Založ si blog

Rusi financujú Ukrajine nákup zbraní na Západe

Rusi de facto financujú Ukrajine nákup zbraní na Západe. Ide o zbrane, ktoré potom Ukrajina používa proti nim. Je to neuveriteľné, ale je to pravda. Oddnes Rusi umožňujú Ukrajine vývoz obilia, ktorým si táto „krajina“ rieši akútny problém s defaultom a získava zdroje na nákup zbraní v krajinách NATO. Okrem toho je tu však ešte ďalšia vec, -oveľa lukratívnejšia, kde sú Rusi pri kumulácii zdrojov pre svojho aktuálneho vojenského nepriateľa nápomocní. – JE TO VÝVOZ ELEKTRICKEJ ENERGIE !

V súčasnosti sú v ruských rukách 4 veľké elektrárne, ktorých produkciu Ukrajina zatiaľ plynulo vyváža do jednotnej európskej energetickej siete. /Nafázovala sa ňu paradoxne až v marci 2022, keď už začali na Donbase boje/. Napriek vojenskej prítomnosti Rusov v elektrárňach sú tieto stále pod kontrolou firmy UKRENERGO a nie ROSATOM, ako by bolo logické. Ukrajina od júla 2022 zvýšila svoj export elektriny do EU 2,5 – 3 násobne. Najväčšia ukrajinská elektráreň – Zaporožská jadrová elektráreň produkuje ročne 40 mld kwh. Všetok tento výkon je teoreticky k dispozícii Európe. Nemalý je aj výkon druhej najvýkonnejšej ukrajinskej elektrárne- Uglogorskej tepelnej elektrárne, ktorá je od minulého týždňa tiež pod kontrolou Ruska. A nezanedbateľné sú aj výkony Kachovskej vodnej elektrárne a Zaporožskej tepelnej elektrárne, rovnako pod ruskou kontrolou. Suma sumarum, Ukrajina získava na zbrane proti Rusku obrovské prijmy s prevádzky de facto ruských elektrární.

Toto si po posledných atakoch OS UA na Zaporožskú atómovú elektráreň Rusi konečne všimli a začali konať, aby to ďalej nepokračovalo. Orgány RF požiadali Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu o súhlas s prechodom správy Rusmi obsadených elektrární z Ukrenergo pod Rosatom. MAAE si dáva načas, no keďže neposudzuje ani vojenské a ani politické hľadiská, malo by byť jej stanovisko kladné. Horšie sú ale variantné dôsledky prechodu elektrární pod Rosatom a ich napojenia na ruskú elektrickú sieť. Elektrina z obsadených elektrární by sa veľmi zišla energeticky deficitnému Krymu a bola by veľkou pomocou aj v povojnovej rekonštrukcii Donbasu, Chersonskej a Zaporožskej oblasti. Rusi sa ale obávaj, že odpoveďou na ich kroky bude ukrajinský útok na zaporožské atómové reaktory a následná nukleárna katastrofa, ktorá postihne celú južnú Ukrajinu a priľahlé časti Ruska. Ukrajinci pred svetom za pomoci západných médií samozrejme pripíšu nukleárnu katastrofu na účet Ruska.

Rusi by mohli zabezpečiť dôkladnú vzdušnú obranu atómovej elektrárne. Stálo by ich to ale prostriedky PVO, ktoré by im chýbali na fronte a inde v zázemí. No a navyše, žiadna PVO nepracuje na 100%. Inou hrozbou pre Rusov by bola ukrajinská odveta na plynovodoch a ropovodoch, ktorými Rusi tiež dosahujú prijmy a ktoré cez Ukrajinu tiež miera do EU. Útoky na energovody a elektrárne by mohli byť v nastávajúcej zime pre Európu fatálne.

A tak hoci to znie paradoxne, Rusi asi naďalej budú pomáhať Ukrajincom zabezpečovať si prijmy na nákup zbraní proti OS RF: umožnením exportu obilia a umožnením exportu elektrickej energie. Dokedy ?

Novinári zabudli na miliónové demonštrácie proti vojne vo Vietname v USA v 60-70-tych rokoch ?

24.09.2022

Naše servilné novinárske uchá po vyhlásení čiastočnej mobilizácie záložníkov v RF neustále krútia čosi o všelijakých protestoch a vyhýbaní sa tejto povinnosti zo strany mobilizovaných Rusov. Podľa správ z našich médií to teraz v Rusku vyzerá na riadnu kovbojku. Ako vyzerá masové proti-mobilizačné a protivojnové hnutie, to si však my starší pamätáme z čias [...]

Čudáci s košíkmi zaplavili zase Cestu slobody- hľadajú ľadové dubáky…

24.09.2022

Dnes v noci bolo na Podbanskom mínus 5 stupňov. V prízemnej vrstve lesa všetko skamenelo, zamrzlo. Napriek tomu sa „firemné“ autá s bratislavskými značkami od včera roja na ceste L.Hrádok – Podbanské-Š.Pleso. A dnes ráno hríbari z Dolniakov s obrovskými košmi brázdia lesy, ktoré sa už venujú ruji, zimnému zhonu sojok a veveričiek pri zháňaní [...]

Verejná otázka pánovi Pellegrinimu

21.09.2022

Pán Pellegrini,- prepáčte, že to robím takto verejne, -ale politika je vraj vec verejná,-a tak som si to dovolil takto. Na verejnosti. Pán Pellegrini, včera ste mali absenciu na najväčšom opozičnom podujatí, aké sa v Bratislave v poslednom čase uskutočnilo. Počul som vaše ospravedlnenie v televízií ešte pred opozičným mítingom. Povedali ste, že vašim voličom na prvej [...]

Koronavírus / Covid / Ochranný oblek /

Za nedeľu pribudlo 78 prípadov nákazy koronavírusom a dve obete

26.09.2022 10:12

V nemocniciach je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 443 pacientov.

orbán

Orbánov Fidesz sa chce spýtať Maďarov, čo so sankciami proti Rusku

26.09.2022 06:44

Orbánova strana Fidesz chce medzi obyvateľmi Maďarska vykonať "národnú konzultáciu" ohľadom sankcií.

Joe Biden

Ak Rusi použijú jadrové zbrane, budú čeliť katastrofickým následkom, pohrozili USA

26.09.2022 06:42

Washington Moskve neverejne "podrobnejšie vysvetlil, čo presne to bude znamenať".

Andrej Babiš

Expert: Pre Babiša je to riziko, ale myslím si, že skúsi boj o prezidenta

26.09.2022 06:00

České opozičné strany ANO a SPD sa dajú pokladať za víťazov komunálnych volieb, ktoré sa konali v piatok a v sobotu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 378
Celková čítanosť: 958188x
Priemerná čítanosť článkov: 2535x

Autor blogu

Kategórie