Založ si blog

10 sankčných balíčkov a obrat EU-Rusko rekordne vzrástol !

USA a následne aj ich služobník – Európska únia, prijali proti Rusku v poslednom období 9 až 10 sankčných balíčkov. Mali za cieľ zničiť ekonomiku Ruska, vyvolať pád Putina a rozvrat štátu. Akosi sa to ale nepodarilo. Pár čísel z bilančne práve uzavretého roku 2022 /podľa ruskej tlačovej agentúry RIA-Novosti/:

  • Vývoz tovaru z Ruska do EU sa vlani zvýšil asi o štvrtinu a dosiahol 203,4 miliárd eur. To je len o 230 miliónov eur menej, ako bol doteraz najväčší vývoz ruského tovaru do EU v r 2012.
  • Vývoz tovaru a služieb z EU do Ruska sa vlani znížil o 38,1%.
  • Saldo vzájomného obchodu Ruska a EU dosiahlo rekordných 148,2 miliárd eur v prospech Ruska.

Príčiny takéhoto rozkvetu vzájomného obchodu medzi Európskou úniou a Ruskom v roku 2022 sú v prvom rade v tom, že EU vidiac pred sebou perspektívy zimy a dlhého obdobia sankčných bariér, nakupovala vlani ruský tovar v panike a do zásoby. Na druhej strane sa ale už pri exporte eurotovaru začali prejavovať sankcie EU a tiež úsilie ruských importérov hľadať si v predstihu náhradných dodávateľov v krajinách mimo EU.

Tohtoročný obchodný rok vo vzťahoch EU a Ruska iste nebude rekordný. Európski exportéri si nachádzajú buď iné odbytiská alebo exportujú svoje tovaru okľukou cez sprostredkovateľov, aby sa vyhli sankciám. Ruskí exportéri takisto-našli si odbytiská v Číne, Indii, Latinskej Amerike, Ázii…-teda mimo EU. Zapĺňajú lacnými a často kvalitnejšími ruskými surovinami alternatívne ázijské trhy a cez čínskych a najmä indických spracovateľov smerujú do EU prelepené značkami iných exportérov.

Na druhej strane, – istá obchodná výmena sa zachová. Najmä pokiaľ ide o doplnenie energonosičov v skladoch pred ďalšou zimou, ale aj pokiaľ ide o vývoz surovín, pre ktoré EU stále nemá dosť alternatív: napr. dovoz ruského jadrového paliva do elektrární, dovoz ruského dreva, obilia, vzácnych kovov a najmä dovoz umelých hnojív. Bez ruských umelých hnojív by onedlho v Európe vypukla poriadna potravinová kríza. Prvé signály nedostatku potravín, najmä ovocia a zeleniny, ale aj vajec a olejov sa už v Európe prejavili.

Aj tohto roku bude teda v obchode EU-Rusko platiť pravidlo, že sankcie sa prijímajú a chlieb sa je. A tiež pravidlo, že sa v obchodnej praxi nikdy neje taká horúca kaša, aká sa v Bruseli uvarí.

Konsenzus medzi prozápadnými a pronárodnými silami = to je ten správny Smer !

25.03.2023

Iba stručne. Nedá mi totiž nezareagovať na polemiku moderátora Bielika s predsedom Smeru SSD R.Ficom v podcaste Pravdy. Bielik chcel pôvodne viesť s Ficom dialóg. Veľmi rýchlo však s ním rozprúdil polemiku. Bielik, samozvaný ideológ celospoločenských záujmov, neustále vyčítal vodcovi opozície, že je voči súčasnej slovenskej vláde – predstavte si tú drzosť, [...]

Bravó RTVS, bravó Čarnogurský !

23.03.2023

Pred štyrmi dňami som tu na margo výročia sviečkovej manifestácie porovnával názory a mediálny priestor, ktorí majú k dispozícii dvaja najznámejší organizátori protestu proti náboženskej neslobode, – J.Čarnogurský a F.Mikloško. Včera večer na RTVS redaktor Daniška pripravil akoby pokračovanie tejto témy. Zavolal si na diskusiu hostí -ako je u neho obvyklé, [...]

Mikloško a Čarnogurský-dve odlišné tváre Sviečkovej manifestácie

19.03.2023

Slávna Sviečková manifestácia je v slovenskej verejnosti spojená s menami dvoch jej organizátorov F.Mikloška a J.Čarnogurského. Hoci ide o tú istú udalosť, „naše“ médiá sa k jej organizátorom správajú diametrálne odlišne. Ďalší príklad neetického, straníckeho a neobjektívneho spôsobu výkonu novinárskeho povolania. Ján Čarnogurský je pre [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

rusko vojaci mobilizácia

Kremeľ nariadil obliecť do uniforiem ďalších 400-tisíc Rusov. Je to reálne?

25.03.2023 11:18

Rusko spúšťa masívnu náborovú kampaň na doplnenie vyčerpaných inváznych síl na Ukrajine, kde podľa západných údajov prišlo o viac ako 200-tisíc vojakov.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 510
Celková čítanosť: 1469176x
Priemerná čítanosť článkov: 2881x

Autor blogu

Kategórie