Protiruské KYDY Z DŽIDDY

V saudskoarabskej Džidde sa cez tento víkend konali konzultácie viac ako 40 krajín o možnostiach ukončenia konfliktu na Ukrajine. Aj keď sa v Džidde rokovalo o Rusku, Rusko tam nebolo pozvané. Prevažnú časť účastníkov stretnutia tvorili spojenci USA, najmä z EU. Rusko nebolo nadšené z toho, že sa na konzultáciách napokon zúčastnili aj jeho spojenci z BRICSU /Brazília, India, Južná Afrika a Čína/.

Alternatívny plán na ukončenie konfliktu Suadi ešte oficiálne nezverejnili-poslali ho však už do Kremľa. Z toho, čo preniklo na verejnosť sa dá usúdiť, že plán obsahuje tieto základné body:

  • mier musí vychádzať z uznania suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny v jej medzinárodne akceptovaných hraniciach /teda aj vrátane Krymu, DNR, LNR, Chersonskej, Zaporožskej a Charkovskej oblasti/;
  • na všetkých frontoch má byť vyhlásené okamžité prímerie;
  • má dôjsť ku všeobecnej výmene vojnových zajatcov;
  • majú byť zahájené mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou pod záštitou OSN, teda organizáciou, v ktorej majú USA v posledných rokoch pohodlnú hlasovaciu väčšinu.

Hovorca Kremľa Peskov ešte síce na tieto návrhy konkrétne nereagoval, no sformoval všeobecnú mienku vedenia RF, podľa ktorej stále žiaden seriózny návrh na ukončenie konfliktu neexistuje a preto budú OS RF v špeciálnej vojenskej operácii /zameranej na denacifikáciu a demilitarizáciu Ukrajiny/ ďalej pokračovať.

Rusko nemôže o záveroch z Džiddy vážne uvažovať. Veď by akceptovaním takýchto záverov stratilo všetko, čo doteraz za cenu ľudských a materiálnych obetí dosiahlo. Stiahnutie sa z Novoruska, Donbasu a Krymu, teda ruskojazyčných oblastí, v ktorých vítali ich občania Rusov ako osloboditeľov by bola kapitulácia. Ukrajina by dostala čas na ďalšie ešte mohutnejšie vyzbrojovanie, na event. vstup do NATO a EU a ešte radikálnejšiu proti-ruskú manipuláciu obyvateľstva. Základne NATO, pravdepodobne vrátane odpaľovacích zariadení taktických jadrových zbraní by boli iba pár sto kilometrov od Moskvy. Rusko by akceptáciou podmienok z Džiddy stratilo medzinárodné veľmocenské postavenie a jeho obyvateľstvo by sa ocitlo v defetistickom marazme.

Požiadavky na suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny sú podľa väčšiny ruských analytikov iba obyčajné kydy. Rusi upozorňujú na množstvo príkladov, keď bola napriek názoru OSN len v posledných rokoch územná celistvosť krajín porušená. Napríklad Kuby, Číny, Kórey, Indonezie, Palestíny, Pakistanu, Cypru, NDR, ZSSR, Juhoslávie, Srbska, Česko-Slovenska, Sudánu Sýrie, Jemenu..

.V niektorých prípadoch sa územná celistvosť štátov porušila na základe dohody nástupníckych štátov alebo partnerov konfliktu, v iných prípadoch to boli jednostranné násilné akty a v ďalších prípadoch bolo narušenie celistvosti štátov odsúhlasené v referendách a ľudových hlasovaniach. – Podľa Rusov toto posledné musí byť aj prípad ruskojazyčných častí Ukrajiny. Na novom územnom stave sa musia dohodnúť Ukrajina a Rusko. OSN nemôže presadzovať princíp nedotknuteľnosti hraníc nasilu, na úkor princípu práva ľudí na sebaurčenie. S obnovou Ukrajiny v pôvodných hraniciach a s obnovou duchovnej i faktickej genocídy Rusov na Ukrajine Rusi z RF nikdy nebudú môcť súhlasiť.

Prímerie a zmrazenie konfliktu, maskované nekonečnými mierovými rozhovormi, by síce Rusom na Kryme, v Donbase a Novorusku poskytlo ilúziu mieru, no život v provizóriu, v podmienkach sankcií a vynútenej militarizácie Ruska by bol strategickou chybou RF a cestou Ruska do záhuby.

Nečudo, že to Rusi nechcú a nemôžu akceptovať. A mierové reči z Džiddy považujú za obyčajné bezcenné kydy.

Ministri NEDOSTALI NEDôVERU, Karolov mrzký a Ferrov dobrý blog: dobrá správa pre SR

10.02.2026

Etický kódex blogovania nedovoľuje vyjadrovať sa k blogom iných blogerov. Etický kódex diskutérov nedovoľuje nadávať iným diskutérom. Napriek tomu sa to deje. Keď je tak, -dovoľte aj mne prispieť troškou do mlyna. Po prvé veľmi sa mi nepáči, že bloger „karol“, pristihnutý niekoľkokrát pri klamstvách, napísal hanopis na blogera G.Murína. Ak chcel [...]

Mýtus o KDH-ckej hviezdičke a „národniar“ Mikloško

09.02.2026

KDH trpí sebaklamom ak si myslí, že ich hnutie vraj začalo zápas za samostatné Slovensko ako prvé. Je to sprostosť. Ako však vznikol mýtus o tom, že KDH chcelo pre Slovensko v EU akúsi samostatnú hviezdičku a stoličku ? Všetko sa to opiera o spomienkový optimizmus J.Čarnogurského. On podľa vlastných slov rojčil o samostatnej Slovenskej republike dávno pred 1989. Verím [...]

KDH vraj VŽDY BOLO ZA SAMOSTATNÉ SLOVENSKO ! – Bravó BARTEK !

08.02.2026

Toto je najabsurdnejší vtip, aký som kedy v slovenskej politike počul. Vyriekol ho Majerský, predseda KDH v jednej z dnešných televíznych diskusií. A aby tej „srandy“ nebolo dosť, dodal, že sa na zápase o samostatnú Slovenskú republiku podieľal aj F.Mikloško. Poznám Mikloška osobne – od novembra 1989. Strávili sme spolu pekných pár hodín na KC VPN. Stretli [...]

hasiči

Pochybnosti o nákupe hasičských áut trvajú, poslanci sa vydajú na prieskum v Hasičskom a záchrannom zbore

11.02.2026 10:15

Brannobezpečnostný výbor odobril poslanecký prieskum pre hasičské autá.

migranti v nemecku

Brusel pritvrdzuje: EÚ schválila zoznam bezpečných krajín, ktoré môžu urýchliť deportácie

11.02.2026 09:10

Za bezpečné krajiny pôvodu budú považované aj kandidátske krajiny na vstup do Únie.

Parlament

Gröhling: Koalícia nechce, aby sa v parlamente hovorilo o stave korupcie

11.02.2026 08:55, aktualizované: 09:50

Parlament o stave stíhania korupcie nerokoval, poslanci neschválili program.

internát, bytovka, Kremnica

Chátrajúci kremnický internát mení podobu. Vznikajú v ňom štartovacie byty pre mladých a rodiny, chcú sa nadýchnuť do lepších časov

11.02.2026 08:15

Na novú nájomnú bytovku netrpezlivo čakajú desiatky žiadateľov. Primátor Kremnice tvrdí, že keby postavili ďalšie dve či tri rovnaké, bez problémov ich zaplnia.