Založ si blog

Bahamy

Bahamy resp. Bahamské súostrovie je na rozdiel od Bermúd, Kajmanských ostrovov a i. plne nezávislým štátom, -členským štátom OSN. Majú 13 878 km2 /viac ako štvrtina SR/ a asi 400 tis.obyvateľov. Nota bene stálych obyvateľov, lebo s turistami je to po väčšinu roka /okrem hurikánovej sezóny/ okolo pol milióna ľudí. Bahamské súostrovie tvorí asi 90 väčších a niekoľko tisíc malých ostrovov a ostrovčekov. V španielsky hovoriacej oblasti sa Bahamám hovorí aj Lukajské ostrovy /podľa mena pôvodných indiánskych obyvateľov ostrovov z kmeňa Lukajov/. Do Bahám v časoch, keď boli britskou kolóniou patrili aj ostrovy Turks a Caicos. Dnes sú Bahamy samostatné a Turks a Caicos predstavujú osobitú politickú entitu-dependenciu /zámorské územie/ Veľkej Británie.

Bahamy sú v súčasnosti spolu s Dominikánskou republikou a Kubou asi Slovákmi najviac navštevovaná krajina Karibiku. Na rozdiel od Dominikánskej republiky a Kuby sem Slováci nechodia na pobyty do plážových hotelov. Bahamy sú na plážovanie drahšie a tak sa navštevujú na kratšiu dobu, počas plavieb výletných lodí napr. z Miami. V časoch, keď sme začínali spoznávať Karibik stála 3-5 dňová plavba z Floridu na Bahamy okolo 350 USD. Dnes je to určite viac, no do 500 USD na osobu sa pri kúpe najlacnejšej vnútornej kajuty v podpalubí určite dostanete. V sume je strava all inclusive , využívanie bazénov, tobogánov a ostatných zariadení. Bohužiaľ, na to najcennejšie,-na autokarové exkurzie po jednotlivých prístavných mestách a po vnútrozemí ostrovov, si budete musieť priplatiť alebo chodiť peši,- kde sa to dá.

Najčastejšími cieľmi výletov sú Nassau /hlavné mesto Bahám s asi 270 tis.obyvateľmi/, Paradise Island s hotelom Atlantis, Freeport na Grand Bahama Island /výletné lode tu často stoja v nákladnom prístave, lebo na ostrove je -bohužiaľ, najväčšia skládka odpadkov z lodí v Karibiku/, návštevy zopár ďalších turisticky frekventovaných ostrovov s plážami /napr. Great Abaco Island s Treasure Cay Beach, Green Turtle Cay, Long Island, Blue Lagoon Island, atď/, pobyt na súkromných ostrovčekoch vo vlastníctve lodných spoločností napr. na pláži patriacej Norwegian Cruises na Great Stirrup Cay, plavba popri ostrovčekoch a usadlostiach slávnych osobností z umenia, športu a politiky, delfináriami, morskými akváriami, plantážami, vodnými parkami. a pod. Bahamy sú najmä o plávaní, šnorchľovaní, potápaní, krmení žralokov, fotení sa s nimi, fotení sa s korytančkami a delfínmi, love rýb na šírom mori, prevážaní sa na kočoch po Nassau a pod.. Bahamy sú aj o surfovaní, plachtení, jazdení na katamaránoch, na menších lodiach, kde sa organizujú diskotéky prípadne hodovania na morských plodoch. Populárne sú aj výpravy na malé neobývané ostrovy, kde vás okrem slnenia, plávania, šnorcheľovania a potápania čaká zase menšie -väčšie pohostenie a vystúpenia kreolských hudobníkov a tanečníkov.

S výnimkou Nassau a jeho zopár koloniálnych budov a pamiatok /sídlo guvernéra, socha kráľovnej Viktórie, zrúcanina kláštora na Paradise Island, nassauská pevnosť „Finncastle“, do skaly ručne vytesaná cestička- schodisko z čias kráľovnej Vikt´orie/ si milovníci historických pamiatok na Bahamách neprídu na svoje. Milovníci karnevalov, dobrého karibského rumu a všelijakých ochutnávačiek štiav z tropického ovocia však zaručene áno.

Za dlhšiu zmienku stojí návšteva hotela Atlantis. Boli sme tam dvakrát-no iba na diváky, nikdy sme tam nespali. Nepáči sa nám filozofia hotela, zakladajúceho si najmä na hazarde /celý spodok hotela je herňa a kasíno so stovkami hracích automatov/. Na druhej strane, je tu plno fotogenických čačiek-mačiek v štýle faraónskeho paláca a vodný svet v štýle Atlantídy. Určite vás zaujme aj reštaurácia, v ktorej steny tvorí akvárium s morskými rybami a inými živočíchmi najrôznejších rozmerov. Na dne „mora“ sú atrapy akože zvyškov palácov a sôch zničenej Atlantídy. Do hotela sa dá kúpiť celodenná vstupenka, umožňujúca vám aj vstup do podmorskej reštaurácie /iba vstup, nie je v tom jedlo !/, návštevu vodného zábavného parku, vstup do rozsiahlej a prírodne veľmi bohatej hotelovej záhrady a vstup na privátnu hotelovú pláž. Na Paradise Islande sú aj dependencie hotela Atlantis v podobe farebnej kreolskej dediny a iné hotelové a privátne možnosti ubytovania. Kto má na Bahamách málo času a chce počas neho veľa vidieť a zažiť, celodenná vstupenka do areálu hotela Atlantis je pre neho výhodná investícia.

A čo my ostatní ? Nuž neostáva nám iné, len si skombinovať termín návštevy Bahám s termínom niektorej z miestnych pouličných zábav a karnevalov. Alebo si kúpiť kvalitný opaľovací krém, prenajať si kvalitný slnečník a dúfať v šťastie na pláži, aby tam nebolo veľa ľudí, najmä domácich Bahamčanov. Bahamy boli kedysi skôr luxusná destinácia. S príchodom stále väčších a väčších amerických výletných lodí sa úroveň rezortov znižuje a dnes je to už len lepší priemer.

Bahamské obydlia, plantáže, cesty, pláže a hotelové zariadenia devastujú prakticky každoročné, väčšie či menšie hurikány. Ich ničivé účinky vidieť aj na mestských uliciach v Nassau a Freeporte. Fasády budov sú ošarpanejšie ako pred 10 rokmi a mnoho obchodov a reštaurácií ich majitelia z rôznych dôvodov zavreli. Na pauperizáciu Baham reaguje miestne obyvateľstvo častejšou kriminalitou, žobraním a obťažovaním turistov. Samozrejme, nie je to tu ešte tak ako na Jamaike či nedajbože na Haiti, no posun k horšiemu je citeľný.

Bahamy /tak ako niektoré iné ostrovy Karibiku/ je krajina, o ktorej lepšie ako slová hovoria obrázky, -fotografie a videá. Každý Slovák, ktorý mal šťastie pobudnúť na Bahamách aspoň chvíľku, má takýchto farebných obrázkov plný album resp. plné elektronické nosiče. Len ako motiváciu k tomu, aby sa človek po rokoch na tieto obrázky znovu pozrel ponúkame zopár našich fotiek z Bahám, resp. z vôd okolo nich.

Šarmantná jazda na koči po Nassau
Sídlo britského guvernéra a socha kráľovnej Viktórie
Nassauská pevnosť Finncastle.
Do skaly ručne vytesaná cestička a schody z čias kráľovnej Viktórie /Nassau/
Vodojem v Nassau využívaný ako rozhľadňa /pozor: takmer 300 schodov…/.
Zrúcanina kláštora na Paradise Island
Z karnevalu v Nassau

Na intenzívne ničnerobenie sú Bahamy vhodným miestom. Najlepšie sa takáto „činnosť“ vykonáva na privátnom ostrove lodnej spoločnosti. „Norwegian Cruises“ má napríklad vo vlastníctve ostrovček „Great Stirrup Cay“. Ak by ste sa odhodlali plaviť sa po Karibiku s Nórmi a boli by ste väčšia partia, odporúčame prenajať si na celý deň vlastnú chatku s terasou tzv. „cabana“ – s jedlom a obsluhou, vlastnými slnečníkmi, ležadlami, matračkami, húpacou sieťou a šnorcheľovými setmi. Cabana je zárukou istej intimity na občas dosť preplnenej pláži.

Bahamy predstavujú spleť ostrovov a ostrovčekov, väčšinou neobývaných alebo privátnych a striktne strážených. Na nich sa deje kadečo. V skrytu Karibiku sa robia aj prísne tajné veci na amerických námorných základniach, ktoré aj na Bahamách /ako inak/ existujú. Zaujímavá by bola napríklad exkurzia na americkú námornú základńu „Atlantic Undersea Test and Evaluation Center“ alebo na „Naval Sea Systems Command“…

Ak navštívite Floridu alebo Východ USA, miesto nakupovania v amerických hypermarketoch investujte pár sto dolárov a kúpte si aspoň 3 dńovú plavbu na Bahamy. Morskej choroby sa báť nemusíte-obrovské a lacné výletné lode majú skvelé stabilizátory. Ani nebudete vedieť, že ste na mori. Vašim problémom bude iba nezmýliť si v prístave loď, ktorou ste na Bahamy priplávali.

Bahamy sú výkladnou skriňou rekreácie pre americké stredné vrstvy. Ak budete mať na to, cho´dte sa na ten konfekčný americký blahobyt pozrieť aspoň cez „výklad“.

Držíme palce, -aby sa vám to, ak po tom túžite, čo najskôr podarilo.

/Autorom fotiek je autor textu/.

Prečo má Matovič pravdu !

12.08.2022

Matovič, ústami svojho hovorcu Hegera včera vyhlásil, že on z vlády nepôjde. Lebo on, Matovič -pod pseudonymom „OĹaNO“ VYHRAL PARLAMENTNÉ VOĽBY“. A Sulík, ktorý ho chce z vlády vyštvať, sa do parlamentu ledva dostal. Matovič má pravdu. Vyhral voľby. Našiel si medzi slovenským voličstvom dosť závistlivcov a chamtivcov, čo mu skočili na jeho videjká z [...]

Hamran-čo si to dovoľujete ?

11.08.2022

Pri počúvaní TB matovičovského policajného prezidenta Hamrana som nevychádzal z úžasu. Videl som straníckeho, proti-opozične naladeného vraj policajného prezidenta v priamom prenose. In natura. Mal som miestami dojem, že nejde o policajného ale o politického prezidenta. Hamran bez akýchkoľvek škrupulí, bez akéhokoľvek pokusu o objektívnosť a ne-politickosť svojej funkcie [...]

Zabávač Biden

11.08.2022

Ešte k včerajším zabávačom. Podľa mňa je jedným z najlepších zabávačov súčasnosti-dokonca na medzinárodnej úrovni- pán americký prezident Joe Biden. Po čase, keď sa špecialistom z jeho „informatickej ochranky“ darilo držať na uzde jeho nepopierateľný situačný humor sa nedávno opäť zaskvel. V prejave, týkajúcom sa zákonov, chystaných na odsúhlasenie [...]

Diaľnica A6 / Doprava / Kittsee-Jarovce /

Nehoda pri hraniciach so Slovenskom si vyžiadala tri životy, diaľnicu A6 uzavreli

13.08.2022 13:09

Havarovanú dodávku vezúcu vyše 20 ľudí vrátane dieťaťa viedol prevádzač. Vodič nezastavil na nariadenej kontrole, namiesto toho pridal a chcel utiecť smerom do Rakúska.

Víchrica

Vietor strhol na hudobnom festivale pri Valencii časť pódia, hlásia jednu obeť

13.08.2022 12:29

Ďalších 17 osôb sa zranilo. Traja zo zranených utrpeli vážne úrazy a 14 ďalší ľudia mali menšie zranenia.

fico, kaliňák

Fico a Kaliňák sa pre kauzu Súmrak znovu obrátili na Žilinku. Chcú, aby využil paragraf 363

13.08.2022 12:00, aktualizované: 12:52

Fico tiež kritizoval policajného prezidenta Hamrana, ktorý podľa neho kryje zločincov na NAKA.

Moskva

Odliv mozgov z Ruska je príležitosťou pre Západ. A nielen ekonomickou

13.08.2022 11:37

Bývalý analytik americkej CIA Kent Harrington sa domnieva, že Rusi v zahraničí môžu vytvoriť spoločenstvo, ktoré potom môže komunikovať s Rusmi v ich vlasti a teoreticky aj ovplyvniť ich postoje.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 338
Celková čítanosť: 789779x
Priemerná čítanosť článkov: 2337x

Autor blogu

Kategórie