Založ si blog

Zakázané filmy, ktoré podľa trolov zakázali oprávnene…

Nezvyknem reagovať na roje pro-západných protislovenských trolov, ktoré sa začnú hmýriť nad každým čo len trochu pre nich nepríjemným článkom. Z času na čas však robím výnimku. Toto je jedna z nich.

Pripomeňme, že trolovia reagujú na článok, v ktorom som upozornil na faktický zákaz alebo minimálnu hranosť slovenských filmov pre deti a mládež, ako sú trilógia o Maroškovi, dva filmy na motívy F.Kráľa: Jano a Čenkovej deti, film na motívy knihy M.Rázusa Krčmársky kráľ, film na motívy knihy Ľuda Ondrejova Jerguš Lapin, film na motívy J.Bodeneka Ivkova biela mať , film o kapitánovi Nálepkovi a film Krompašská vzbura.

Trolovia nesúhlasia, že filmy ako Jerguš Lapin , Krčmársky kráľ, Krompašská vzbura, film o Nálepkovi… zakázali alebo vysielajú minimálne napr.Čenkovej deti, Maroško, … možno raz za 20 rokov. Nesúhlasia, že tieto filmy jednoducho odstavili kapitalisti kvôli ideologickej cenzúre. Vraj sa nevysielajú /na verejnoprávnej RTVS/ !/ preto, lebo deti o ne nemajú záujem. Lebo si ich vraj nežiada trh a ruka trhu je predsa posvätná. Riadny nezmysel,- ako si deti môžu žiadať resp. odmietať čosi, s čím sa nikdy v živote nestretli, čo nevideli, nepočuli, o čom im v škole a vo verejnosti nikdy nehovorili ?! Okrem toho, RTVS na rozdiel od súkromných televízií je aj na to, aby divákom ponúkala aj veci nekomerčné, vzdelávacie, dokumentárne. Filmy o živote detí v minulosti presne také aj sú.

Trolovia tvrdia, že tie zakázané filmy sa nevysielajú preto, lebo sú v hroznom technickom stave. Zaujímavé, ešte staršie české rozprávkové filmy v takom stave neboli ? Samozrejme boli, -ale potom ich technici v moderných laboratóriách vyčistili, pre-zvučili, digitalizovali – a ich technický stav je zrazu znesiteľný. Až do tej miery, že takú „Princeznú so zlatou hviezdou na čele“ ponúkajú deťom cez Vianoce aj 4-5 krát. Rovnako tak sa citlivou úpravou dá zlepšiť aj dynamika a strih filmov.

Trolovia súhlasia s tým aby sa filmy nakrútené na základe literárnych diel ideologických nepriateľov súčasného liberálneho kapitalizmu nepremietali, lebo ide o diela komunistických, nacionalistických a antisemitských lotrov. Rázus, Fraňo Kráľ a Ľudo Ondrejov boli lotri a tak aj ich diela musia byť odporné, hnusné, nekonzumovateľné. Nuž po prvé, s tým lotrovstvom je to často úplne inak. Ľudo Ondrejov bol arizátor a nikto netvrdí, že nie. Bol to však aj hrdina SNP, ktorý svoju vinu zmyl v bojoch s fašistickými Nemcami. Martin Rázus bol nacionalista, veď bol predsedom Slovenskej národnej strany. Chválil slovenský národ, možno až príliš-no nikdy nič rasistické nenapísal ani proti Maďarom, a ni proti Židom, ani proti Čechom. No a Fraňo Kráľ bol nepochybne komunista. Komunistami boli však aj iní vynikajúci slovenskí spisovatelia: Novomeský, Mihálik, Válek, Ballek, Jaroš…V médiách sa ale ich diela vysielajú. Možno preto, že nie sú až také ostré ako dielo Fraňa Kráľa. Ale v umení je to ako v kuchyni. Občas tam kvôli lepšej chuti treba riadne priostriť. No a po druhé, – zakazovať umelecké diela iba preto, že ich autor mal nejaké politické presvedčenie, tak to je taký supertotalitný nezmysel ako zakázať hudbu R.Wagnera, lebo Wagner bol protonacista alebo verše D´Annunzia len preto, že to bol ideológ Mussoliniho fašizmu, či Sándora Máraiho len preto, lebo to bol veľkomaďarský „humanista“, čo nemal rád Slovákov.

Trolovia sa snažia dokázať nedokázateľné. Že zákazy vyvolal trh, lotroviny autorov-umelcov alebo prepytujem nekvalitné filmové kópie. Myslia si, že sú pritom ktovieako pokrokoví, liberálni a demokratickí. Nie, nie sú. Ak by boli, nechajú vysielanie všetkých filmov na divákoch a ich slobodnom rozhodnutí. Diváci však najprv musia dostať šancu so zakázanými filmami sa oboznámiť. Tolerantní zodpovední pracovníci RTVS by im ju mali dať. Nemusia im hneď dať „prime time“. Stačila by iba malá, maličká časť slovenskej obrazovky.

Posledná trolia múdrosť je, že je dobré nedať deťom príležitosť pozerať tieto filmy, lebo vysedávať pri obrazovkách je pre deti nezdravé. Treba, aby miesto toho športovali…Naozaj múdre, akurát prečo toto pravidlo platí iba pri slovenských filmoch. kritizujúcich kapitalizmus a vychovávajúcich ich k láske k vlasti a nie pri českých rozprávkach , či pri potterovskom filmovom odpade ?

Svetla je menej, dni sú kratšie, večery sa predlžujú. Šanca na to, aby sme si pozreli Jerguša Lapina, Jana, či Maroška častejšie,- tu je. Jediné, čo je k tomu treba je kúsok tolerancie a odvahy.

Miesto falošného zmierovania uznajte, že tu zákonne vládne Smer+Hlas+ SNS. /Pán Fabián, pán Lovaš ďakujem za vaše príspevky/

19.05.2024

Vždy ma poteší, keď niekto iný napíše alebo povie čosi, čo treba povedať a napísať a ja sa o to nemusím postarať. Stačí iba čítať. Tak aj teraz. Na blogovisku Pravdy sa objavil článok podľa mňa najkvalitnejšieho blogera Pravdy – pána Fabiána. Článok práve dali na titulku, prečítajte si ho. Obsahuje skvelú analytickú časť a bystré úsudky, ktoré z [...]

Fico, Kuciak, Židia siali vietor, žali búrku

17.05.2024

Kto všetko ten vietor sial a búrku žal ? Nuž podľa logiky platnej ako norma tohto blogoviska to boli napríklad: Kuciak, ktorý toľko svojimi článkami provokoval, až zožal búrku, LGBTI komunita, ktorá sa toľko pretrčala okolo teplárne, až zožala búrku, Kórejci, Vietnamci, Iračania, Afgánci…ktorí tak dlho nadávali na USA až zožali búrku, Židia, ktorí tak dlho [...]

Slušná otázka pre administrátora tohto blogoviska

16.05.2024

Dovoľte sa slušne spýtať iba jednu otázku – prečo je na blogovisku príspevok blogera pod prezývkou „karol“ pod nadpisom „Kto seje vietor zožne búrku ?“ Tento blog de facto schvaľuje atentát na premiéra a tvrdí, že ho svojim správaním vyprovokoval sám predseda vlády. Článok podľa mňa nie je iba nemravný a v rozpore s pravidlami blogovania ale [...]

Germany Russia Ukraine

Moskva sa nepoteší: Zhabané ruské aktíva zaplatia zbrane a rekonštrukciu Ukrajiny, Slovensko súhlasilo

21.05.2024 15:05

Na zbrane by malo poputovať až deväťdesiat percent výnosov zo zmrazených ruských aktív.

lietadlo, Boeing 777

Smrť na palube Boeingu: lietadlo sa dostalo do silných turbulencií, viezlo takmer 240 ľudí

21.05.2024 14:10

V oblasti búrok v juhovýchodnej Ázii sa však dostalo do silných turbulencií a muselo núdzovo pristáť na medzinárodnom letisku Suvarnabhumi v Bangkoku.

Michal Šimečka

Šimečka: Atentát na Fica nie je bianko šek na okresávanie slobody médií alebo občianskej spoločnosti

21.05.2024 14:01

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko ocenilo jednomyseľné prijatie uznesenia o odsúdení útoku na premiéra Fica v parlamente.

autobus košice

Autobus na košickej stanici zrazil chodkyňu a vliekol ju 200 metrov

21.05.2024 14:00

V čase dopravnej nehody sa v autobuse nachádzal len vodič. Jeho dychová skúška bola negatívna.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 768
Celková čítanosť: 2876365x
Priemerná čítanosť článkov: 3745x

Autor blogu

Kategórie