Založ si blog

Rusi financujú Ukrajine nákup zbraní na Západe

Rusi de facto financujú Ukrajine nákup zbraní na Západe. Ide o zbrane, ktoré potom Ukrajina používa proti nim. Je to neuveriteľné, ale je to pravda. Oddnes Rusi umožňujú Ukrajine vývoz obilia, ktorým si táto „krajina“ rieši akútny problém s defaultom a získava zdroje na nákup zbraní v krajinách NATO. Okrem toho je tu však ešte ďalšia vec, -oveľa lukratívnejšia, kde sú Rusi pri kumulácii zdrojov pre svojho aktuálneho vojenského nepriateľa nápomocní. – JE TO VÝVOZ ELEKTRICKEJ ENERGIE !

V súčasnosti sú v ruských rukách 4 veľké elektrárne, ktorých produkciu Ukrajina zatiaľ plynulo vyváža do jednotnej európskej energetickej siete. /Nafázovala sa ňu paradoxne až v marci 2022, keď už začali na Donbase boje/. Napriek vojenskej prítomnosti Rusov v elektrárňach sú tieto stále pod kontrolou firmy UKRENERGO a nie ROSATOM, ako by bolo logické. Ukrajina od júla 2022 zvýšila svoj export elektriny do EU 2,5 – 3 násobne. Najväčšia ukrajinská elektráreň – Zaporožská jadrová elektráreň produkuje ročne 40 mld kwh. Všetok tento výkon je teoreticky k dispozícii Európe. Nemalý je aj výkon druhej najvýkonnejšej ukrajinskej elektrárne- Uglogorskej tepelnej elektrárne, ktorá je od minulého týždňa tiež pod kontrolou Ruska. A nezanedbateľné sú aj výkony Kachovskej vodnej elektrárne a Zaporožskej tepelnej elektrárne, rovnako pod ruskou kontrolou. Suma sumarum, Ukrajina získava na zbrane proti Rusku obrovské prijmy s prevádzky de facto ruských elektrární.

Toto si po posledných atakoch OS UA na Zaporožskú atómovú elektráreň Rusi konečne všimli a začali konať, aby to ďalej nepokračovalo. Orgány RF požiadali Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu o súhlas s prechodom správy Rusmi obsadených elektrární z Ukrenergo pod Rosatom. MAAE si dáva načas, no keďže neposudzuje ani vojenské a ani politické hľadiská, malo by byť jej stanovisko kladné. Horšie sú ale variantné dôsledky prechodu elektrární pod Rosatom a ich napojenia na ruskú elektrickú sieť. Elektrina z obsadených elektrární by sa veľmi zišla energeticky deficitnému Krymu a bola by veľkou pomocou aj v povojnovej rekonštrukcii Donbasu, Chersonskej a Zaporožskej oblasti. Rusi sa ale obávaj, že odpoveďou na ich kroky bude ukrajinský útok na zaporožské atómové reaktory a následná nukleárna katastrofa, ktorá postihne celú južnú Ukrajinu a priľahlé časti Ruska. Ukrajinci pred svetom za pomoci západných médií samozrejme pripíšu nukleárnu katastrofu na účet Ruska.

Rusi by mohli zabezpečiť dôkladnú vzdušnú obranu atómovej elektrárne. Stálo by ich to ale prostriedky PVO, ktoré by im chýbali na fronte a inde v zázemí. No a navyše, žiadna PVO nepracuje na 100%. Inou hrozbou pre Rusov by bola ukrajinská odveta na plynovodoch a ropovodoch, ktorými Rusi tiež dosahujú prijmy a ktoré cez Ukrajinu tiež miera do EU. Útoky na energovody a elektrárne by mohli byť v nastávajúcej zime pre Európu fatálne.

A tak hoci to znie paradoxne, Rusi asi naďalej budú pomáhať Ukrajincom zabezpečovať si prijmy na nákup zbraní proti OS RF: umožnením exportu obilia a umožnením exportu elektrickej energie. Dokedy ?

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Zo Slovenska mizne korupcia !!!

31.01.2023

Neveríte ? Nech sa páči pozrieť si rebríček krajín sveta, zhotovený Sorosovou mimovládkou Transparency International. Kto tieto údaje za SR poskytol ? Nuž slovenská pobočka Transparency International /TI/. Na základe čoho ? Údajov z OČTK, zo súdov, zo štátnych inštitúcií ? Nie ? Údajov zo sociologických prieskumov verejnej mienky ? Nie. – TI získala údaje z [...]

Lasica mal tu a tam aj pravdu..

30.01.2023

Milan Lasica raz pri spomienkach na nemenovaného významného Slováka zhodnotil jeho tvorbu z posledných rokov života slovami /parafrázujem/ : Sú ľudia, ktorým genialitu vzal ich príliš dlhý život. Keby žili kratšie a netvorili tak dlho, príp. ešte aj na staré kolená nepolitizovali, boli by sa do histórie zapísali oveľa viac ako takto. Múdra myšlienka – v Lasicovom [...]

Mestská poliklinika Trnava

Zomrel im lekár a pacientom zostáva už len čakať. Počet zdravotníkov v dôchodkovom veku nebezpečne rastie

01.02.2023 11:50

Na problémy so starnutím lekárov sa poukazuje roky. Pomôcť má aj kompletná reforma ambulantného sektora.

Markéta Pekarová Adamová

Predsedníčka českej snemovne telefonovala na Taiwan, v marci tam vycestuje

01.02.2023 11:15

Markéta Pekarová Adamová sa prostredníctvom videohovoru spojila s ministrom zahraničných vecí Taiwanu Wu Čao-siem.

budaj

Našli Budajov podpis pre ŠtB, zaviazal sa oznamovať 'protispoločenskú činnosť'

01.02.2023 10:27, aktualizované: 11:45

Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB.

polícia dunaj breh pátranie policajt

V Dunaji našli ženské telo. Má ísť o nezvestnú Teréziu

01.02.2023 10:10, aktualizované: 12:01

Pohotovostný pátrací tím potvrdil, že nájdené telo patrí 18-ročnej Terézii, po ktorej pátrali niekoľko dní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 1246074x
Priemerná čítanosť článkov: 2646x

Autor blogu

Kategórie