Založ si blog

My chceme štátnu televíziu a štátny rozhlas…

Je nám vcelku jedno, či to bude štátna inštitúcia pod názvom RTVS alebo štátne inštitúcie pod názvom SRo a STV. Prípadne pod inými názvami. Musí to však byť médium, v ktorom má ingerenciu štát, pretože to financuje zo štátneho rozpočtu.

Dosť bolo falošných hier na verejnoprávnosť. V týchto hrách na akože verejnosť, v ktorej zákulisní režiséri prostredníctvom nastrčených stavovských, záujmových a najmä kadejakých mimovládnych organizácií a hereckých, umeleckých či mediálnych mafií rozhodovali o obsahu, forme a personálnom zabezpečení RTVS, – v týchto hrách hral ten, čo to platí-štát-posledné husle. Záujem štátu formulovaný demokraticky zvolenou vládou bol na okraji. A keď sa kedy-tedy ozval, bol iba posmech.

Tak takto už ďalej nie, milí nastrčenci z kadejakých mimovládok, z kadejakých rozhlasových a televíznych rád ! Takto teda už ďalej nie, milí mediálni mafiózovia. Tako už ďalej nie milí machajovia, štofaníkovia, milí všemocní šéfovia spravodajstiev a publicistiky, milé jančkárové, vankové, frindtovia a ďalší poskokovia tajuplných režisérov v zákulisí. Takto už ďalej nie !

Hry na verejnoprávne BBC a podobné falošne nezávislé mediálne božstvá už stačili. Vyčistime studničku, počkajme kým sa voda v nej vyčíri a začnime stavať masmédium, ktoré bude mať hlavu a pätu, bude finančne korektné a politicky férové. Skúsme sa inšpirovať aj v zahraničí /napr. Poľsku a Maďarsku/ no predovšetkým sa inšpirujme vlastnou históriou. Tou, v ktorej SRo a STV v spravodajstve a publicistike používali napr. známu trojtretinovú metódu: tretinu vysielacieho času pre agendu vlády, tretinu pre agendu koaličných vládnych strán a inštitúcií a tretinu pre agendu opozičných politických strán a inštitúcií.

Základným princípom prestavby súčasnej RTVS na štátnu resp. národnú inštitúciu by mal byť vznik médiá, schopného poskytnúť vláde SR dostatok času na prezentovanie oficiálnych informácií, celonárodných stanovisk, vládneho programu v oblasti ekonomického a sociálneho rozvoja, bezpečnosti a obrany štátu, školstva, kultúry, umenia, zdravotníctva, športu. zahraničnej politiky a pod.

Štátny rozhlas a televízia nesmú byť a nebudú hlásnou trúbou svojvôle vládnych strán. Musia však vládnym stranám poskytnúť priestor na férovú diskusiu diskusiu s opozičnými stranami, ovládajúcimi v súčasnosti /a určite aj v budúcnosti/ priestor v súkromných rádiách, v súkromných televíziách. Štátny rozhlas a televízia musia byť aspoň malou alternatívou k tomu, čo agendou markízy, joj, ta3 a printovách a internetových médií. V spravodajstve, publicistike, ale aj zábave, kultúre, umení, športe v reláciách pre deti a mládež.

Štátne médiá budú isto iste poskytovať proporčný priestor aj pre opozíciu. Musia zabezpečiť názorovú a politickú pluralitu. Nesmú byť jednostranne provládne. Vlastne také ani nebudú môcť byť, aj keby chceli. Ak by boli jednofarebne provládne, boli by fádne, nudné a neboli by sledované. Poslucháči, diváci a čitatelia by sa od nich rýchlo odvrátili. Nielen pokiaľ ide o náplň spravodajstva a publicistiky, ale aj zábavy, umenia, športu a pod. Okrem toho-u nás až na jednu výnimku vládli a iste aj budú vládnuť koalície síce hodnotovo blízkych ale predsa len rôznych politických strán. Keď už z ničoho iného, tak aspoň z tohto bude vychádzať mnohotvárnosť a mnohofarebnosť štátneho rozhlasu a televízie.

Tento kratučký článok nemá inú ambíciu než nadviazať na prvé verejné signály, že prinajmenšom dve z vládnych strán – Smer SSD a SNS – začínajú podnikať prvé praktické kroky ku vzniku štátneho televízneho a rozhlasového vysielania na Slovensku. V najbližšom čase sa zrejme rozvinie široká diskusia a následne sa objavia aj zákonodarné iniciatívy, ktoré celý proces zavŕšia.

Náš mediálny svet je tehotný zmenou. Onedlho sa začnú diať veci…Časy, keď RTVS pozývala ľudí na opozičné mítingy, -sťaby RTVS bola mediálnym orgánom opozície, musia odísť. Musia prísť časy, keď vládne strany dostanú dosť priestoru aby v pokoji, bez hádok, bez demagogických zásahov „moderátorov“, vecne a objektívne oboznámili verejnosť s obsahom schvaľovaných zákonov /napr. novely Trestného zákona/.

Sme na prahu zaujímavých zmien. Bodaj by sa uskutočnili čo najskôr.

Donald Tusk – persona non grata v SR ? Ale čo s RTVS ?

04.03.2024

Polský premiér D.Tusk si asi nevšimol, že už nie je vo funkcii v EU ale iba v Poľsku. Prečo ? Lebo si dovoľuje zasahovať do vecí, do ktorých ho nič nie je. Zasahoval do vnútorných vecí suverénnej SR. Nepáčilo sa mu stretnutie ministra ZV SR Blanára s ministrom ZV RF Lavrovom. /Rovnako sa Tuskovi nepáčilo ani stretnutie Lavrova s ministrom ZV Maďarska Szíjartóom/. -Toto je [...]

Mediálžandári -darmo vy mažete /RTVS…/

04.03.2024

Mediálžanadári darmo vy mažete, veď vy tú pravdičku nikdy nezmažete. RTVS dnes v obedňajšom Rádiožurnále opäť dokázala, že nie je verejnoprávna, nadstranícka, objektívna. RTVS opäť ukázala, že je protivládna a opozičná. V čudnom žurnalistickom útvare /ktorý s informovaním nemal nič spoločné/ redaktorka RTVS poslucháčov klamala, že vraj proti stretnutiu [...]

RTVS/Soňa Otajovičová – z ktorého prsta ste si to vycucali ?

04.03.2024

V dnešnom obedňajšom Radiožurnale RTVS vyhlásila akýsi redaktorka Soňa Otajovičová, že / podstatná ?/ časť slovenských občanov a /všetci ?/ odborníci protestovali proti stretnutiu ministra zahraničných vecí SR Juraja Blanára a ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova. Na podtvrdenie tejto tézy redaktorka Otajovičová zacitovala slová niekoľkých [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 722
Celková čítanosť: 2693722x
Priemerná čítanosť článkov: 3731x

Autor blogu

Kategórie