Založ si blog

Je územná celistvosť Ukrajiny ale aj Slovenska večná ?

Popredný republikánsky politik, guvernér Floridy a možný americký prezident DeSantis tento týždeň označil vojenský konflikt na Ukrajine za územný spor medzi Ukrajinou a Ruskom. USA by sa v ňom angažovať veľmi nemali.

Sýrsky prezident Bašir Assad včera v Moskve vyhlásil, že Sýria uznáva Ruskú federáciu v jej nových hraniciach, vrátane štyroch nových teritórií. Sýria rešpektuje status quo na svojom severe. Ukrajina by mala rešpektovať starus quo na svojom východe.

V Srbsku sa minister hospodárstva vyjadril v prospech novej územnej reality v Kosove. Podľa neho Srbsko musí zohľadniť vôľu väčšiny Kosovčanov po novom štátnom usporiadaní.

Izraelský premiér Netannjahu podporil anexiu palestínskych území v prospech nových a väčších izraelských osád. Svet by si mal uvedomiť, že Izrael má právo obnoviť svoju vlasť v pôvodných biblických hraniciach.

V roku 1945 prišlo Slovensko v prospech Poľska opätovne o územie Severnej Oravy a Severného Spiša, ktoré bolo tisíc rokov súčasťou Horného Uhorska a bolo osídlené Slovákmi. Na druhej strane po 1945 získalo Slovensko na úkor Maďarska tri zadunajské obce /Rusovce, Jarovce, Čunovo/ osídlené prevažne Chorvátmi. Maďarmi a Nemcami.

Pseudominister Naď vysnoril v mori legislatívnych noriem medzinárodnú normu o možnosti medzivládnych darov. Uplatňuje sa pri vzájomnom obdarúvaní sa štátnikov rôznymi obrazmi a inými malými vecnými darmi. Naď tvrdí, že sa slovenská vláda takto môže Ukrajine darovať aj 12 stíhačiek mig-29. Podľa Naďovej logiky potom jedného dňa môžeme byť svedkom darovania kusiska územia východného Slovenska Ukrajine.

Nič nie je večné. Ani územná celistvosť krajín. O to zodpovednejšie by mali preto konať národné elity jednotlivých krajín: vo vzťahu k menšinám, k susedom, k vyváženosti svojej geopolitickej orientácie.

Bravó RTVS, bravó Čarnogurský !

23.03.2023

Pred štyrmi dňami som tu na margo výročia sviečkovej manifestácie porovnával názory a mediálny priestor, ktorí majú k dispozícii dvaja najznámejší organizátori protestu proti náboženskej neslobode, – J.Čarnogurský a F.Mikloško. Včera večer na RTVS redaktor Daniška pripravil akoby pokračovanie tejto témy. Zavolal si na diskusiu hostí -ako je u neho obvyklé, [...]

Mikloško a Čarnogurský-dve odlišné tváre Sviečkovej manifestácie

19.03.2023

Slávna Sviečková manifestácia je v slovenskej verejnosti spojená s menami dvoch jej organizátorov F.Mikloška a J.Čarnogurského. Hoci ide o tú istú udalosť, „naše“ médiá sa k jej organizátorom správajú diametrálne odlišne. Ďalší príklad neetického, straníckeho a neobjektívneho spôsobu výkonu novinárskeho povolania. Ján Čarnogurský je pre [...]

Vlastizrada

18.03.2023

Na Slovensku je to obľúbený termín. Pojmovo je taký pestrý, ako je pestrý politický svet Slovenska. Ale možno sa mýlim. Možno ani nie je taký pestrý. Možno je skôr čiernobiely. Taký polarizovaný, ako je v súčasnosti polarizované samotné Slovensko. A možno je to iba varovná démonizačná etiketa, ktorú používajú politické tábory na označenie svojich politických [...]

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine

Ruské sily postúpili v okolí Bachmutu aj v meste samotnom, uvádza ISW

25.03.2023 08:27

Ukrajinský generálny štáb ohlásil odrazenie 59 útokov za posledný deň.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 509
Celková čítanosť: 1468735x
Priemerná čítanosť článkov: 2886x

Autor blogu

Kategórie