzkach s lídrami krajín, predstavujúcich takmer 60% svetovej populácie a 65% rozlohy našej planéty. Tam sa rozhoduje aj o našich miliardách. A preto je R.Fico tam [...]

Vodca neobanderovcov dnes popravený v Ľvove

30.08.2025

Dnes bol 5-7 výstrelmi z bezprostrednej blízkosti v Ľvove zastrelený Andrej Parubij. Páchateľ na kolobežke preoblečený za kuriéra doručovateľskej služby zatiaľ pred políciou úspešne uniká. Naše médiá tomu venujú mimoriadne skromnú pozornosť. To čo publikujú, je však poriadny zostrih reality. Parubija označujú za bývalého šéfa ukrajinského parlamentu a poslanca [...]

Čo prinieslo SNP karpatským Nemcom: VEĽKÉ POLE. ..

29.08.2025

Bez dlhých úvodov poďme k ilustrácii. Príkladom bude obec Veľké Pole a k nej najbližšia dedina Píla. Obce boli súčasťou územia obývaného po stáročia karpatskými Nemcami. Leží na spojnici Pohronia s Horným Ponitrím /na ceste Žarnovica-Horná Ves- Partizánske resp. opačným smerom Nováky. Veľké Pole sa po nemecky volalo Hoch-wiesen resp. Hochwies /Píla sa volala [...]

Varšava, Poľsko

To už nie je ani žabe po brucho. Visla vo Varšave opäť prekonala historicky najnižšiu úroveň

02.09.2025 09:30

Už v pondelok 25. augusta hydrológovia namerali deväť centimetrov, čím padol dovtedajší rekord.

Pope / Leo XIV /

Pápež sa stretol s jezuitom Martinom, vyslal tým rázny signál LGBTI. Komunita o pár dní vykoná púť do Vatikánu

02.09.2025 08:31

LGBT+ katolíci sa o pár dní zúčastnia púte do Vatikánu v rámci Svätého roka.

Si Ťin-pching / Xi Jinping / Putin /

Putin v Pekingu nešetril chválou a ďakoval. Si Ťin-pchinga nazval drahým priateľom, vzťahy oslavoval

02.09.2025 07:34

Ruský vodca prišiel do Číny okrem iného i na oslavy 80. výročia japonskej kapitulácie.

Ibrahim Traoré

Burkina Faso schválila zákon trestajúci homosexualitu väzením

02.09.2025 07:07

V krajine vládne vojenská junta.