Založ si blog

Zakázané filmy, ktoré podľa trolov zakázali oprávnene…

Nezvyknem reagovať na roje pro-západných protislovenských trolov, ktoré sa začnú hmýriť nad každým čo len trochu pre nich nepríjemným článkom. Z času na čas však robím výnimku. Toto je jedna z nich.

Pripomeňme, že trolovia reagujú na článok, v ktorom som upozornil na faktický zákaz alebo minimálnu hranosť slovenských filmov pre deti a mládež, ako sú trilógia o Maroškovi, dva filmy na motívy F.Kráľa: Jano a Čenkovej deti, film na motívy knihy M.Rázusa Krčmársky kráľ, film na motívy knihy Ľuda Ondrejova Jerguš Lapin, film na motívy J.Bodeneka Ivkova biela mať , film o kapitánovi Nálepkovi a film Krompašská vzbura.

Trolovia nesúhlasia, že filmy ako Jerguš Lapin , Krčmársky kráľ, Krompašská vzbura, film o Nálepkovi… zakázali alebo vysielajú minimálne napr.Čenkovej deti, Maroško, … možno raz za 20 rokov. Nesúhlasia, že tieto filmy jednoducho odstavili kapitalisti kvôli ideologickej cenzúre. Vraj sa nevysielajú /na verejnoprávnej RTVS/ !/ preto, lebo deti o ne nemajú záujem. Lebo si ich vraj nežiada trh a ruka trhu je predsa posvätná. Riadny nezmysel,- ako si deti môžu žiadať resp. odmietať čosi, s čím sa nikdy v živote nestretli, čo nevideli, nepočuli, o čom im v škole a vo verejnosti nikdy nehovorili ?! Okrem toho, RTVS na rozdiel od súkromných televízií je aj na to, aby divákom ponúkala aj veci nekomerčné, vzdelávacie, dokumentárne. Filmy o živote detí v minulosti presne také aj sú.

Trolovia tvrdia, že tie zakázané filmy sa nevysielajú preto, lebo sú v hroznom technickom stave. Zaujímavé, ešte staršie české rozprávkové filmy v takom stave neboli ? Samozrejme boli, -ale potom ich technici v moderných laboratóriách vyčistili, pre-zvučili, digitalizovali – a ich technický stav je zrazu znesiteľný. Až do tej miery, že takú „Princeznú so zlatou hviezdou na čele“ ponúkajú deťom cez Vianoce aj 4-5 krát. Rovnako tak sa citlivou úpravou dá zlepšiť aj dynamika a strih filmov.

Trolovia súhlasia s tým aby sa filmy nakrútené na základe literárnych diel ideologických nepriateľov súčasného liberálneho kapitalizmu nepremietali, lebo ide o diela komunistických, nacionalistických a antisemitských lotrov. Rázus, Fraňo Kráľ a Ľudo Ondrejov boli lotri a tak aj ich diela musia byť odporné, hnusné, nekonzumovateľné. Nuž po prvé, s tým lotrovstvom je to často úplne inak. Ľudo Ondrejov bol arizátor a nikto netvrdí, že nie. Bol to však aj hrdina SNP, ktorý svoju vinu zmyl v bojoch s fašistickými Nemcami. Martin Rázus bol nacionalista, veď bol predsedom Slovenskej národnej strany. Chválil slovenský národ, možno až príliš-no nikdy nič rasistické nenapísal ani proti Maďarom, a ni proti Židom, ani proti Čechom. No a Fraňo Kráľ bol nepochybne komunista. Komunistami boli však aj iní vynikajúci slovenskí spisovatelia: Novomeský, Mihálik, Válek, Ballek, Jaroš…V médiách sa ale ich diela vysielajú. Možno preto, že nie sú až také ostré ako dielo Fraňa Kráľa. Ale v umení je to ako v kuchyni. Občas tam kvôli lepšej chuti treba riadne priostriť. No a po druhé, – zakazovať umelecké diela iba preto, že ich autor mal nejaké politické presvedčenie, tak to je taký supertotalitný nezmysel ako zakázať hudbu R.Wagnera, lebo Wagner bol protonacista alebo verše D´Annunzia len preto, že to bol ideológ Mussoliniho fašizmu, či Sándora Máraiho len preto, lebo to bol veľkomaďarský „humanista“, čo nemal rád Slovákov.

Trolovia sa snažia dokázať nedokázateľné. Že zákazy vyvolal trh, lotroviny autorov-umelcov alebo prepytujem nekvalitné filmové kópie. Myslia si, že sú pritom ktovieako pokrokoví, liberálni a demokratickí. Nie, nie sú. Ak by boli, nechajú vysielanie všetkých filmov na divákoch a ich slobodnom rozhodnutí. Diváci však najprv musia dostať šancu so zakázanými filmami sa oboznámiť. Tolerantní zodpovední pracovníci RTVS by im ju mali dať. Nemusia im hneď dať „prime time“. Stačila by iba malá, maličká časť slovenskej obrazovky.

Posledná trolia múdrosť je, že je dobré nedať deťom príležitosť pozerať tieto filmy, lebo vysedávať pri obrazovkách je pre deti nezdravé. Treba, aby miesto toho športovali…Naozaj múdre, akurát prečo toto pravidlo platí iba pri slovenských filmoch. kritizujúcich kapitalizmus a vychovávajúcich ich k láske k vlasti a nie pri českých rozprávkach , či pri potterovskom filmovom odpade ?

Svetla je menej, dni sú kratšie, večery sa predlžujú. Šanca na to, aby sme si pozreli Jerguša Lapina, Jana, či Maroška častejšie,- tu je. Jediné, čo je k tomu treba je kúsok tolerancie a odvahy.

Názoroví oponenti opozície nie sú potrební ?

30.11.2023

Dnes po obede vysielal SRo nechutne nevyváženú „diskusiu“ dvoch „expertov“ na tému hypotekárnych úverov. Obaja hovorili v podstate to isté – Ficova vláda zbytočne míňa peniaze, dáva ich /zatiaľ nie ešte úplne zbedačenej / strednej triede Slovákov a ich rodinám, miesto toho aby šetrila, konsolidovala t.j. aby tieto peniaze poslala finančným [...]

Pozor,- plyn !

29.11.2023

Staré štruktúry z čias minulej vlády tu ešte stále riadne smrdia. Nielen v polícii ale takmer v každom rezorte. Najnovšie riadne zasmradli v rezorte hospodárstva. Konkrétne v URSO. Skôr, než vedenie URSO stihla ministerka Saková vymeniť, vyparatilo Slovákom poriadne chrapúnstvo. V štýle „po nás potopa“ verejne ohlásilo možné drastické zvýšenie cien plynu pre [...]

Pán „politológ“ Štefančík, prečo klamete ?

28.11.2023

Je neuveriteľné, ako môže človek s titulmi pred menom i za menom s ľahkosťou motýlieho letu šíriť po médiách všakovaké nepravdy, vulgo klamstvá. Spomedzi množstva takýchto klamstiev vyberám aspoň jedno. To najnovšie, čo na spravodajskom kanále JOJ24 vyriekol pán Štefančík dnes. Podľa pána Štefančíka sa súčasná vládna koalícia v parlamente zaoberá vecami, čo [...]

ján Culka

Akcia NAKA: Culka a Zveřina idú väzby, rozhodol špecializovaný súd

30.11.2023 17:14

Pondelkový zásah NAKA sa okrem iného týkal podozrení z nehospodárneho spravovania majetku v štátnych podnikoch Slovenský vodohospodársky podnik a Vodohospodárska výstavba.

LGBTI+, moskva, homosexuáli

Najvyšší súd v Rusku zakázal LGBT+ hnutie, označil ho za extrémistickú skupinu

30.11.2023 17:09

Žalobu podalo tento mesiac ruské ministerstvo spravodlivosti.

izrael, hamas, rukojemníci

Blinken: Prímerie prináša výsledky. Hamas prepustí ďalších rukojemníkov, rokuje sa o predĺžení prímeria

30.11.2023 16:59

Izrael a Hamas sa vo štvrtok dohodli na predĺžení prímeria do piatka.

06-shutterstock 663728050

Nemocnica v Partizánskom preruší prevádzku pôrodnice a neonatológie

30.11.2023 16:32

K tomuto kroku pristúpi pre personálne dôvody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 651
Celková čítanosť: 2431425x
Priemerná čítanosť článkov: 3735x

Autor blogu

Kategórie