Trump začal AJ NAŠE odpočítavanie- začal sa vojnový count down

Trump nedal 10-12 dní len Putinovi. Trump ich dal Číne, Indii, Brazílii…dal ich skupine BRICS, dal ich vlastne celému doteraz ako-tak normálne fungujúcemu svetu. Dal ich tým, ktorí vidiac slabnúce USA začali v posledných rokoch čoraz razantnejšie presadzovať koncepciu multipolárneho sveta.

Najprv fakty:

  • 85% ruského exportu ropy smeruje do Indie a Číny; Rusi za ropu iba od Indie utŕžia ročne 1, 2 mld dolárov. Od Číny je to niekoľkonásobne viac.
  • Brazília, ďalší dôležitý člen revoltujúcej skupiny BRICS, – krajina, ktorá na rozdiel od Číny a Indie do USA menej vyváža ako dováža /navyše pre to, čo vyváža – kávu a hovädzie mäso, zoženie bez problémov alternatívnych odberateľov/ už avizovala, že sa nátlaku USA nepoddá a zaťaží mohutný americký export do Brazílie odvetnými – rovnako vysokými importnými clami.
  • India je spomedzi troch rozhodujúcich členov BRICS v najťažšej situácii-od exportu do USA je priam životne závislá a preto už zmierlivo signalizovala ochotu prestať odoberať ruskú ropu; avšak vzápätí dodala, že to nebude môcť urobiť ihneď; jej petrochemický priemysel je totiž prispôsobený na parametre ruskej ropy a prestavba technológií a logistiky na ľahkú arabskú ropu bude trvať minimálne 2 roky.
  • Čína má podobne ako India v obchode s USA vysoko aktívnu bilanciu, teda do USA oveľa viac exportuje ako odtiaľ importuje; na rozdiel od Indie je však čínsky vzťah k Rusku motivovaný nielen ekonomicky ale predovšetkým strategicky; Čína vie, že ak by stopkou pre ruské energie spôsobila porážku Ruska v jeho konfrontácii s USA a NATO, výrazne by sa zoslabila jej vlastná politická, ekonomická a mocenská pozícia vo svete-a ako vravia geopolitici, bola by pre svetovládne USA „ďalším pánom na holenie“; Čína teda vo svojom vlastnom záujme nesmie dopustiť totálnu porážku RF v jeho vojne proti Západu; nevyhovovalo by jej však ani impozantné víťazstvo RF, lebo to by RF príliš posilnilo a suroviny z RF pre čínsky priemysel by potom Čína kupovať za vyššie ceny. Číne by najlepšie pasoval rusko-ukrajinský kompromis.
  • Americký prezident Trump skrátením termínu svojho ultimáta Rusko nijako neprekvapil; Rusi totiž očakávali colnú agresiu USA voči RF už v júli; s Čínou, Brazíliou a Indiou majú ich postupy po uvalení sekundárnych ciel už diskrétne predrokované; v tichosti sa v rámci BRICS dohodli reciproké solidárne kroky voči USA /aj keď asi oslabené o Indiu/; Trump o nich vie, preto sa mu už veľmi nechce ísť na dávnejšie plánovanú cestu do Číny, kde by mohol rokovať aj osobne s Putinom; Rusi sú pripravení aj na horšie scenáre: na rapídne zvýšenie vojenskej pomoci USA Ukrajine, ba dokonca robia opatrenia aj na eventualitu priamej vojenskej konfrontácie RF s USA, v úplne najhoršom prípade už v polovici augusta tohto roka-svedčí o tom redislokácia ruskej armády a strategických nukleárnych síl do pozícií obrany a protiútoku proti krajinám NATO v Európe a proti USA samotným; Rusi kvôli akútnej hrozbe otvorenej vojny s NATO a USA nezačali očakávanú letnú ofenzívu a začali sa pripravovať na osudovú vojnu so Západom.
  • Ukrajina je v ultimátach USA voči Rusku iba okrajový problém. USA ide o to, aby obnovili OBNOVILI SVOJU OSLABENÚ POZÍCIU AKO JEDINEJ SVETOVEJ SUPERVEĽMOCI, ako pána sveta, diktujúceho ostatným krajinám pravidlá hry; USA chcú hrozbou sankčných cieľ voči krajinám BRICS opätovne zaviesť do medzinárodných vzťahov tvrdú disciplínu pod taktovkou USA a jej všemocného vládcu „DADDYho TRUMPa“. USA svojimi protiruskými hrozbami posilnili pozíciu Zelenského potom, čo sa ho sorosovské progresívnoliberálne kruhy -bez podpory Trumpa- pokúsili pred pár dňami nahradiť menej pro-trumpovským a viac pro-bruselským Porošenkom event. Zalužným. Ukrajina sa chystá využiť presun ruských síl z ukrajinského územia na hranice s krajinami NATO a na jeseň, keď by už RF mali sužovať 100% sekundárne americké clá, sa chystá začať veľkú ukrajinskú protiofenzívu. Politické a vojenské velenie OS RF však nie je naivné a tieto kroky Kyjeva už dnes očakáva.
  • Servilná EU hrá v Trumpovom zápase o pozíciu jedinej neotrasiteľnej superveľmoci ešte menej dôležitú úlohu ako Zelenského Ukrajina. EU pšukla do gatí ešte na začiatku leta, keď na plenárnom zasadnutí NATO jej predstavitelia nazývali Trumpa úctivým oslovením „tatko, tatuško“ a dobre, že mu od pokory a poníženosti neolizovali topánky. Úbohú pozíciu EU voči USA symbolizuje aktuálna stredovekom zapáchajúca vazalská dohoda o 15% amerických importných clách na európsky tovar dovážaný do USA, vyšperkovaná povinnosťou EU kupovať americké zbrane za stámilióny a podieľať sa na investíciách do americkej okupačnej vojenskej infraštruktúry v Európe. — Trump dal Rusku, Číne, Indii, Brazílii, iným pučistom z BRICS a ostatných krajín sveta ultimátum 10-12 dní na to, aby sa pokorne sklonili pred neotrasiteľne svetovládnymi USA. Svet má 10-12 dní na to, aby do dosníval svoj mokrý sen o multilaterálnom svete. Svet má 10-12 dní na to, aby sa opätovne zmieril s unilaterálnym svetom pod vedením jedinej superveľmoci – USA, ktoré sú „great again“.

Trump je politický poloblázon, ktorého doterajšie svetovládne blúznenie malo ambivalentný vplyv na Európu a aj na ruské geopolitické záujmy. V jeho rečiach a činoch našlo Rusko mnoho pozitívnych bodov pre svoj postup na Ukrajine. Keď však OS RF začali obsadzovať líthiové, čiernouhoľné a uránové bane, ktoré Zelenskij daroval Trumpovi, obchodník Trump sa nahneval a začal sa Rusku vyhrážať . Pohrozil Rusku zničením: predbežne obchodným a ak by to nestačilo, tak aj priamym vojenským.

Problém Trumpa a celej americkej vládnej elity je ale v ich nízkej geopolitickej erudovanosti, v neznalosti histórie Európy a najmä v neznalosti histórie Ruska. Američania Rusov nepoznajú. Američania Rusom nerozumejú. Američania nedokážu predvídať ruské myslenie a ruské konanie, pretože je diametrálne iné ako americký brutálne prvoplánový násilnícky pragmatizmus.

Rusi sa Američanov neboja. Rusi na žiadne americké ultimáta nepristúpia. Rusi nerozumejú ultimátam, rozumejú však KOMPROMISOM. Ak sa v okolí Trumpa nájde niekto, kto mu poradí kompromisný prístup k Rusku, bude mať svet šťastie a akútna hrozba tretej-termonukleárnej-vojny bude zažehnaná. Ak to všetko zostane iba na svojvôli amerického cisára Nera, vysoko preosvieteného pána Donalda Trumpa, potom s pánom Bohom priatelia Európania, s pánom Bohom naša súčasná civilizácia.

Trump je mocný, no napriek tomu dosť zbabelý obchodník. Je možné, že termín svojho hrôzostrašného ultimáta napokon predĺži. Je možné, že si uvedomí, že Rusko /slovami Medvedeva/ nie je ani Palestína ani Irán. Rusko je Rusko, je to Matička Rus, za ktorú je ochotných jej 150 miliónov detí obetovať aj život. Nie za vrece dolárov, za svoju Matičku Rus.

Ale možné je aj to, že to Trump prešpekuluje a dostane svet do závozu, z ktorého už nebude návratu. Musíme byť realisti, veriť , že svet má dostatočne vyvinutý pud sebazáchovy- Musíme však byť naozajstní realisti, a rátať aj s najhorším.

Nepríjemné víťazstvo Viktora Orbána /a tak trochu aj Roberta Fica/ v Amerike -či len obyčajná taľafatka ?

09.11.2025

Už dva dni chodia naše médiá okolo výsledkov Orbánovej návštevy v USA ako okolo horúcej kaše. Tu a tam čosi utrúsia, no nikto v tzv, mienkotvorných médiách nepovie, ako to teraz vlastne je. Tak čo to ten Orbán vlastne v USA vybavil ? Vybavil pre Maďarsko výnimku na dovoz ruského plynu a ropy alebo nie ? Vybavil to iba na rok alebo na neurčito ? Vybavil to aj pre Slovensko [...]

Huliak kontra preskakujúce gramoplatne

08.11.2025

Obdivujem ministra Huliaka, že včera na ta3 dokázal „diskutovať“ s dvoma preskakujúcimi gramoplatňami. Jednou bol starostka Karlovej Vsi a druhou kádehácky poslanec NRSR. Huliakovi oponenti evidentne prešli výcvikom konfliktnej komunikácie, t.j. riadeného škriepenia sa s politickým protivníkom. Jednou z techník, používanou v situácii nedostatku vlastných [...]

Žiadne rabovanie po bombardovaní, žiadne popravy: KLAMSTVÁ SERIÁLU DUNAJ, k vašim službám

07.11.2025

Pán Gažík, pán GR Markízy- nič proti vášmu biznisu. Len vás prosím, NECH SA PRI TOM NEKLAME. V rozpore s tým, čo bolo včera v seriáli Dunaj vašej tv, v Bratislave sa po bombardovaní NERABOVALO. A samozrejme, nekonali sa ŽIADNE VEREJNÉ POPRAVY. Nielen po rabovaní, ale ani nikdy počas existencie prvej SR-s výnimkou obdobia po vypuknutí povstania, keď SR okupovali Nemci. Tí [...]

dieťa, pacient, kardiocentrum

Rodičom štvormesačnej Tamarky hrozí 15 rokov za mrežami, policajti prípad označili za mimoriadne závažný

09.11.2025 11:49

Prokurátor rozhodne o väzbe rodičov obvinených z týrania bábätka.

SR ÚMS Vallo Hattas MS Susko Bezpečnosť BAX

Sú to len Kaliňákove a Blahove „úvahy“. Susko: Tvrdenia opozície o rušení ŠTS sú dezinformácie

09.11.2025 11:36

Minister vyjadrenie kolegu vníma ako námet na zamyslenie.

Gešper

Šéfuje už osem rokov. Gešper zostáva predsedom Matice slovenskej

09.11.2025 11:29

V tajnej voľbe získal 341 hlasov.

Japonsko, výročie, zemetrasenie, cunami, Fukušima

Japonsko vydalo po zemetrasení s magnitúdou 6,7 výstrahu pred cunami

09.11.2025 11:08

Japonsko sa nachádza na štyroch tektonických platniach na západnom okraji tichomorského "Ohnivého kruhu".