Založ si blog

14. marec: výročie, ktoré treba utajiť, oslavovať či pripomínať ?

14.marca 1939 vznikla prvá Slovenská republika. Ako sa k tomuto historickému faktu postaviť ? Utajiť ho, oslavovať ho alebo si ho objektívne pripomenúť ? Nazdám sa, že si ho v každom prípade treba pripomenúť. Sme dospelý národ, musíme sa naučiť posudzovať naše minulé konanie bez emócií, bez vytesňovania do národného podvedomia, – so zdravým racionálnym odstupom.

Dnes si teda pripomíname 84. výročie vzniku prvej Slovenskej republiky. Pripomíname si vznik prvej formálne samostatnej podoby slovenskej štátnosti. Nejde o žiadnu oslavnú podobu pripomienky. Fakt je však fakt. A je dobré, keď národ nezabúda na žiadne dejinné udalosti, na žiadne skutočnosti, ktoré formovali a dodnes formujú jeho dnešný život, dnešné konanie, dnešné vnímanie reality a svojich vlastných schopností.

Áno, prvá SR bol štát s obmedzenou suverenitou. Ale ktorý malý štát vtedy aj dnes taký nie je ? Áno, režim tohto štátu bol silno autoritatívny, zďaleka nie demokratický . Ale ktorý štát na svete vtedy cez vojnu taký nebol a ktorý štát je i dnes /a nielen preto, že je zase takmer vojna/ v plnom slova zmysle demokratický ? Prvá SR bola uznaná s výnimkou Veľkej Británie a čiastočne aj Francúzska všetkými štátmi vtedajšej Európy /vrátane ZSSR/. Prvá SR zabezpečila vzhľadom na vojnové pomery obyvateľom celkom slušnú životnú úroveň. A hlavne, -poskytla Slovákom pocit, že si aj oni, -ako všetky ostatné národy na svete, dokážu VLÁDNUŤ SAMI. – Táto skutočnosť mala potom pozitívny dopad na povojnovú túžbu mať aspoň SNR a zbor povereníkov, na vznik Slovenskej socialistickej republiky /1968/ a napokon na vznik prvej formálne demokratickej modernej Slovenskej republiky 1.1.1993.

Áno, s prvou SR sú spojené aj temné a veľmi temné udalosti, ktoré sa na Slovensku v rokoch 1939 až 1945 stali. Zapojenie sa do vojny proti Poľsku /ak keď zdôvodnené tým, že ide o oslobodenie stáročných slovenských území, protiprávne okupovaných Varšavou/, vyhlásenie vojny západným veľmociam a ZSSR /s praktickým zapojením desiatok tisíc slovenských vojakov do boja proti „boľševikom“/, prenasledovanie demokraticky zmýšľajúcich občanov, represie proti účastníkom SNP…no predovšetkým zločinné deportácie židovského obyvateľstva do pracovných táborov v ich údajne „pôvodnej vlasti“ v Malopoľsku a Haliči. Prvá SR doplatila na svoju kolaboráciu s nacistickým Nemeckom povojnovou stratou štátnosti. Na 47 rokov sa stala iba akýmsi regiónom tzv. spoločného štátu s Čechmi. Česi v ňom naplno dominovali a Slovensko pred svetom de facto neexistovalo.

Idea svojbytnosti a povedomie o schopnosti vládnuť si sami však v mysliach Slovákov pretrvávala a vyústila do obnovy štátnosti v 1993, -pravda na úplne iných demokratických a humánnych základoch.

Dnes máme už vyše 30 rokov vlastný štát. Máme ho taký, aký sme si ho v rámci geopolitických možností a vlastných schopností či morálnych zásad vybudovali. Máme ho taký „špatnokrásny“. S potenciálom rastu ale aj kopou nedostatkov a chýb. Máme ho taký, aký si ho zaslúžime. A máme čo robiť, aby sme si ho aspoň trochu upratali a zveľadili.

-Ale to je už úplne iná téma.

Konsenzus medzi prozápadnými a pronárodnými silami = to je ten správny Smer !

25.03.2023

Iba stručne. Nedá mi totiž nezareagovať na polemiku moderátora Bielika s predsedom Smeru SSD R.Ficom v podcaste Pravdy. Bielik chcel pôvodne viesť s Ficom dialóg. Veľmi rýchlo však s ním rozprúdil polemiku. Bielik, samozvaný ideológ celospoločenských záujmov, neustále vyčítal vodcovi opozície, že je voči súčasnej slovenskej vláde – predstavte si tú drzosť, [...]

Bravó RTVS, bravó Čarnogurský !

23.03.2023

Pred štyrmi dňami som tu na margo výročia sviečkovej manifestácie porovnával názory a mediálny priestor, ktorí majú k dispozícii dvaja najznámejší organizátori protestu proti náboženskej neslobode, – J.Čarnogurský a F.Mikloško. Včera večer na RTVS redaktor Daniška pripravil akoby pokračovanie tejto témy. Zavolal si na diskusiu hostí -ako je u neho obvyklé, [...]

Mikloško a Čarnogurský-dve odlišné tváre Sviečkovej manifestácie

19.03.2023

Slávna Sviečková manifestácia je v slovenskej verejnosti spojená s menami dvoch jej organizátorov F.Mikloška a J.Čarnogurského. Hoci ide o tú istú udalosť, „naše“ médiá sa k jej organizátorom správajú diametrálne odlišne. Ďalší príklad neetického, straníckeho a neobjektívneho spôsobu výkonu novinárskeho povolania. Ján Čarnogurský je pre [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

rusko vojaci mobilizácia

Kremeľ nariadil obliecť do uniforiem ďalších 400-tisíc Rusov. Je to reálne?

25.03.2023 11:18

Rusko spúšťa masívnu náborovú kampaň na doplnenie vyčerpaných inváznych síl na Ukrajine, kde podľa západných údajov prišlo o viac ako 200-tisíc vojakov.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 510
Celková čítanosť: 1469182x
Priemerná čítanosť článkov: 2881x

Autor blogu

Kategórie