Založ si blog

Opozícia včera prepásla príležitosť

Ako tak pozerám po kolegoch blogeroch, až na jedného ostatní neriešia skutočnú udalosť, ktorou je zvrat vo vojne na Ukrajine /čiastočná mobilizácia OS RF a akútne varovanie RF o použití jadrových zbraní/ ale opozičný míting v Bratislave s účasťou asi 10 tis. ľudí. Nuž dobre, podelím sa s tými, čo o to majú záujem aj ja s niekoľkými poznámkami.

Predovšetkým-som stále v tatranských horách a tak som celý míting sledoval iba cez médiá. Bohužiaľ, to isté urobilo aj cca 98% Bratislavčanov. „Naše“ médiá, napospol protilsovenské, sa mítingu venovali iba okrajovo. Nič prekvapujúce, s tým bolo treba rátať. Prekvapujúce ale je, že jediná parlamentná opozičná strana Smer SSD,organizátorka mítingu, nezabezpečila žiadnu solídnejšiu formu priameho prenosu z mítingu. Chyba. Veľká, chyba. Mala to urobiť. Mala to vysielať live na svoje občasnej internetovej televízii alebo aspoň kvalitne streamovať a prezentovať na youtube. Smer SSD má na to dosť peňazí. Načo ich šetrí, ak nie na takéto akivity ? Na youtube sa samozrejme objavili amatérske pokusy o prenos. Sám som jeden z nich sledoval a tak mám akú-takú predstavu o priebehu akcie. Na Pravde bol tiež akože live prenos. Statická kamera nedávala obraz o diani. Chvalabohu, bol tam aspoň počuteľný zvuk. V momente, keď sa už z pódia stratili všetky akože občianske protestné osoby a organizácie, keď sa už vyvraveli všetci akože opoziční politickí trpaslíci a keď už po takmer 3 hodinách postávania na námestí mal dostať slovo ten, kvôli ktorému tisíce ľudí prišli-teda Smer a jeho predseda R.Fico – live prenos Pravdy skončil. -Aká náhoda, že ?!

Toto sú samozrejme technické záležitosti, ktoré sa včera podieľali na tom, že opozícia včerajšiu šancu veľmi nevyužila. Podstatnejšie sú ale iné,-obsahové nepodarky a chybičky i chyby. Abstrahujem od vystúpení rôznych aktivistov /z nich zaujal azda iba doc.Chmelár a príjemné prekvapenie -herec Marek Ťapák/. Spomeniem radšej predstaviteľov opozičných strán. Začal to A,Danko z SNS. Začiatok dobrý, no potom sa zamotal do svojej príznačnej rétorickej negramotnosti. Nebudem pomáhať nepriateľovi a tak radšej ani nebudem citovať niektoré jeho vyjadrenia, ktoré neraz vyústili do presne opačného záveru, než aký p. Danko chcel dosiahnuť. SNS by sa mala popozerať po nejakom podpredsedovi s kvalitným jazykovým prejavom. A p.Danko by mal poslúchnuť radu odborníkov, že v jeho prípade platí „päť minút a DOSŤ!“

Život poslal na tribúnu pána Géciho. Rétoricky lepšie ako Danko, obsahovo až príliš ustráchané. Mal tam byť skôr p.Taraba. Nebol. Chyba. No a potom prišla na rad nešťastná Republika. Strana, ktorá mala na námestí po Smere najviac priaznivcov. Bohužiaľ, neprihovoril sa k nim pán Mazurek ale predseda Uhrík. Múdry vzdelaný človek, ale bez rétorického talentu, bez daru charizmy. Najhoršie však je, že sa tak ako Danko venoval skôr omáčke okolo Bruselu a vychovaľovaniu Orbána, než aby do toho riadne zaťal a povedal jasne: STOP PROTI-RUSKÝM SANKCIÁM. VETOVAŤ ICH. A ak to nepôjde-potom tu musí prísť nová vláda, ktorá pozastaví členstvo SR v NATO. A ak bude kvôli sankciám SR aj ďalej trpieť, tak potom dovidenia Brusel. Potom treba zmraziť členstvo SR v EU ! – Toto čakajú mnohí Slováci od Republiky. -Aby táto strana, nádejný člen budúcej povolebnej slovenskej vládnej koalície priniesla Slovákom novú NE-EUROATLANTICKÚ perspektívu. Kto mal na tribúne povedať STOP členstvu SR v NATO, stop členstvu SR v EU -ak nie Republika ? Nuž nestalo sa. Chyba.

Napokon, keď už časť demonštrantov unavená od státia, otrávená čudnými kultúrnymi vložkami, ničnehovoriacimi príhovormi ničnehovoriacich mien a studeným, sychravým počasím zamierila domov, – konečne dostal slovo Smer. Z jednovetných príhovorov podpredsedov Smeru zaujal brilantný pozdrav od Ľuboša Blahu. V jeho vete bolo všetko, čo malo byť v jadre všetkých ostatných vystúpení: zdrvujúca kritika proti-ruských sankcií, agresívnych krokov NATO i vyjadrenie priateľstva s bratským ruským ľudom. Ak by mal Ľuobš Blaha priestor ako niektorí občianski aktivisti, -bol by to úplne iný míting. Zmysluplný, bojovný, medzinárodnopoliticky postrehnuteľný. Prejav predsedu R.Fica nemal takýto rozmer. Fico sa nedotkol podstaty dnešnej našej biedy a dnešného nášho hrôzostrašného postavenia: proti-ruských sankcií EU ako jadra dnešných sociálnych problémov Slovákov a agresívnej politiky NATO ako jadra nášho súčasného existenčného ohrozenia. Fico zostal verný svojej „neutrálnosti“ a nezasahovaniu do boja „veľkých chlapcov“ o geopolitiku Európy. Ešteže v deklarácii, ktorou R,Fico svoj prejav zakončil, boli rozumné a jasné veci. Bol v nich algoritmus konca súčasnej slovenskej vlády-hrôzovlády. To bol spolu s Blahovým jednovetným výstupom dobrý bod včerajšej manifestácie.

Suma sumárum však včerajší míting nevyužil svoj aktivačný potenciál. Nenafázoval sa na tempo vývoj udalostí v Európe a vo svete. Páchol naftalínom,-ako keby ho ktosi vytiahol zo skrine po 3 rokoch. Dnes je už ale SR, Európa a svet niekde inde. Dnes sú tu už oveľa väčšie hrozby ako nejaký covid, či zdraženie elektriny a plynu o 50%. Dnes už ide o našu ekonomickú a áno -aj o holú fyzickú existenciu. Dnes je čas postaviť pred SR inú perspektívu, než je tá ktorá zlyhala a ktorá nás ekonomicky a fyzicky ohrozuje – tedá tá tzv. euroatlantická. Dnes je čas podať alternatívu pre Slovensku. Alternatívu, bez NATO, bez kolonializačnej EU. Alternatívu slovenskú: otvorenú s priateľskou rukou na všetky svetové strany a všetky kontinenty. Toto dnes Slovensko potrebuje a čaká. – A od koho by sa to malo dočkať, ak nie od opozície ?

Bohužiaľ, včera sa toho od našej opozície nedočkalo. Dnešné ráno, najmä správy z Moskvy a následné ozveny zo Západu ukázali, že vývoj ide úplne inak a inou rýchlosťou, než si to naša vládna -ale bohužaiľ aj opozičná politická elita predstavuje. ŠKODA.

Dobrá správa pre PS, Olano a SaS

16.04.2024

Všimli ste si to ? Koalícii Smer, Hlas a SNS sa podarilo splniť predvolebný sľub o znížení cien potravín, o poklese inflácie a oživení investičnej výstavby. Dobrá správa pre Šimečku, Matoviča, Grohlinga – či nie ? Aspoň trocha útechy pre občanov pred tým, než Kamenický a spol. začnú realizovať tvrdý no nevyhnutný reštrikčný masaker…. Zatiaľ je to [...]

Jančkárová – generátor politickej nenávisti

14.04.2024

Každému súdnemu človeku, ktorý sledoval dnešný“moderátorský“ výkon Marty Jančkárovej na STV1 musí byť už jasné, prečo je potrebné spravodajské a publicistické relácie RTVS totálne prekopať, vymeniť v nich dramaturgiu a personál. Jančkárová väčšinu svojho „moderátorského“ času venovala politickej polemike s podpredsedom NRSR a poslancom [...]

Šimečka je najkrajší, najmúdrejší a najlepší hasič

14.04.2024

Dementi /toto nie je oslovenie nikoho dôležitého, toto späťvzatie článku, ktorý tu mal byť ešte do obeda no už nie je…/. Nie je pravda, že pán Šimečka je čosi ako „pyroman“. Nie je pravda, že pán Šimečka chodí do Bruselu zakladať ohníky, v ktorých majú zhorieť peniaze pre SR, – aby potom vyzýval vládu SR hasiť. Pravda je, že pán Šimečka je [...]

Petr Pavel

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

16.04.2024 15:52

Česko začiatkom marca v reakcii na postoj SR k vojne na Ukrajine odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie.

Juraj Blanár

Blanár nepodporí možné sankcie, ktoré by zasiahli viac občanov SR ako Irán

16.04.2024 15:29

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ majú rokovať o možnom uvalení sankcií na Irán v súvislosti s jeho víkendovým útokom na Izrael.

Podvod

Fanúšikovia hokeja, pozor. Neznámy páchateľ ponúka na internetovom portáli falošné lístky na MS

16.04.2024 15:11

Vystupuje pod rôznymi menami, s rôznymi telefónnymi číslami a uvádza odlišné bankové účty, na ktoré žiada zaslať peniaze.

Russia Ukraine War

Chýbali rakety, zničili elektráreň. Zelenskyj sa hnevá, že Ukrajine chýba ochrana, akú dostal Izrael

16.04.2024 15:07

Volodymyr Zelenskyj sa sťažuje, že Izraelu pomohli spojenci ochrániť vzdušný priestor pred útokom Iránu, ale od neba nad Ukrajinou dávajú ruky preč.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 755
Celková čítanosť: 2809847x
Priemerná čítanosť článkov: 3722x

Autor blogu

Kategórie