Lži na Dunaji-k vašim službám

Televízny seriál voľne opisujúci dianie v OD Dunaj na konci 30-tych rokov nie je je dokumentárny žáner, nie je to ani historický seriál. Je to „umelecká“ fikcia, ktorá určité dejinné reálie používa iba ako kulisu. Kulisu, silno premaľovanú, upravenú podľa fantázie autora. „Dunaj, k vašim službám“ je dielko, ktoré nechce mať a veruže ani nemá nič spoločné so skutočným fungovaním obchodného domu Dunaj a už vôbec nemá nič spoločné s realitou prvej Slovenskej republiky.

Toto všetko je jasné. Prečo o tom teda píšem ? Zjednodušene povedané, píšem o tom preto, lebo aj v mojom obľúbenom médiu dnes čitateľov desí fotografia, na ktorej kat v historickej slovenskej policajnej uniforme kladie na šibenici na krk slučku mladej židovskej atentátničke. Prečo ? Lebo vraj spáchala atentát na nemeckého miestodržiteľa -akéhosi vysokého dôstojníka okupačného wehrmachtu. Strašidelná fotografia, strašidelné televízne zábery na čosi, čo sa vraj udialo za prvej Slovenskej republiky. Diváci a čitatelia na túto údajnú udalosť hľadia s hrôzou, odporom odsúdením. Prežívajú pocity, akoby išlo o skutočný príbeh, vychádzajúci z historickej reality. – A pritom sa nikdy nič také, nič také čo by sa aspoň vzdialene na niečo také podobalo, sa nestalo. Celý príbeh o atentáte na akéhosi Dietricha je od začiatku do konca vymyslený. Z hľadiska slovenských dejín je to lož, sprostá a zákerná lož. Z hľadiska umeleckého žánru je to absolútna fikcia, na ktorú mal tvorca scenára umeleckú licenciu. – Ešte raz: celý príbeh o atentáte a poprave je lož alebo umelecká fikcia. S historickými faktami nemá nič aleže nič spoločné.

Prečo ? Lebo v Bratislave počas existencie prvej Slovenskej republiky ku žiadnemu atentátu na nemeckého miestodržiteľa nedošlo. Už aj preto nie, lebo žiaden nemecký miestodržiteľ v Bratislave počas existencie prvej SR nikdy nebol. „Umelec“ si tu príbeh požičal z Česka, kde anglické komando zavraždilo nemeckého zastupujúceho ríšskeho protektora R.Heydricha. To poprvé. Po druhé, počas existencie prvej SR nikdy nedošlo k poprave žiadneho politického protivníka režimu vládnuceho vtedy v SR.

Áno, slovenské súdy /hodnotené historikmi ako veľmi mierne/ vtedy vyhlásili niekoľko trestov smrti. Vďaka milostiam od prezidenta SR alebo vďaka rozhodnutiam odvolacích súdov však ku žiadnemu výkonu trestu smrti nedošlo. Áno, došlo k masovým popravám slovenských vlastencov počas SNP a najmä po ňom. Došlo k beštiálnostiam, spáchaným nielen Nemcami ale aj slovenskými príslušníkmi POHG v Kremničke, Nemeckej a inde. Režim prvej SR spáchal mnoho zločinov na Židoch ale aj na Rómoch či Slovákoch. Pamäť slovenského národa je zaťažená mnohými nielen dobrými ale aj zlými vecami. Je toho dosť, čo nás môže mrzieť a za čo sa event. musíme aj tak trochu hanbiť. Práve preto, že je toho dosť nepovažujem za potrebné si k smutným faktom vymýšľať aj ďalšie fiktívne dušudrásajúce zločiny.

Píšem tu o tom preto, lebo seriál o Dunaji je momentálne medzi slovenskými televíznymi konzumentkami pomerne populárny. Pre mnohých konzumentov je seriál nielen zdrojom potešenia z populárnych herečiek a hercov, z ich dobových kostýmov a účesov, z historického nábytku, vzácnych automobilových veteránov či dobovej hudby – ale chtiac-nechtiac aj zdrojom historických poznatkov. Mnohí konzumenti majú iba chabé poznatky zo školského dejepisu. Pre nich sú vymyslené historické príbehy uveriteľnými dejinnými faktami. Pre mnohých sa stávajú čímsi ako je slovo božie, čímsi čo ovplyvňuje ich dnešné postoje a každodenné občianske správanie.

– Toto je ale potom veľmi nebezpečná vec. Toto už potom nie je ani o histórii, ani o umení. Toto je potom o deformovaní národného povedomia Slovákov. Náhodnom deformovaní ? Zámernom deformovaní ? To je otázka…

Šimečkova TIEŇOVÁ VLÁDA- ZOMBÍCI z politického záhrobia…

11.11.2025

Novinársky nedouk Šimečka vytiahol z politického záhrobia osôbky, ktoré by vskutku boli iba tieňmi skutočných ministrov. No veď sa na to pozrime: predseda vlády Šimečka nemá potrebnú ekonomickú či právnickú kvalifikáciu na centrálne riadenie vlády ale je BAKALÁROM z politológie; úspešne tlačí pred sebou reputačný biľag, spôsobený neadekvátnym narábaním jeho [...]

Čo to v tom STVR preboha stvárate ?

10.11.2025

Tak nám zrušili Nikodýma. Keby len Nikodýma, to by sa ešte dalo prežiť, -ale vo flašíkovskej STVR nám zrušili jedinú vlastivednú súťažnú reláciu, aká tam bola. Zrušili „Všade dobre doma naj“. Tak sa už odteraz nezasmejeme na IT-čkároch, ktorí si myslia, že Trenčínom tečie rieka Hron, neuvidíme, ako skladník v poznatkoch o SR poráža vedeckého [...]

Nepríjemné víťazstvo Viktora Orbána /a tak trochu aj Roberta Fica/ v Amerike -či len obyčajná taľafatka ?

09.11.2025

Už dva dni chodia naše médiá okolo výsledkov Orbánovej návštevy v USA ako okolo horúcej kaše. Tu a tam čosi utrúsia, no nikto v tzv, mienkotvorných médiách nepovie, ako to teraz vlastne je. Tak čo to ten Orbán vlastne v USA vybavil ? Vybavil pre Maďarsko výnimku na dovoz ruského plynu a ropy alebo nie ? Vybavil to iba na rok alebo na neurčito ? Vybavil to aj pre Slovensko [...]

Pokrovsk, ruskí vojaci

VIDEO: Ako prízraky, v štýle filmu Šialený Max. Pokrovsk zahalila hmla, Rusom pomohla vniknúť hlbšie do mesta

11.11.2025 22:50

Hlbšie preniknúť do Pokrovska Rusom pomohla hustá hmla, ktorá už niekoľko dní zahaľuje mesto.

Lietadlová loď USS Gerald R. Ford

Úderná skupina lietadlovej lode USS Gerald R. Ford je už pri Latinskej Amerike

11.11.2025 20:38

Do vôd v oblasti Karibiku a Latinskej Ameriky dorazila v utorok úderná skupina americkej lietadlovej lode USS Gerald R. Ford.

Mestská polícia Bratislava, telové kamery

Vallov vyzývateľ Winkler skritizoval rozpočet pre mestskú políciu. Bratislava potrebuje viac policajtov, tvrdí

11.11.2025 19:24

Ak chceme zvýšiť bezpečnosť v hlavnom meste, treba zvýšiť počet mestských policajtov a zlepšiť im pracovné podmienky, tvrdí Winkler.

Donald Trump / Viktor Orbán /

Bývalý maďarský europoslanec bagatelizuje stretnutie Orbána a Trumpa: Bolo to iba 'stretnutie pri obede'

11.11.2025 19:15

Schôdzka Orbána s Trumpom 7. novembra vo Washingtone figuruje na webovej stránke Bieleho domu iba ako "lunch meeting".