Banderizmus vo vedení gréckokatolíckej cirkvi ?

Aktuálna hlava gréckokatolíckej cirkvi, vladyka arcibiskup Maxim sa pred veľkonočnými sviatkami veľmi ostro vyjadril proti ekumenickým bratom -pravoslávnym veriacim rešpektujúcim patriarchu Moskvy a celej Rusi, a ich otca Kirilla. Zaútočil na viac ako 150 miliónov pravoslávynch veriacich-v Rusku i po celom svete /vrátane SR/. Vyhlásil, že Kirill a celé ruské pravoslávie je v službách agresívneho ruského štátu. A že sa teda podieľa na všetkom, čo tento štát pácha na Ukrajine.

Arcibiskup Maxim reagoval na ruský raketový útok na ukrajinských dôstojníkov, chystajúcich sa v centre mesta Sumy prevziať vyznamenania. Maxim odsudzuje sumský útok, pretože bol vraj namierený proti civilnému obyvateľstvu, že sa odohral na Kvetnú nedeľu a pretože jeho tzv. kolaterálnymi obeťami boli aj ženy a deti. Podľa Maxima bolo osobitne odsúdeniahodné, tí zahynuvší civili práve vychádzali z božieho chrámu.

V Maximovej verzii nešťastnej udalosti v Sumách nie je ani slova o tom, že cieľom ruského útoku nebol boží chrám ale slávnostný ceremoniál-vyznamenávanie ukrajinských vojakov. Že sa takýto ceremoniál v čase útoku v centre Sumy naozaj konal, potvrdil pritom aj sumský primátor.

Arcibiskup Maxim má plné právo odsúdiť smrť civilných obyvateľov mesta Sumy. Sústrasť pri úmrtí niekoľkých žien a údajne aj dvoch detí je pochopiteľná. Tobôž, ak ide o sústrasť z úst cirkevného predstaviteľa.

Smutné však je, že arcibiskup Maxim rovnako dôrazne neodsúdil a rovnako široko neprezentoval svoje odsudzujúce stanovisko k dennodennému vraždeniu obyvateľov Gazy izraelskou armádou. Počet mŕtvych v Sumách je sotva tretinou dennej „dávky“ usmrtených civilov v Gaze.

Smutné je, že arcibiskup Maxim neodsúdil smrť ruských civilov, ktorí umreli pri ukrajinskom útoku na obytnú štvrť a na stanicu zdravotnej záchrannej služby v ruskom Kursku. Smutné je, že Maxim neodsúdil nedávne obsadenie a vyplienenie gornalského kláštora v pohraničí ruskej kurskej oblasti.

Smutné je, že arcibiskup Maxim neodsúdil útok ukrajinských policajtov na ruskú pravoslávnu cirkev na Ukrajine, že neodsúdil vyhnanie kňazov z Pečerskej Lavry, ich uväznenie a mučenie. Smutné je, že arcibiskup Maxim nevyjadril ľútosť nad násilným podriaďovaním ekumenických bratov z ruskej pravoslávnej cirkvi pod jurisdikciu tzv. ukrajinskej národnej pravoslávnej cirkvi.

Smutné je, že arcibiskup Maxim zaujal k sumskej tragédii jednostranné protiruské stanovisko. Smutné je, že sa na jeho stranu pridali aj dvaja biskupi rímskokatolíckej cirkvi na Východnom Slovensku-košický arcibiskup Bober a spišský biskup Trstenský.

Veľavážený arcibiskup Maxim, vieme že ste boli 20 rokov kňazom v ukrajinskom Ľvove. Vieme, že ste žili a pôsobili v meste, kde sa zrodil ukrajinský nacionalizmus a šovinizmus – a ich militantná odnož – banderizmus. Vieme, že ste pôsobili v meste, odkiaľ pochádza elita brutálnych brigád ako je napr. Azov. Vieme pochopiť, že ste bol vystavený vplyvu veľkoukrajinského šovinizmu. Toho šovinizmu, ktorý vo svojej rozpínavosti požaduje pripojenie k Ukrajine aj veľkých častí východného a severného Slovenska. Obávame sa, že ste ideológiou banderizmu vo Ľvove nasiakli. Nasvedčujú tomu mnohé vaše kroky od nástupu na arcibiskupský stolec. Bohužiaľ.

Veľavážený pán arcibiskup Maxim. Sám priznávate, že vaše kroky sa nemusia stretnúť s podporou u všetkých Slovákov, dokonca ani s podporou všetkých gréckokatolíkov či Rusínov. Priznávate, že si takto urobíte aj nepriateľov. /Čudné, ak sa arcibiskup priznáva, že svojimi krokmi šíri nepriateľstvo…/. Nuž, pán arcibiskup, máte pravdu. Vaše slová sa stretli s kritikou mnohých gréckokatolíkov. Osobitne na Strednom Slovensku /Horehronie, Gemer a i./, ale aj na Zemplíne a v Šariši resp. všade tam, kde žijú hrdí Slováci – aj keď rusínskeho pôvodu.

Pán arcibiskup Maxim, -uvedomte si, že nie ste hlavou západoukrajinských gréckokatolíkov v Ľvove. Teraz ste hlavou tisícov Slovákov a Rusínov gréckokatolíckeho vierovyznania na Slovensku. Na Slovensku, kde sa ľudia na konflikt na Ukrajine pozerajú objektívnejšie, vyváženejšie než v Ľvove. Slováci vidia konflikt na Ukrajine nie po banderovsky, -ale po slovensky.

Vaša vysokopreosvietenosť, vladyka pán arcibiskup Maxim, -uvedomte si, že žijete v krajine, kde väčšina národa považuje Rusov za bratský národ. Za národ, ktorý viackrát v dejinách pomohol Slovákom prežiť /protiturecké vojny, odboj v 1848 proti maďarským vojskám, odpor proti maďarizácii v období 1867-1918, podpora slovenským vojakom a partizánom v boji proti nemeckým okupantom, oslobodenie Slovenska …/. Pán arcibiskup Maxim, rešpektujte historické skúsenosti Slovákov a ich tradičné priateľstvo s ruským národom.

Pán arcibiskup Maxim – ak chcete, aby vaša misia na Slovensku bola úspešná, potom buďte nestranný, objektívny a vážte slová, ak sa máte vyjadrovať k veciam, ktorým, pri všetkej úcte, úplne nerozumiete.

Nech je akokoľvek, želáme vám, aby vás vo vašej duchovnej službe vždy a všade sprevádzal milostivý Pán Boh. Želáme vám príjemné preduchovnené prežitie veľkonočných sviatkov.

PS: Očkávali sme, že tu tento článok dlho nevydrží. Napriek tomu, že nie je voči arcibiskupovi Maximovi urážlivý, len trochu kritický. No čo už, aspoň vieme kto z pozadia aj na Slovensku „ťahá nitky“.

Kto tu vládne-opozícia či Smer,Hlas a SNS ?

23.06.2026

Sú dni, keď človeka prekvapí zhluk poriadnych politických, mediálnych a právnických svinstiev. Takým dňom je asi aj dnešný utorok. No veď posúďte sami: agentúra SITA vyhodila zo zamestnania reportérku Anitu Radi; prečo ? pretože vraj popri práci v SITA púšťala rozhovory s rôznymi kontroverznými politikmi a kládla im provokačné otázky /Matovičova a Pročka sa napr. [...]

CHMELÁR a PRAVDA o Ficovom názorovom obrate

23.06.2026

Existujú veštci, ktorým keď nevyjde veštba, snažia sa realitu prekrútiť tak, aby sa im z veštby aspoň niečo splnilo. Takýto je aj všemudrc Chmelár. Spolu opozičnými politikmi a novinármi po ukončení Orbánovej moci predpovedal, že sa R.Fico rýchlo odkloní od „proorbánovských“ postojov k EU a ku UA a začne spievať tak, ako mu to noty z EK prikážu. – A [...]

Mission impossible JOŽA RÁŽA ?

22.06.2026

Keby sa to stalo v inom štáte, alebo aspoň v inom meste. tak by bol najobľúbenejší člen vlády, skvelý manažér, apolitický technokratický a na výsledok orientovaný Jožo Ráž nespochybniteľným favoritom na nového primátora Bratislavy. -Aleže žijeme tu u nás, na totálne spolitizovanom Slovensku a v až fanaticky progresívno-liberálne pre-ideologizovanej Bratislave, je [...]

Fico

Od Tatier po Poloniny. Ficov kabinet ide na východ, chce riešiť problémy štyroch okresov

24.06.2026 07:22

Výjazdové rokovanie sa uskutoční v obci Malcov.

Vlak / Železnica / Koľajnice /

Jeden systém ochromil vlaky v celom Nemecku. Cestujúci uviazli na staniciach

24.06.2026 06:42

Železnice zasiahol rozsiahly výpadok.

krym

ONLINE: Ukrajina útočila na Krym, Sevastopoľ ostal bez elektriny. "Zachovajte pokoj," odkázal gubernátor

24.06.2026 06:27, aktualizované: 07:01

Ukrajinská armáda sa snaží strategicky dôležitý polostrov izolovať.

kratky stuška

V4 sa tvári ako znovuzrodená, no pod povrchom tlie výbušná téma: Ukrajina, Maďari aj Rusko preveria jej jednotu

24.06.2026 06:00

Stuška vidí šancu, Krátky varuje pred ilúziami. V4 čaká test pri Ukrajine a Rusku.