Založ si blog

Prečo sa to v NRSR podarilo a v prezidentskom paláci nie ?

Momentálne u nás médiá a niektorí politici diskutujú o tom, prečo sa prezidentská iniciatíva na politické zmierenie opozície a koalície nepodarila a tá včerajšia v parlamente podarila. Ťažká otázka ? Nie. Prečo nie ? Lebo ide o dve úplne rozdielne veci.

Progresívno-liberálny palác chcel primäť k podpisu zmieru „pri okruhlom stole“ na jednej strane koalíciu, na ktorého predsedu vlády bol spáchaný vražedný útok a na druhej strane opozíciu, ktorej politické hyperboly vyprovokovali jedného z opozičných aktivistov k atentátu. Palác chcel dať na jednu úroveň tvrdé, možno nekultúrne a vulgárne vyjadrenia niektorých predstaviteľov koalície s kriminalizáciou členov vlády /zlodeji, mafiáni, korupčníci/ , vyhrážkami väzením /Fico do basy/…až napokon mávaním šibenicami a nosením truhiel pre predsedu vlády. Palác chcel dať na jednu úroveň neslušné vyjadrovanie a hrozby smrti – s ktorých jedna bola dokonca zrealizovaná.

Táto iniciatíva, ktorá chcela zmieriť obeť s útočníkom by nebola voči voči obeti spravodlivá. Chýbalo jej odsúdenie zločinu a trest pre útočníka. Navyše cieľom malo byť dosiahnutie akéhosi prímeria, počas ktorého by vláda stiahla návrhy zákonov a opatrení, ktoré boli pre opozíciu nepríjemné a ktoré by znamenali faktické splnenie atentátnikových požiadaviek.

Na druhej strane – vyhlásenie NRSR je čosi úplne iné. Obsahuje pomenovanie zločinu a jeho tvrdé odsúdenie. Neobsahuje žiadne „prímerie“ , teda žiadne zastavenie vládnutia súčasnej vlády. Naopak, predpokladá, že prijímanie „kontroverzných“ zákonov a nariadení bude plynulé a opozícia nebude na ich zamedzenie prijmáť žiadne parlamentné obštrukcie, resp. nebude zvolávať žiadne pouličné protesty. – Výsledkom iniciatívy v NRSR nie je teda zmrazenie činnosti vlády ale naopak, akcelerácia vládnej aktivity.

Jediným spojivom medzi oboma iniciatívami je, že predpokladá upokojenie rétoriky ako opozičných tak vládnych politikov. Obe strany sa džentlmensky zaviazali menej provokovať svojich súperov, vyhýbať sa hyperbolizácii problémov a prestať zamieňať fakty za obyčajné nezáväzné kaviarenské či krčmové naratívy.

Chvála bohu za túto džentlmenskú dohodu. Bodaj by sa čo najdlhšie dodržiavala. Som však skeptický. Vyjadrenia Grohlinga a spol. a vyjadrenia Matoviča a spol. totiž už dnes, pár hodín po parlamentnom vyhlásení, neveštia nič dobré. Ako poznám Blahu, Huliaka, Danka…. nebude treba na odpoveď Grohlingovi a Matovičovi dlho čakať.

-A tak jediný bonus, čo po včerajšku /na istý čas/ Slovensku zostane je odsúdenie zločinného útoku na Fica, je odsúdenie zločinu a potvrdenie, že vláda SR nebude ustupovať atentátnikovi resp.jeho prípadným inšpirátorom či spolupáchateľom. Málo ? Nuž áno, ale aj za to pán Boh zaplať.

„Súžitie“ Bombica s Havranom na STVR – možné či nemožné ?

12.06.2024

Nebuďme ako oni. Vymeňme Machaja za niečo, čo má aspoň trochu manažérske schopnosti. Vymieňajme. No netrhajme aj s koreňmi. Bolo by mi totiž smutno za inšpiráciou, akú predstavujú múzy typu Jančkárovej, Frindta, Havrana, Makaru a pod. Keby bolo na mne, ponechal by som im priestor niekde na dvojke alebo v menej exponovanom čase. Nech vyvažujú to, čo prinesú do vysielania [...]

Matovič kritizuje Šimečkovu progresívno-liberálnu totalitu

10.06.2024

„Progresívne Slovensko musí poraziť Smer !“- Takúto protificovskú ideovú a mobilizačnú totalitu kritizoval včera pri rozbore výsledkov volieb do EP predseda hnutia Slovensko Igor Matovič. Podľa neho je takéto uvažovanie a konanie slovenských opozične naladených voličov krátkozraké a škodlivé. – Výnimočne mu musím dať za pravdu. Akékoľvek nesúrodé [...]

Víťazstvo Šimečku, ktoré Smer, Republiku a Hlas nadmieru poteší

09.06.2024

Gratulujem progresívnym liberálom k víťazstvu v eurovoľbách. Konečne sa slniečkárom podarilo vyšolíchať po sérii prehier aspoň jedno víťazstvo. Je to víťazstvo totálneho zjednotenia všetkého, čo malo progresívne ruky a liberálne nohy a čo sa takmer do posledného priaznivca objavilo pri volebných urnách. Je to víťazstvo, za ktoré liberáli z SaS a Demokratov [...]

zelenskyj, summit, švajčiarsko, ukrajina,

Zelenskyj: Keby Rusko malo záujem o mier, nebola by žiadna vojna

15.06.2024 20:45, aktualizované: 21:35

Na mierovom summite o Ukrajine vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín a osem medzinárodných organizácií.

francúzsko, Protest, krajná pravica

Desaťtisíce Francúzov protestovali proti krajnej pravici, môže vyhrať predčasné voľby

15.06.2024 19:53

Francúzsky prezident Macron vyhlásil predčasné voľby po neúspechu svojho centristického tábora v minulotýždňových eurovoľbách.

žilina, polícia,

Otrasný nález. V meste Rajec našli bezvládne telo novorodenca

15.06.2024 19:14, aktualizované: 20:20

Stať sa tak malo vedľa materskej škôlky.

Peter Pellegrini, inaugurácia

Bude Pellegrini nadstranícky? Bude z neho skôr Gašparovič než Kováč, hovoria odborníci. Podporu koalície ešte bude potrebovať

15.06.2024 19:00

Politológovia nepredpokladajú, že sa Pellegrini voči vláde bude vymedzovať. Podporu koalície ešte bude potrebovať pri prípadnej opätovnej kandidatúre. Môže však prekvapiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 776
Celková čítanosť: 2921484x
Priemerná čítanosť článkov: 3765x

Autor blogu

Kategórie