Založ si blog

Medvede na Slovensku nie sú premnožené

Výskumný tým katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity karlovej v Prahe v spolupráci so slovenskými odborníkmi-zoológmi prezentoval predbežné výsledky 2 ročnej štúdie zameranej na slovenského medveďa hnedého. Výskum prebiehal v rokoch 2020-2021. Pomocou DNA analýzy medvedieho trusu a chlpov sa zistilo, že na Slovensku žije asi 1056 medveďov. Slovenské medvede postupne vytvárajú vlastnú filogeneticko-teritoriálnu skupinu. Vitalita slovenskej medvedej populácie je vzhľadom na jej istú izolovanosť veľmi priaznivá. Veľkosť populácie okolo 1000 jedincov zaručuje ochranu pred degeneráciou.

Populácia medveďov je t.č. primeraná veľkosti potravinových zdrojov. Medveďom v premnožení bráni nielen potravinová základňa ale aj samoregulačné druhové mechanizmy: oneskorený ontogenetický vývoj, zoslabenie reprodukčného apetítu, zabíjanie mláďat iných samcov a pod. Najväčším nebezpečenstvom pre interakciu človeka a medve´da je manažment odpadového hospodárstva. V smetiach nachádza medveď zvyšky ľudskej potravy, učí sa na ňu a pri strete s človekom pri smetníkoch považuje človeka za potravinového konkurenta. Nebezpečné pre zdravie medve´da je jeho popásanie sa na kaloricky bohatých plodinách v podhorí doposiaľ netradičných plodín: repky, kukurice, slnečnice, pšenice. Bolo by preto užitočné, aby štát sortiment rastlinnej výroby v medvedích lokalitách reguloval.

Populácia našich medve´dov nie je podľa vedcov premnožená. Veľkosť populácie medveďov nemá na bezpečnostné riziká vyplývajúce zo stretu s medveďom priamy vplyv. Prevencia rizík sa dá zlepšiť lepším poznaním etológie medveďa hnedého, osvetou a regulovaním pohybu ľudí v lokalitách so zvýšením výskytom medveďa hnedého.

Páni lesníci, páni poľovníci, milé médiá-prestaňte teda už konečne s plašením ľudí. Páni zo zásahového tímu ŠOP, prestaňte porušovať zákon na ochranu medveďa hnedého. A venujte sa tomu, na čo ste určení: na spoznávanie etológie zvierat a na ochranu prírody. Na ochranu prirodzeného prostredia pre všetky zložky prírody,- nie iba pre človeka.

Etnografka Nádaská-vojenský odborník ?

05.02.2023

Dnes doobeda je v móde písať blogy inšpirované rádiom či televíziou. Dovoľte mi prispieť tiež do partie podobným príspevkom. Neviem už v ktorej televízii som včera uvidel známu slovenskú odborníčku na všetko-pani Katarínu Nádaskú, vyštudovanú etnografku, pardon etnologičku, ako sa vyjadruje k otázke masového vyhýbania sa brannej povinnosti odvedených mužov na [...]

TB Smeru: informovať zakázané; znevažovať prikázané

03.02.2023

Na TB Smeru SSD sa včera i dnes objavovala jedna mediálna bomba za druhou. Odznievalo jedno obvinenie zo zneužívania právomocí OČTK za druhým. Všetko podložené výpoveďami ľudí, listinnými dôkazmi, legálnymi audionahrávkami. Prosto jedno informačné bum za druhým. Človek by čakal, že sa tak závažné odhalenia na adresu vyšetrovateľky Barčákovej, prokurátora Repu a [...]

Mierová koalícia alebo tanková koalícia: kam nás nová vláda a prvovoliči zaradia ?

01.02.2023

V Európe sa utvorili dve koalície: Jedna je tzv. „tanková koalícia“, ktorá chce Ukrajine čo najskôr dodať čo najviac tankov a umožniť jej dobyť Krym, Donbas, Zaporožie a Chersonskú oblasť a prinútiť Rusko ku kapitulácii. Do tejto smelej koalície, ktorá chce poslať na ukrajinský front v 2023 asi 300 tankov Challenger, Leopard, Leclerc a Abrams patrí /okrem USA/ [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 473
Celková čítanosť: 1256770x
Priemerná čítanosť článkov: 2657x

Autor blogu

Kategórie