Kolíková sa celkom hodí na psychiatrickú prípadovú štúdiu

Chvíľu som pozeral a počúval diskusiu, ktorú po obede vysielali súčasne na SRo1 a STV 24. Diskutérmi mali byť minister Susko a pani Kolíková. Mali byť, -lebo na 80% diskutovala iba pani Kolíková. Takže to nebola ani tak diskusia ako skôr divadlo jedného herca. Lepšie povedané divadlo jednej herečky.

Spŕšku bohatej zvukovej produkcie pani Kolíkovej som dokázal počúvať asi tak štyri minúty. Potom som zvuk vypol a sledoval som už iba Kolíkovej telesný prejav. Nádherná ukážka hysterickej reči tela. Dramatický telesný prejav, afektovanie, mykanie hlavou, zosmiešňujúce alebo útočné grimasy, trhanie trupu, mikanie ramenami, predkláňanie a zakláňanie sa, vyskakovanie zo stoličky a opätovné zúrivé usádzanie sa na ňu, syčanie, fučanie, vzdychanie, kŕčový smiech, podráždenosť, popudlivosť, posúvanie pohára s vodou z jednej strany stola na druhú, gánenie, vytriešťanie očí či ich privieranie, teatrálny prejav nesúhlasu…prosto celá škála vonkajších prejavov typického psychiatrického pacienta, – ťažkého hysterika.

Vystúpenie pani Kolíkovej to nebola diskusia s názorovým oponentom, to bola herecká etuda, resp. to bola maximálne vypätá scéna z rozvráteného manželského života. Rozvážny, trochu nudný, svoje stanoviská pokojne formulujúci pán Susko však pre rozčertenú, napaprčenú pani Kolíkovú nebol ten pravý herecký partner. Žoviálnosť ministra Suska pani Kolíkovú neupokojovala, práve naopak. Na…ierala ju ešte viac. Zdalo by sa, že priamy fyzický útok pseudoprogredujúcej Kolíkovej na ministra Suska je iba otázkou niekoľkých najbližších sekúnd. – Našťastie, čas vymedzený na reláciu uplynul a minister Susko, moderátorka a diváci STV24 dostali pár hodín, aby si od pani Kolíkovej trochu oddýchli.

Odborne sa dnes hystéria označuje ako disociatívna konverzná porucha. Nový termín akcentuje masívnosť telesných príznakov, telesnej symptomatiky. Pani Kolíková je pomerne rozvinutý príklad takejto poruchy. Lekár-psychiater by s ňou mohol urobiť zaujímavá psychiatrická kazuistika.

Keby som sa nebál, že ma Kolíková fyzicky napadne, išiel by som za ňou a ponúkol jej vystúpenie na niektorom z praktických cvičení pre študentov medicíny. Nechcem ale riskovať. Preto jej nádhernú reč tela poskytujem zvedavej verejnosti aspoň v tejto písomnej podobe.

Bombic – politický väzeň

16.04.2025

Dnes polícia zadržala a uväznila publicistu Daniela Bombica. Považujem to za mimoriadne chybný krok. Prečo ? Lebo OČTK stíhajú Bombica za jeho názor, za jeho postoje, za jeho presvedčenie. A to -inak povedané, za jeho politickú aktivitu. Daniel Bombic je bohužiaľ prvý politický väzeň /väzeň svedomia/ za obdobie vládnutia súčasnej vlády. Aby bolo jasné, nezdieľam [...]

Schizofrénia v parlamente

16.04.2025

Politici sú dosť často označovaní za ľudí s nie príliš vyvinutou osobnou integritou. Na Slovensku na túto tému vyšlo už aj niekoľko kníh. Za všetky spomeňme knihu o politikoch-idiotoch od ex-poslanca J. Banáša. – Akokoľvek, pochybnosti o normalite politikov sú, zdá sa, namieste. Ukázalo sa to napríklad aj v posledných dňoch. Opozičný i koaličný politik sa [...]

Pán Pellegrini protestujte !

15.04.2025

Dnes v noci uskutočnila Ukrajina masívny dronový útok na obytné štvrte v ruskom Kursku. Poškodené boli obytné paneláky, v ktorých spali neozbrojení civili, starci, ženy a deti. Zničená bola dokonca budova rýchlej zdravotníckej pomoci. V Kursku hlásia zranených a mŕtvych… -Pán Pellegrini /+ pán Šimečka, Grohling, Majerský, ale aj páni Raši a Blanár/ vyzývam Vás, [...]

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.

Brown Bear / Medveď /

Muža pri lyžiarskom stredisku Králiky napadol medveď. S otvorenou ranou stehna ho previezli do nemocnice

18.04.2025 21:21

Informovalo o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

Robert F. Kennedy

Na Trumpov príkaz zverejnili 10-tisíc strán dokumentov o atentáte na senátora Kennedyho

18.04.2025 21:01

Robert Francis Kennedy bol jedným z dvoch mladších bratov prezidenta USA Johna F. Kennedyho.

Záplavy / Potopa / Floods /

Extrémne počasie si v Taliansku a Francúzsku vyžiadalo najmenej štyri obete

18.04.2025 19:41

Lejaky i husté sneženie od štvrtka sužovalo časti Talianska, Francúzska a Švajčiarska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 804
Celková čítanosť: 3160471x
Priemerná čítanosť článkov: 3931x

Autor blogu

Kategórie