Založ si blog

V Hollywoode vzbura ľudí proti umelej inteligencii

Aj v našich médiách sa mihla informácia o tom, že v Hollywoode začali štrajkovať scenáristi. Nie je ich málo, niekoľko desiatok, azda aj stoviek-veď Hollywood produkuje filmy v režime 7 dní v týždni 24 hodín denne. Filmové spoločnosti reagovali na štrajk pozastavením miezd počas obdobia, v ktorom bude štrajk scenáristov pokračovať.

Prečo hollywoodskí scenáristi štrajkujú ? Ako v každom povolaní, – pre nízke platy. A pre celkové zhoršenie podmienok a prestíže, v ktorom svoju prácu robia. V americkom filmovom priemysle v posledných 2-3 rokoch totiž dochádza ku zmenám, aké nastali v klasickom fabrickom kapitalizme v 19.storočí. Do výroby vtedy nastúpili nové, výkonné stroje schopné nahradiť viacero robotníkov a šetriť fabrikantom náklady. Robotníci na to reagovali spontánnymi revoltami, spojenými neraz s rozbíjaním nenávidených strojov.

Technický „pokrok“ sa už dávnejšie prelial z výrobných podnikov do administratívy, do služieb – a začal prenikať dokonca aj do umenia. Umelá inteligencia dnes už bežne robí umeleckú robotu aj u nás-u architektov ba neraz už aj u ilustrátorov detských kníh. Kompozičné programy sa používajú v hudbe. Nečudo, že sa programy začali využívať aj u scenáristov v americkom Hollywoode.

Americké filmové umenie je známe svojim schematizmom. U nás sme poznali umelecký schematizmus hlavne ako socialistickorealistický schematizmus 50-tych rokov. Hrdinovia práce a kapitalistickí lotri sa tam objavovali ako na montážnom dopravníku.. Sochy hrdinských budovateľov a udatných mnohodetných žien-matiek vznikali akoby vychádzali z výrobne prefabrikátov. . Mysleli sme si, že schematizmus je zlo, ktoré sa vyskytovalo iba u komunistov. Nie je to a nebola to pravda. Presne v tých istých časoch, keď u nás v umení zúril komunistický schematizmus, v USA vyvádzal schematizmus kapitalistický, predovšetkým filmový. V Hollywoode sa nakrúcali westerny s príbehmi podobnými ako vajce vajcu, neohrození šerifovia na jednej strane a vodcovia lúpežných bánd na druhej strane vyzerali, ako by ich jedna anglosaská mater mala. Rovnaké hlášky, rovnaká pantomimika, rovnaké úškrny a grimasy.

Z westernov sa schematizmus prelial do produkcie s vyššími umeleckými ambíciami. Americké romantické filmy sa zapĺňali rovnako vyzerajúcimi blondínkami s výrazne narúžovanými perami, ktoré zvádzali pomocou rovnakých erotických schém. Muži vo vypchatých oblekoch sa im dvorili rovnakými zvodcovskými pohľadmi, úškrnmi a mačovskými trikmi.

Tradičný filmový schematizmus Hollywoodu vrcholil filmami, v ktorých už hlavní hrdinovia miesto opakovania zaužívaných fráz a mimických trikov začali používať odvolávky, citáty či hlášky z iných amerických filmov, najmä tých oskarizovaných. Odvolávkou hrdinu súčasného filmu na hlášku hrdinu s nejakého staršieho filmu alebo napodobením známerj milostnej scény filmári ušetrili divákom čas a sebe peniaze. Američania odvolávkam a citátom rozumeli. Vedeli a vedia hneď o čo ide. -veď poznať deje a frázy z najsledovanejších hollywoodskych filmov je psou povinnosťou každého amerického vlastenca.

Éra klasických hraných filmov so živými hercami začala pred asi štvrťstoročím končiť a pomaly prechádzala a prechádza do diel s početným uplatnením prvkov animovaných filmov /bábkových, kreslených, kombinovaných/. Schematizácia výraziva živých i animovaných hrdinov sa tu dostala na ďalšiu oveľa vyššiu úroveň. Obrazovú stránku takýchto „filmov“ už produkovali a produkujú počítačové programy: grafické, pohybové, režijné. Filmové ateliéry vďaka schematizácii dokážu produkovať viac filmov za oveľa menej peňazí.

Posledným krokom americkej „umeleckej“ schematizácie je využívanie špeciálnych programov na tvorbu filmových scenárov. Počítačom urobený scenár sa nedá uplatniť v umelecky hodnotných tvorivých dielach. V tuctových poloanimovaných brakoch sa ale použiť dá. Rozhovor počitačovo riadenej jednej bábky s druhou počítačovo riadenou bábkou najlepšie zvláda režijný a strihový počítač.

Aj keď sa v Hollywoode scenáristické programy široko používajú, predsa len je ešte tu a tam práca živého scenáristu potrebná, Filmové štúdio dodá scenáristovi polovýrobok, ktorý on potom upraví, zdokonalí, poľudští. Áno poľudští, -ale za podstatne inú mzdu, než by dostal v prípade, keby bol scenárista autorom celého scenára od A po Zet.

Nižšia mzda a skracovanie priestoru pre vlastnú ľudskú tvorivú aktivitu je dôvod pre súčasné protesty hollywoodských scenáristov. Revolta autentických tvorcov je mi sympatická. Obávam sa ale, že je to už iba labutia pieseň starých dobrých filmových čias- bohužiaľ nielen v Hollywoode, ale aj inde vo svete. Vrátane Slovenska.

Už sa neviem dočkať, keď sa posadím s vrecom pukancov ku nejakej zábavnej hollywoodskej zmotanine. Lepšie povedané, keď naprogramujem svojho osobného robota, aby ten hollywoodsky skvost vypozeral za mňa. – A ja si za ten čas otvorím ošúchaný katolícky kalendár po starej mame alebo si prečítam ktovie po koľký raz niektorú s vynikajúcich Minárových esejí.

Smer SSD má podľa Polisu takmer 25% – prečo to médiá utajujú ?

22.09.2023

Najnovší prieskum agentúry Polis nie je pre naše mainstreamové liberálne médiá zdá sa, kóšer. Nevonia im, že sociálnodemokratické strany majú spolu vyše 35%. Nevonia im, že by na vznik ľavicovo-národniarskej vlády stačila bez dvoch poslancov trojkoalícia Smer+Hlas+SNS. Koaličný potenciál Smeru rozširuje Republika, Sme rodina a pro-orbánovská maďarská Aliancia. [...]

Niektorým slováčikom už načisto šibe ?

21.09.2023

Jeden pekný článok tu bol nedávno publikovaný pod názvom „Igorko, tebe už načisto šibe ?“ Samozrejme, že mu načisto a totálne šibe. Názov článku je zrejme myslený ako rečnícka otázka. Kašľať však na Igorka, -ten bol, je a zase bude skôr problémom pre psychiatrov a nie pre politológov a publicistov. Mňa zaujíma skôr iná otázka. Konkrétne – ČI [...]

Na vine slovenskej katastrofy sú „minulé vlády“

20.09.2023

V „našich“ médiách sa udomácnilo nové novinárske klišé: „na vine sú minulÉ vládY“. Za to, že SR je v morálnom a hospodárskom marazme nie je na vine takmer 4 roky vládnuca partička Heger, Matovič, Sulík, Remišová, Kollár -ale „minulé vlády“. Teda asi všetky vlády minimálne od čias maďarsko-rakúskeho vyrovnania, ČSR, prvej SR, [...]

Silná búrka v hlavnom meste

Pozor na silný vietor a dážď, najmä na severe Slovenska

22.09.2023 21:19

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého i druhého stupňa.

Napolitano

Zomrel bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano

22.09.2023 20:46

Bol prvým talianskym prezidentom v dejinách, ktorý bol zvolený aj na druhé funkčné obdobie.

Alexej Navaľnyj

Väzneného opozičného politika Navaľného opäť poslali na samotku

22.09.2023 19:24

Vo väzení je Navaľnyj už dva a pol roka za údajný podvod. Jeho v poradí dvadsiaty "pobyt" na samotke bude trvať štyri dni, potom má odvolacie pojednávanie.

Fukušima

Vypúšťanie vody z Fukušimy do mora je bezpečné, hovoria experti z Británie a ČR

22.09.2023 17:44

Vypúšťanie 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej vody do Tichého oceánu sa začalo v auguste, viac ako 12 rokov po jadrovej havárii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 614
Celková čítanosť: 2197373x
Priemerná čítanosť článkov: 3579x

Autor blogu

Kategórie