Založ si blog

Holandská hanba na Slavíne

Bol som včera na Slavíne, aby som si pripomenul oslobodenie hlavného mesta Slovenska Bratislavy od okupačnej nemeckej armády. Spolu so mnou tam, napriek nevľúdnemu silnému vetru bolia asi 2 tisícky Slovákov.

Neboli iba z Bratislavy. Niektorí sem prišli zo vzdialenejší častí Slovenska. Bolo to prirodzené, veď oslobodenie hlavného mesta je vždy a všade symbolickým oslobodením celej krajiny, -teda i oslobodenie Bratislavy nebolo iba oslobodením jedného mesta ale v skutočnosti celej krajiny. Informácia, že na oslavu na Slavín neprišli len Bratislavčania ale aj Slováci na autobusoch z vidieckeho Slovenska nie je trápnosť ani dôvod ku korčekovskej škodoradosti , ale naopak dáva udalosti punc celonárodného významu a slávy.

Na pripomienke 79 výročia oslobodenia sa na Slavíne nezúčastnili len Slováci, ale aj občania iných štátov a ich politickí zástupcovia. Medzi nimi najmä veľvyslanec z Ruskej federácie, z Bieloruska, z Kazachstanu a z Azerbajdžanu. Hlboko urážlivé, najmä voči obetiam, ktoré ležia na Slavíne alebo na iných vojnových cintorínoch je, že sa na pripomienke nezúčastnili zástupcovia Ukrajiny, Česka, Poľska, Francúzska, Bulharska, Rumunska, Pobaltia…Synom a dcéram týchto krajín, ktoré padli aj za slovenskú slobodu, bolo včera zo strany ich veľvyslancov ublížené. Veľvyslanci z rodných krajín nimi pohrdli, zneužili ich v nepekných politických hrách. Hanba im.

Medzi veľvyslancov, ktorí sa včera voči sovietskym ale aj vlastným obetiam boja proti nemeckej rozpínavosti hanebne postavili patril aj veľvyslanec Holandska. Holandska ? Áno aj Holandska.

Prečo ? Pretože, verte alebo nie ale sovietska Červená armáda resp. jej vojaci sa podieľali aj na oslobodzovaní Holandska. To, že Červená armáda oslobodila rozsiahle oblasti Nórska a aj územia Dánska /ostrov Bornholm/ sa u nás vie veľmi málo. Ešte menej sa ale vie o tom, že vojaci zo Sovietskeho zväzu obetovali takmer tisíc životov za slobodu Holandska.

Padlí občania Sovietskeho zväzu mali tesne po vojne v Holandsku niekoľko vojnových cintorínov. Často ležali na nich spolu s vojakmi z USA, Kanady, Británie, Francúzska…Po rozbehu studenej vojny bola ich prítomnosť na spojeneckých cintorínoch nepríjemná a tak ich Holanďania exhumovali a sústredili na cintoríne v Leusdene. Tu ich leží minimálne 865. Cintorín v časoch studenej vojny chátral. Až po rozpade ZSSR vypočuli holandské úrady prosbu úradov Ruskej federácie a vojnový cintorín pre občanov býv.ZSSR zrekonštruovali. Pôvodné plány boli urobiť z cintorína tzv. Poľa slávy sovietskych vojakov, naozaj dôstojný pamätník. Bohužiaľ, realizácia takýchto plánov sa znovu zastavila. Vypukla totiž nová studená vojna. Sovieti či Rusi zase začali byť nepríjemní, – nielen za živa ale aj po smrti…

Na cintoríne Leusden ležia vojnoví zajatci, umučení alebo popravení v neďalekom koncentračnom tábore Ameersfort. Leží tu 77 sovietskych vojakov, popravených v druhej najväčšej masovej poprave, aká sa v Holandsku udiala počas 2.sv.vojny. Ležia tu zajatci, pracujúci ako otroci v holandských zbrojovkách slúžiacich Nemcom. Ležia tu aj takmer 2 stovky sovietskych vojakov /prevažne Gruzíncov, Azerbajdžancov a občanov z krajín Strednej Ázie/, ktorí sa počas vojny vzbúrili proti nemeckým väzniteľom a dva týždne chabo ozbrojení odolávali presile jednotiek SS, pokým nepadli do posledného muža.

V Leusdene ležia všelijakí občania ZSSR. Nielen Rusi, ale aj Bielorusi, Ukrajinci, občania z Kaukazu či Strednej Ázie. Komunisti i nedávni bielogvardejci, veriaci kresťania, moslimovia, židia i ateisti. Jednoducho ležia tu občania veľkého Sovietskeho zväzu. – Tak ako na Slavíne, kde popri Rusoch ležia aj Bielorusi, Ukrajinci, Kaukazania, Ázijci…Spoločné pre túto multinacionálnu spoločnosť, na Slavíne či v Leusdene je, že bojovali vo svätej vojne za svoju vlasť – a zároveň bojovali aj za slobodu ostatných Nemcami ujarmených národov.

Vojaci ležiaci v Leusdene či na Slavíne, na rumunskom vojenskom cintoríne vo Zvolene, vojaci a partizáni, ktorých pripomínajú pamätníky pri H.Beňadiku, na dunajskom nábreží v Bratislave, či pri Váhu pod Strečnom nepolitiziovali. Bojovali za spoločnú vec a vyhrali. Patrilo by sa, aby im predstavitelia z ich rodných krajín, existujúcich aj vďaka ich víťazstvu, poskytli dnes aspoň to najminimálnejšie minimum. Bolo by dobré, keby im aspoň vzdali úctu. A postáli na chvíľu pri ich hroboch.

Bolo by dobré, keby im Česi, Poliaci, Francúzi …a áno, aj Holanďania miesto úcty a piety nerobili aspoň hanbu.

Miesto falošného zmierovania uznajte, že tu zákonne vládne Smer+Hlas+ SNS. /Pán Fabián, pán Lovaš ďakujem za vaše príspevky/

19.05.2024

Vždy ma poteší, keď niekto iný napíše alebo povie čosi, čo treba povedať a napísať a ja sa o to nemusím postarať. Stačí iba čítať. Tak aj teraz. Na blogovisku Pravdy sa objavil článok podľa mňa najkvalitnejšieho blogera Pravdy – pána Fabiána. Článok práve dali na titulku, prečítajte si ho. Obsahuje skvelú analytickú časť a bystré úsudky, ktoré z [...]

Fico, Kuciak, Židia siali vietor, žali búrku

17.05.2024

Kto všetko ten vietor sial a búrku žal ? Nuž podľa logiky platnej ako norma tohto blogoviska to boli napríklad: Kuciak, ktorý toľko svojimi článkami provokoval, až zožal búrku, LGBTI komunita, ktorá sa toľko pretrčala okolo teplárne, až zožala búrku, Kórejci, Vietnamci, Iračania, Afgánci…ktorí tak dlho nadávali na USA až zožali búrku, Židia, ktorí tak dlho [...]

Slušná otázka pre administrátora tohto blogoviska

16.05.2024

Dovoľte sa slušne spýtať iba jednu otázku – prečo je na blogovisku príspevok blogera pod prezývkou „karol“ pod nadpisom „Kto seje vietor zožne búrku ?“ Tento blog de facto schvaľuje atentát na premiéra a tvrdí, že ho svojim správaním vyprovokoval sám predseda vlády. Článok podľa mňa nie je iba nemravný a v rozpore s pravidlami blogovania ale [...]

Germany Russia Ukraine

Moskva sa nepoteší: Zhabané ruské aktíva zaplatia zbrane a rekonštrukciu Ukrajiny, Slovensko súhlasilo

21.05.2024 15:05

Na zbrane by malo poputovať až deväťdesiat percent výnosov zo zmrazených ruských aktív.

lietadlo, Boeing 777

Smrť na palube Boeingu: lietadlo sa dostalo do silných turbulencií, viezlo takmer 240 ľudí

21.05.2024 14:10

V oblasti búrok v juhovýchodnej Ázii sa však dostalo do silných turbulencií a muselo núdzovo pristáť na medzinárodnom letisku Suvarnabhumi v Bangkoku.

Michal Šimečka

Šimečka: Atentát na Fica nie je bianko šek na okresávanie slobody médií alebo občianskej spoločnosti

21.05.2024 14:01

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko ocenilo jednomyseľné prijatie uznesenia o odsúdení útoku na premiéra Fica v parlamente.

autobus košice

Autobus na košickej stanici zrazil chodkyňu a vliekol ju 200 metrov

21.05.2024 14:00

V čase dopravnej nehody sa v autobuse nachádzal len vodič. Jeho dychová skúška bola negatívna.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 768
Celková čítanosť: 2876353x
Priemerná čítanosť článkov: 3745x

Autor blogu

Kategórie