Slováci a Maďari…

Toto krátke zamyslenie je o tom, ako v dedine, kde sú 2/3 Slovákov majú starostu z maďarskej Aliancie a v zastupiteľstve z dvoch tretín vládnu Maďari. O Orbánovom šále je to iba nepriamo…

Mám rád obrazy Milana Laluhu. Trochu som sa s nimi dnes zaoberal. Znovu som si spomenul na to, čo som už bol takmer zabudol- že tento maliar krás Horniakov sa narodil – na Dolniakoch. Viete kde ? V pomerne veľkej /2500 obyv./ ale nie príliš vzhľadnej obci južne od Levíc – v Tekovských Lužanoch. Alebo ako sa tam hovorí – v Šarluhách. Laluha sa do tohto prostredia, ktoré je na míle vzdialené jeho estetike, narodil v roku 1930.

Chcel som o Šarluhách vedieť trochu viac a tak som sa obci trochu povenoval. V histórii obce vyskakuje do poredia veľká a krvavá bitka medzi kossuthovcami a habsburgovcami /1849-9/. V bitke s tisíckami mŕtvych vyhrali Maďari, ktorí potom po rak.-uhor. vyrovnaní v Šarluhách postavili na počesť tejto udalosti obelisk. Spomenul som si, že keď som raz išiel popri čomsi ako šarlužský park, stála pri obelisku čestná stráž poobliekaná v uniformách husárov a honvédov. Slávnosti maďarstva na počet víťaznej bitky sa tu takto konajú každý rok. Miestni Maďari na nich pravidelne pookrejú.

Kultúrne využitie slávneho slovenského rodáka Milana Laluhu pre povznesenie slovenskej mládeže v T.Lužanoch je takmer nulové. Prečo ? Pán starosta má síce pekné slovenské meno, no už roky kandiduje za „Maďarov“. Pardon, pre istotu vždy aj s podporou vládnej strany Smer alebo najnovšie nádejne novej vládnej strany Hlas. Možno vec presvedčenia, možno oportunizmu a konjunkturalizmu. U starostov u nás je to dosť obvyklé. Ale čo tí slovenskí občania, čo tie SMK, Hídy a Koalície volia ? – Tí volia maďarské etnické strany z akého dôvodu ? Z dôvodu veľkouhorského sentimentu ? Ak áno, potom je mapka na Orbánovom šále úplne v poriadku…

Miestni Slováci v Šarluhách sú tíško tichúčko. Podľa oficiálnych štatistík pritom v obci žijú zhruba dve tretiny Slovákov a len jedna tretina Maďarov. Šarlužskí Slováci sú typická fajta felvidéckych Slovákov. Komunálnym voľbám sa buď vyhýba alebo sa vo voľbách slovenskí voliči rozdelia do desiatok strán-kým Maďari vždy majú tú svoju etnickú stranu, ktorú volia disciplinovane „do nohy“. Posledné voľby preto v dedine, kde sú Slováci v dvojtretinovej väčšine dopadli tak, že sa starostom stal kandidát maďarskej Aliancie a v obecnom zastupiteístve bude mať maďarská Aliancia dvojtretinovú väčšinu.

V obci, kde sú Slováci dvojtretinová väčšina, budú s dvojtretinovou väčšinou vládnuť jednotretinoví Maďari….

Nuž, takí sme my Slováci. Necháme, nech nám vládnu iní. A bohužiaľ, nie iba v Tekovských Lužanoch.

Kto tu vládne-opozícia či Smer,Hlas a SNS ?

23.06.2026

Sú dni, keď človeka prekvapí zhluk poriadnych politických, mediálnych a právnických svinstiev. Takým dňom je asi aj dnešný utorok. No veď posúďte sami: agentúra SITA vyhodila zo zamestnania reportérku Anitu Radi; prečo ? pretože vraj popri práci v SITA púšťala rozhovory s rôznymi kontroverznými politikmi a kládla im provokačné otázky /Matovičova a Pročka sa napr. [...]

CHMELÁR a PRAVDA o Ficovom názorovom obrate

23.06.2026

Existujú veštci, ktorým keď nevyjde veštba, snažia sa realitu prekrútiť tak, aby sa im z veštby aspoň niečo splnilo. Takýto je aj všemudrc Chmelár. Spolu opozičnými politikmi a novinármi po ukončení Orbánovej moci predpovedal, že sa R.Fico rýchlo odkloní od „proorbánovských“ postojov k EU a ku UA a začne spievať tak, ako mu to noty z EK prikážu. – A [...]

Mission impossible JOŽA RÁŽA ?

22.06.2026

Keby sa to stalo v inom štáte, alebo aspoň v inom meste. tak by bol najobľúbenejší člen vlády, skvelý manažér, apolitický technokratický a na výsledok orientovaný Jožo Ráž nespochybniteľným favoritom na nového primátora Bratislavy. -Aleže žijeme tu u nás, na totálne spolitizovanom Slovensku a v až fanaticky progresívno-liberálne pre-ideologizovanej Bratislave, je [...]

France Extreme Weather Heat

Európa ako v ohni. Horúčavy lámu rekordy a postupujú ďalej na východ

24.06.2026 19:00

"Nachádzame sa uprostred storočnej vlny horúčav a to najhoršie ešte len príde," tvrdia francúzski meteorológovia. Štyridsaťstupňové horúčavy zasiahnu aj Slovensko.