Založ si blog

Zeman je Ficov omyl

Je mi to ľúto, ale musím to urobiť- po včerajších koninách, ktoré starý Zeman natáral, nemôžem mlčať.

Tvrdím, že R.Fico je jediný v súčasnosti aktívny slovenský štátnik, ďaleko presahujúci úroveň ostatných politikov SR. Napriek tomu sa ale nazdám, že aj Fico sa občas pomýli v odhade, ba tu a tam aj riadne sekne. Je mi to ľúto, ale ako povedal starý dobrý Aristoteles: Amicus Plato sed magis amica est veritas.

O čo ide ? V prvom rade o to, že R.Fico nevyužil šancu a tesne pred uväznením sa ani na veľkých demonštráciách neodhodlal čo len naznačiť zmenu svojho postoja k NATO. A pritom Fico určite vie, že práve jeho neoficiálny postoj k NATO, k americkým základniam, k vývozu zbraní na UA, k migrantom a častá kritika USA sú skutočnými dôvodmi jeho perzekúcie a uväznenia. Aj Fico musí vedieť, že sa ho nechystá uväzniť nejaká prepytujem NAKA, ale dlhoprsté štruktúry USA.

R.Fico sa však občas mýli nielen programovo, ale aj v personálnej oblasti. Jeho najväčším personálnym omylom bol bývalý minister kultúry a bývalý ideológ strany pán Marek Ma´darič. Ten ho mediálne zoťal a odcudzil od autentických ľavicovo orientovaných más. Ďalšími omylmi bola a sú Beňová, Lajčák, Zala, Raši… no a samozrejme Pellegrini.

Ficove personálne omyly sa neobmedzujú iba na Slovensko. Spomedzi jeho zahraničných omylov je najväčším omylom pán Milouš Zeman. Starý čechoslovakista, ktorý keby mal v 1992 moc, skončí proces slovenskej štátotvornej emancipácie krviprelievaním. Povrchný táraj Zeman bol povestný svojimi teatrálnymi výrokmi ešte v časoch perestrojky a pokračoval v nich aj po 1989-ako funkcionár sociálnej demokracie. Humanitne nepríliš rozhľadenému mladému Ficovi Zemanove pseudoľavicové bonmoty „rezali“ a bohužiaľ režú mu dodnes. Škoda. Škoda, že ho od koketovania so Zemanom neodhovoril R.Fica ani sčítanejší Ľ.Blaha.

Po prekonaní poslednej choroby sa vlani Zemanova mentálna kondícia prudko zhoršila. R.Fico to akoby nepostrehol a ďalej Zemanovi koketoval a koketuje.

Potom, čo sa v Česku zmenila vláda a hrozilo, že sa predčasne vymení aj prezident, sa Zeman zľakol a z posledných síl sa rozhodol o svoj prestížny post prezidenta /možno i o honor úmrtia vo funkcii prezidenta/ zabojovať. Začal pochlebovať novej vládnej zostave a pokúsil sa vyprosiť si od nej zhovievavosť voči „invalidnému starcovi“. Zeman prudko zmenil svoje zahraničnopolitické politizovanie. Odklonil sa od kedysi obľúbenej Číny a po 24.februári urobil aj salto mortale vo vzťahu k Rusku. Tak ako R.Fico, aj on sa postavil k špeciálnej vojenskej operácii RF na UA negatívne. No nielen to. Zeman začal zo dňa na deň na Rusko a Rusov tak brýzgať, akoby bol nejakým slaboduchým proamerickým trolom v diskusii denníka Pravda…

Včerajšie Zemanove bonmoty o Rusku – to je ohňostroj neinformovanosti a arogancie. Zeman si vraj myslel, že RF neurobí takú hlúposť, aby poslala svoje vojsko na UA. Ale vraj sa mýlil, a Rusi tú hlúposť naozaj urobili. Teraz však Rusi podľa neho robia ďalšiu hlúposť a nechcú na UA kapitulovať /čo je vzhľadom na sústavný postup ruskej armády naozaj „čudné“/.

Ruská armáda sa na UA ukázala slabšia, ako si Zeman myslel. Nevie si vraj poradiť ani len s „malou“ ukrajinskou armádou. Senilnému Zemanovi akosi uniklo, že „malá ukrajinská armáda“ má po všeobecnej mobilizácii v zbrani takmer milión mužov, že je po zuby ozbrojená zbraňami NATO a že jej čelí „neschopná ruská armáda“ v počte šesťkrát nižšom /asi 160 tisíc mužov/ ako má UA. Zemana nemal kto poinformovať, že RF nevyhlásila pri akcii na UA ani len čiastočnú mobilizáciu a nezapája do bojov ani len regulárnych vojakov, vykonávajúcich povinnú vojenskú službu. Dôstojníci NATO odhadujú, že ruské ozbrojené sily využívajú na UA asi 15% svojich kapacít. Rusko vďaka tomu žije svoj štandardný mierový život a trápia ho predovšetkým sankcie a rast cien tovarov a služieb. Zeman toto buď nevie, nechce vedieť alebo z kariéristických dôvodov robí zo seba hlupáčika-čecháčika. Táraja, ktorý žuje svoje knedlíky, popíja pivečko a „kecá“ a „kecá“ a „kecá“.

Bohužiaľ, R,Fico na Zemanovu politickú degeneráciu zatiaľ nereagoval. A ktovie, či bude mať ešte čas, aby tak urobil. Pred Ficovými očami sa jeho idol zmenil na pro-bruselskú kolaborantskú trosku asi tak, ako sa hrdina francúzskeho viťazstva nad Nemcami vo Veľkej vojne – maršal Petain, zmenil na úbohého pro-hitlerovského vichystického kolaboranta.

So Zemanom to v učebniciach dejepisu nedopadne dobre. Po svojom politickom prevrátení kabáta od svojich tradičných nepriateľov úctu a rozhrešenie nedostane. Skôr sa mu od nich dostanú iba úškrny a posmech. A čo je horšie, svojich voličov nechutne sklame, ba možno nejedného z nich prinúti si aj poriadne odpľuť.

R.Fica čaká v najbližších hodinách ťažká politická ale aj charakterová životná skúška. Držím mu palce, aby ju čestne a chlapsky zvládol. A aby si pri jej prekonávaní nebral príklad zo svojho pochybného vetchého idolu – starého dedka Milouška Zemana.

Etnografka Nádaská-vojenský odborník ?

05.02.2023

Dnes doobeda je v móde písať blogy inšpirované rádiom či televíziou. Dovoľte mi prispieť tiež do partie podobným príspevkom. Neviem už v ktorej televízii som včera uvidel známu slovenskú odborníčku na všetko-pani Katarínu Nádaskú, vyštudovanú etnografku, pardon etnologičku, ako sa vyjadruje k otázke masového vyhýbania sa brannej povinnosti odvedených mužov na [...]

TB Smeru: informovať zakázané; znevažovať prikázané

03.02.2023

Na TB Smeru SSD sa včera i dnes objavovala jedna mediálna bomba za druhou. Odznievalo jedno obvinenie zo zneužívania právomocí OČTK za druhým. Všetko podložené výpoveďami ľudí, listinnými dôkazmi, legálnymi audionahrávkami. Prosto jedno informačné bum za druhým. Človek by čakal, že sa tak závažné odhalenia na adresu vyšetrovateľky Barčákovej, prokurátora Repu a [...]

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 473
Celková čítanosť: 1256681x
Priemerná čítanosť článkov: 2657x

Autor blogu

Kategórie