Založ si blog

Zakázané filmy, ktoré podľa trolov zakázali oprávnene…

Nezvyknem reagovať na roje pro-západných protislovenských trolov, ktoré sa začnú hmýriť nad každým čo len trochu pre nich nepríjemným článkom. Z času na čas však robím výnimku. Toto je jedna z nich.

Pripomeňme, že trolovia reagujú na článok, v ktorom som upozornil na faktický zákaz alebo minimálnu hranosť slovenských filmov pre deti a mládež, ako sú trilógia o Maroškovi, dva filmy na motívy F.Kráľa: Jano a Čenkovej deti, film na motívy knihy M.Rázusa Krčmársky kráľ, film na motívy knihy Ľuda Ondrejova Jerguš Lapin, film na motívy J.Bodeneka Ivkova biela mať , film o kapitánovi Nálepkovi a film Krompašská vzbura.

Trolovia nesúhlasia, že filmy ako Jerguš Lapin , Krčmársky kráľ, Krompašská vzbura, film o Nálepkovi… zakázali alebo vysielajú minimálne napr.Čenkovej deti, Maroško, … možno raz za 20 rokov. Nesúhlasia, že tieto filmy jednoducho odstavili kapitalisti kvôli ideologickej cenzúre. Vraj sa nevysielajú /na verejnoprávnej RTVS/ !/ preto, lebo deti o ne nemajú záujem. Lebo si ich vraj nežiada trh a ruka trhu je predsa posvätná. Riadny nezmysel,- ako si deti môžu žiadať resp. odmietať čosi, s čím sa nikdy v živote nestretli, čo nevideli, nepočuli, o čom im v škole a vo verejnosti nikdy nehovorili ?! Okrem toho, RTVS na rozdiel od súkromných televízií je aj na to, aby divákom ponúkala aj veci nekomerčné, vzdelávacie, dokumentárne. Filmy o živote detí v minulosti presne také aj sú.

Trolovia tvrdia, že tie zakázané filmy sa nevysielajú preto, lebo sú v hroznom technickom stave. Zaujímavé, ešte staršie české rozprávkové filmy v takom stave neboli ? Samozrejme boli, -ale potom ich technici v moderných laboratóriách vyčistili, pre-zvučili, digitalizovali – a ich technický stav je zrazu znesiteľný. Až do tej miery, že takú „Princeznú so zlatou hviezdou na čele“ ponúkajú deťom cez Vianoce aj 4-5 krát. Rovnako tak sa citlivou úpravou dá zlepšiť aj dynamika a strih filmov.

Trolovia súhlasia s tým aby sa filmy nakrútené na základe literárnych diel ideologických nepriateľov súčasného liberálneho kapitalizmu nepremietali, lebo ide o diela komunistických, nacionalistických a antisemitských lotrov. Rázus, Fraňo Kráľ a Ľudo Ondrejov boli lotri a tak aj ich diela musia byť odporné, hnusné, nekonzumovateľné. Nuž po prvé, s tým lotrovstvom je to často úplne inak. Ľudo Ondrejov bol arizátor a nikto netvrdí, že nie. Bol to však aj hrdina SNP, ktorý svoju vinu zmyl v bojoch s fašistickými Nemcami. Martin Rázus bol nacionalista, veď bol predsedom Slovenskej národnej strany. Chválil slovenský národ, možno až príliš-no nikdy nič rasistické nenapísal ani proti Maďarom, a ni proti Židom, ani proti Čechom. No a Fraňo Kráľ bol nepochybne komunista. Komunistami boli však aj iní vynikajúci slovenskí spisovatelia: Novomeský, Mihálik, Válek, Ballek, Jaroš…V médiách sa ale ich diela vysielajú. Možno preto, že nie sú až také ostré ako dielo Fraňa Kráľa. Ale v umení je to ako v kuchyni. Občas tam kvôli lepšej chuti treba riadne priostriť. No a po druhé, – zakazovať umelecké diela iba preto, že ich autor mal nejaké politické presvedčenie, tak to je taký supertotalitný nezmysel ako zakázať hudbu R.Wagnera, lebo Wagner bol protonacista alebo verše D´Annunzia len preto, že to bol ideológ Mussoliniho fašizmu, či Sándora Máraiho len preto, lebo to bol veľkomaďarský „humanista“, čo nemal rád Slovákov.

Trolovia sa snažia dokázať nedokázateľné. Že zákazy vyvolal trh, lotroviny autorov-umelcov alebo prepytujem nekvalitné filmové kópie. Myslia si, že sú pritom ktovieako pokrokoví, liberálni a demokratickí. Nie, nie sú. Ak by boli, nechajú vysielanie všetkých filmov na divákoch a ich slobodnom rozhodnutí. Diváci však najprv musia dostať šancu so zakázanými filmami sa oboznámiť. Tolerantní zodpovední pracovníci RTVS by im ju mali dať. Nemusia im hneď dať „prime time“. Stačila by iba malá, maličká časť slovenskej obrazovky.

Posledná trolia múdrosť je, že je dobré nedať deťom príležitosť pozerať tieto filmy, lebo vysedávať pri obrazovkách je pre deti nezdravé. Treba, aby miesto toho športovali…Naozaj múdre, akurát prečo toto pravidlo platí iba pri slovenských filmoch. kritizujúcich kapitalizmus a vychovávajúcich ich k láske k vlasti a nie pri českých rozprávkach , či pri potterovskom filmovom odpade ?

Svetla je menej, dni sú kratšie, večery sa predlžujú. Šanca na to, aby sme si pozreli Jerguša Lapina, Jana, či Maroška častejšie,- tu je. Jediné, čo je k tomu treba je kúsok tolerancie a odvahy.

Správa o stave prezidentkinej mysle

29.11.2022

Onedlho sa dozvieme, ako to s našou prezidentkou je. V akom stave má myseľ, čo sa odohráva v jej duši, v akom vnútornom svete žije. Sme zvedaví. Na verejnosť zatiaľ prenikol iba chýr, že pani prezidentka bude veľmi veľmi kritická. A to by vlastne malo znamenať, že bude veľmi veľmi sebakritická. Nuž pri klesajúcich percentách jej dôveryhodnosti sa tomu ani niet čo [...]

Strana PS je postavená na pravicovoliberál. lžiach a maskovaní za ľavicu

28.11.2022

Strana Progresívne Slovensko sa od začiatku vymedzovala ako moderná a ľavicová strana. Je to lož. Strana PS nie je moderná a pokroková, ale staromódna liberálna či skôr libertariánska strana. Je to strana, ktorá sa ideologicky orientuje na spráchnivené idey divého kapitalizmu 19.storočia. Jediné, čo je v nej „moderné“ a pokrokové, že miesto prudérnej [...]

Reklama plná černochov

26.11.2022

Na Slovensku žije už dosť veľa černochov. Viem o niektorých, ktorí tu roba v šoubiznise čiernych bačov, hrajú futbal alebo basketbal či nebodaj študujú. No viac ako na športoviskách je černochov v reklamách slovenských televízií. Černosi, žijúci na Slovensku musia byť extrémne solventní, keď sa vyskytujú v reklamách na predovšetkým drahšie, luxusnejšie výrobky. [...]

Robert Fico

Fico je formálne čistý. Pomôže mu to k navráteniu dôvery?

29.11.2022 22:00

Čo zrušenie obvinenia v kauze Súmrak znamená pre dôveru v spravodlivosť? A ako ovplyvní politické dianie v krajine?

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 413
Celková čítanosť: 1075960x
Priemerná čítanosť článkov: 2605x

Autor blogu

Kategórie